RS Components A/S

RS Components lancerer IP69K-klassificerede duplex LC fiberoptiske stik fra Bulgin

RS Components (RS) lagerfører nu fiberoptiske stik i 6000-serien der for nylig blev lanceret af Bulgin.

LC duplex fiberstik i 6000-serien er udviklet specielt til brug i krævende miljøer. Sammenkoblet opfylder de IP69K og IP68. De kan endda nedsænkes i vand ned til 10 meters dybde, i op til 2 uger.

Stikkene opfylder IEC 61754-20 standarden for LC-stik. Varianter, der leveres komplet med fiberoptisk kabel, har et kabel, der opfylder MIL-standarden. Stik, der leveres komplet med fiberkabler, fås med singlemodekabel (type G.657A2) eller multimodekabel (type 62,5/125 eller 50/125 μm) med længder fra 5 til 450 m. Stikforbindelserne i 6000-serien kan bruges i temperaturområde fra -25°C til +70°C og opfylder kravene til marine anvendelser i henhold til EN60068-2-52 for salttåge.

Stikkenes robuste hus har en diameter på 32 mm., er lavet af polyamid og udstyret med en silikonegummipakning. De har en drejelås med grov gevind, der garanterer en pålidelig sammenkobling.

Stikforbindelserne lagerføres nu af RS i EMEA- og APAC-regionerne.