Infineon Technologies AG lancerer Eice Driver 2EDL6014AC-G2D, en 120 V gate-driver med to kanaler og svævende udgange (junction-isolated), der er udviklet til kompakte siliciumbaserede strømforsyningsdesign i AI-datacenterapplikationer. Komponenten leveres i en kompakt WQFN-12-pakning (2,2 mm x 2,2 mm) og imødekommer den stigende efterspørgsel efter løsninger til effektkonvertering, der muliggør højere tæthed i serverracks uden at gå på kompromis med pålidelighed eller termisk ydeevne. 2EDL6014AC-G2D understøtter konfigurationer med to high-side-drivere, to low-side-drivere samt halvbro-konfigurationer, hvilket gør den til en alsidig platform-driver til de topologier med switched-capacitor og flere niveauer (multilevel), der i stigende grad anvendes i næste generations forsyningsarkitekturer til AI-servere.
2EDL6014AC-G2D indeholder to fuldstændigt uafhængige gate-drivere med svævende udgange, der hver især kan drive en high-side-MOSFET ved spændinger på op til 120 V. Evnen til at levere en strøm på 4 A (source) og 6 A (sink) sikrer pålidelig switching under krævende belastningsforhold. Separate indgangs-pins (INA og INB) muliggør uafhængig styring af begge kanaler og omfatter integreret støjfiltrering (deglitch-filtrering) for øget immunitet over for støj i kompakte printkortmiljøer. Indgangstrinnet er kompatibelt med både 3,3 V- og 5 V-logik og kan tilsluttes direkte til mikrokontrollerens stel (ground) for at maksimere signalintegriteten. En underspændingsbeskyttelse (UVLO) på begge forsyninger til de flydende udgange tvinger de tilhørende udgange til lavt niveau ved utilstrækkelig forsyningsspænding, hvilket sikrer en sikker opstart af systemet. En eksponeret bundflade (exposed pad) giver lav termisk modstand og forbedrer varmeafledningen ved vedvarende høj belastning – en egenskab, der er direkte relevant for de driftsprofiler med høj udnyttelsesgrad, som kendetegner infrastruktur til AI-inferens og -træning.
2EDL6014AC-G2D er designet til problemfri integration i Infineons omfattende portefølje af løsninger til strømforsyning af AI-servere, der dækker hele strømkæden fra elnettet til processorkernen. Dette omfatter blandt andet solid-state-transformatorer og -effektafbrydere, strømforsynings- og batteribackup-enheder, intermediate bus-konvertere samt DC-konverteringsmoduler til andet trin. Ved at kombinere de komplementære styrker hos silicium, siliciumkarbid (SiC) og galliumnitrid (GaN) tilbyder Infineon kunderne en klar og gennemprøvet vej til komplette, integrerede strømarkitekturer, understøttet af ensartede designressourcer og skalerbare komponenter af høj kvalitet, der er skræddersyet til næste generations AI-serverplatforme.
Prøveeksemplarer af 2EDL6014AC-G2D er tilgængelige nu. Yderligere oplysninger kan findes på: http://www.infineon.com/part/2EDL6014AC-G2D


