• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytProduktion24. 09. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Tocifret millioninvestering i unikt genbrugsanlæg

AktueltBranchenytProduktion24. 09. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Nyt genbrugsanlæg i Nørre Aaby på Fyn skal årligt håndtere 13.500 tons elektronikaffald og redde op mod 100.000 elektronikprodukter, så de kan blive genbrugt i stedet for at blive kasseret. Elretur står sammen med HJHansen Recycling bag etableringen af anlægget, og forventningen er, at 25% af elektronikken har genbrugspotentiale. (foto: Klaus Risom)

I morgen, 25. september, åbner Danmarks første anlæg for genbrug af elektronik i Nørre Aaby på Fyn. Her vil 100.000 elektronikprodukter årligt blive løftet ud af affaldsstrømmen for at blive tjekket, repareret og testet – og i sidste ende sat tilbage på markedet, solgt som genbrugselektronik. Anlægget hedder Electronic Reuse & Recycling (ERR) og er etableret på initiativ af den kollektive ordning, Elretur som et joint venture med genvindingsvirksomheden, HJHansen Recycling.

– Electronic Reuse & Recycling er den foreløbige kulmination på den ambitiøse udvikling inden for cirkulær økonomi, som elektronikbranchen de senere år har været bannerfører for her i Danmark. Anlægget er det første af sin art, og vi har selv udviklet konceptet bag det fra bunden. Det er et arbejde, som vores kollegaer og samarbejdspartnere rundt om i Europa nøje følger med i. Forventningen er, at ERR bliver et referenceanlæg, og at vi får oparbejdet viden og kompetencer, som udlandet gerne vil tage ved lære af, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Elretur og bestyrelsesformand i Electronic Reuse and Recycling.

Elektronikbranchen viser vejen for genbrug

Omkostningerne til planlægningen og udviklingen samt ikke mindst etableringen af ERR beløber sig til et tocifret millionbeløb. Elretur er styret gennem medlemsdemokrati, og det er netop på foranledning af organisationens mere end 1.000 medlemsvirksomheder, at den store investering bliver foretaget.

– Elektronikbranchen går bogstaveligt talt forrest og leverer på det, som rigtig mange taler om og ønsker, men som er forholdsvist vanskeligt at få til at ske i virkeligheden – nemlig en indsats i storskala, der er med til at mindske det massive overforbrug af råstoffer og materialer, som vi også her i Danmark står for. Det er i denne sammenhæng vigtigt at understrege, at det er på branchens eget initiativ, og at der således ikke er hverken lovgivning eller politisk pres som en bagvedliggende motiverende faktor. Vi gør det, fordi det giver mening, siger Morten Harboe-Jepsen.

200 bure om dagen

Med ERR samles kompetencerne ét sted, hvor specialiseret personale hurtigt kan identificere elektronik med genbrugspotentiale, og hvor erfaringer kan omsættes direkte i driften. Samtidig indgår anlægget i et økosystem af reparatører, der aftager de brugbare produkter og giver dem nyt liv. På den måde sikres både effektiv håndtering, høj datasikkerhed og mest muligt direkte genbrug.

– Nu hvor anlægget er i drift, skal det inden for kort tid kunne finansiere sig selv gennem salg af brugt elektronik til reparatører, der klargør produkterne, så de kan komme på markedet som genbrugsprodukter med tilhørende garanti, siger Mette Lilholm Lorenzen, direktør i Electronic Reuse & Recycling.

Hjertet i anlægget er to sorteringsbånd, hvorpå omkring 30 bure pr. time pr. bånd bliver sorteret. ERR modtager i gennemsnit 200 bure dagligt. Hvert bur indeholder cirka 175 kg elektronik.

– Vores foreløbige analyser viser, at 25% af elektronikken har genbrugspotentiale, hvilket vil sige, at produktet enten direkte eller med få og enkle reparationer kan genindføres på markedet. Fordi vi har så stor volumen på anlægget, kan vi foretage en bedre sortering, og det betyder, at vi kan genbruge endnu flere produkttyper end først antaget, siger Mette Lilholm Lorenzen.

For at mindske risikoen for brand er alt under tag, og der er vandreserver samt termisk overvågning og røgmeldere, som med det samme reagerer, hvis der registreres en temperaturstigning. Samtidig sørger man for, at alle batterier manuelt tages ud af produkterne.

Danskere er storforbrugere af elektronik

Verden er ved at drukne i elektronikaffald. Ifølge FN blev der i 2014 genereret 44 mio. tons elektronikaffald, i 2022 var det steget til 62 mio. tons, og i 2030 regner man med, at affaldsmængden er oppe på 82 mio. tons. Elektronikaffald er verdens hurtigst voksende affaldsstrøm, og det er kun 22%, der bliver dokumenteret som indsamlet og genbrugt eller genanvendt.

I Danmark bidrager vi desværre temmelig meget til affaldsstrømmen, og i gennemsnit smider en dansker 25 kg elektronikaffald ud om året. Det er 40% over EU-gennemsnittet, og 210% over det globale gennemsnit.

– Vi er i Danmark storforbrugere af elektronik, og vi har verdens tredje største elektronikforbrug. Når man indtager en podieplads i en sammenhæng som denne, har man også et stort ansvar for at være med til at gå forrest, og det ansvar skal vi alle tage på os, for sammen kan vi gøre en forskel. På globalt plan er vi ved at drukne i elektronikaffald, og derfor er vi nødt til at ændre vores vaner, siger Morten Harboe-Jepsen.

Om ERR

Electronic Reuse and Recycling (ERR) er Danmarks første og eneste genbrugsanlæg for småt og mellemstort elektronikaffald. Anlægget, etableret i samarbejde mellem Elretur og HJHansen Recycling, modtager årligt omkring 13.500 tons elektronik, som sorteres, repareres og genindføres på markedet med fuld garanti. ERR bidrager markant til den cirkulære økonomi ved at forlænge levetiden på op imod 100.000 elektronikprodukter årligt og understøtter EU’s strategi for kritiske råstoffer (CRMA), som sikrer Europas forsyningssikkerhed og reducerer afhængighed af import. Med avanceret teknologi og øget sikkerhed sætter ERR en ny standard for ansvarlig genbrug og genanvendelse af elektronik i Danmark og er en væsentlig drivkraft i den grønne omstilling.

ERR ligger i Nørre Aaby på Fyn og forventer at ansætte cirka 30 medarbejdere, er etableret af Elretur og HJHansen Recycling og forventer at redde 100.000 stk. små og mellemstore elektronikprodukter ud af affaldsstrømmen pr. år. ERR regner med at modtage og bearbejde 13.500 tons elektronik pr. år.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik