• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udvikling30. 09. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytDesign & udvikling30. 09. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Fra venstre: Laura Klitgaard, IDA, Dorthe Boe Danbjørg, DSR, Tanja Nielsen, FOA, Mia Dahl Jensen, Ergoterapeutforeningen og Jeanette Præstegaard, Danske Fysioterapeuter (fotos: IDA via Ritzau)

Med sundhedsreformens princip om ”digital først” og et sundhedsvæsen, der både skal håndtere flere ældre, flere kronisk syge og mangel på personale, er der behov for at accelerere udrulningen af nye teknologiske løsninger. Elektronikken kan hjælpe flere til at klare mere selv, gøre det muligt at tilbyde hjælp tidligere og tættere på borgeren samt frigive mere tid til nærhed, omsorg og bedre behandling.

53 procent af social- og sundhedsmedarbejdere, sygeplejersker, fysioterapeuter og ergoterapeuter bruger allerede forskellige teknologier ofte eller meget ofte, men kun en tredjedel føler sig godt klædt på til at bruge ny digital teknologi.

Det kan have konsekvenser for plejen, behandling og for, om teknologierne bruges til deres fulde potentiale på tværs af landet. Men når faggrupperne arbejder sammen om teknologien, bliver opbakningen bedre og brugen større.

Det viser undersøgelsen Sammen om Sundhedsteknologi, som IDA har lavet i fællesskab med Dansk Sygeplejeråd, FOA, Danske Fysioterapeuter og Ergoterapeutforeningen.

Sammen opfordrer fagforeningerne til en national strategi, der skal sikre et tydeligt ansvar for implementeringen af sundhedsteknologi på tværs af landet.

Elektronik skal give tryghed

– Hvis vi skal omstille sundhedsvæsenet, hvor teknologien skaber tryghed, bedre behandling og mere tid til omsorg, kræver det, at ingeniører, it-specialister sundhedsprofessionelle arbejder tættere sammen. Når faggrupperne er sammen om sundhedsteknologier, får vi bedre teknologi og større opbakning fra dem, der skal bruge den. Derfor har vi også brug for en national strategi, der sikrer kompetenceudvikling, tydeligt ansvar og mere samarbejde på tværs af fagligheder, siger Laura Klitgaard, formand for IDA.

– Sundhedsteknologi har et stort potentiale, men ny teknologi skal ikke tages i brug, bare fordi den er ny. Vi skal bruge de løsninger, som dokumenteret gør en forskel for patienter og borgere, og som understøtter den faglighed, sygeplejersker og andre sundhedsprofessionelle bringer ind i arbejdet. Mange steder findes der allerede gode erfaringer, som vi skal blive langt bedre til at sprede. Og når nye løsninger udvikles og indføres, skal medarbejderne være med fra begyndelsen. Det er dem, der ved, hvad der virker i praksis, tilføjer Dorthe Boe Danbjørg, forkvinde for Dansk Sygeplejeråd.

– Teknologi skal ikke være et mål i sig selv. Den skal give mening i hverdagen og frigive medarbejdernes tid til den vigtigste opgave: mødet med borgeren. Hvis sundheds- og velfærdsteknologi skal lykkes, skal den gøre arbejdet lettere og skabe mere tid til nærvær og omsorg – ikke mere administration og besvær, menerTanja Nielsen, sektorformand for Social- og Sundhedssektoren i FOA.

– Velfærdsteknologi har et stort potentiale. Men teknologien skaber først værdi, når den virker i borgerens hverdag. Det kræver, at teknologien matcher den enkeltes behov, og at borgeren får den rette introduktion og støtte til at bruge den. Derfor skal teknologien udvikles i tæt samarbejde med de sundhedsfaglige, og investeringer i teknologi skal følges af investeringer i at få den til at fungere i praksis. Først dér bliver potentialet til virkelighed, forklarer Mia Dahl Jensen, forperson for Ergoterapeutforeningen.

– Vi kan indfri en række potentialer ved at bruge sundhedsteknologier i langt mere end vi gør i dag – det handler Sundhedsreformen i høj grad om. Den udvikling er fysioterapeuterne meget positive overfor. Men vi kan også se, at det forudsætter, at implementeringen tilrettelægges ordentligt, at medarbejderne involveres, og at gevinster ikke høstes forlods. Alt for ofte bliver teknologier indført hen over hovederne på medarbejdere, og det gavner ikke anvendelsen. Det skal vi huske, hvis vi for alvor ønsker at potentialerne ved sundhedsteknologierne indfries, slutter Jeanette Præstegaard, formand for Danske Fysioterapeuter.

Teknologi tættere på virkeligheden

Halvdelen af de sundhedsprofessionelle bruger ofte forskellige sundhedsteknologier, og over halvdelen har positive forventninger til ny sundhedsteknologi. Alligevel oplever kun hver femte både tydelig ledelsesopbakning og klar ansvarsfordeling, hvis elektronikken fejler.

Resultaterne punkterer forestillingen om, at sundhedspersonale er imod ny teknologi. Tværtimod er teknologien allerede blevet en fast del af hverdagen i sundhedsvæsenet og ældreplejen.

Oplæring, ansvar og organisatorisk støtte følger ikke altid med, når nye løsninger indføres. Hvis teknologien skal bidrage til bedre pleje, behandling og mere tid til omsorg, kræver det derfor klare rammer, løbende kompetenceudvikling og et tydeligt ansvar for at få teknologien til at fungere i praksis.

Mens tværfagligt samarbejde mellem sundhedsprofessionelle er udbredt, er det kun fem procent, der ofte samarbejder med ingeniører eller it-specialister om sundhedsteknologiske løsninger. Det står i kontrast til, at hele 92 procent af dem, der ofte samarbejder på tværs af tekniske og sundhedsfaglige kompetencer, har positive forventninger til teknologien.

Det peger på, at opbakningen til ny teknologi vokser markant, når de mennesker, der udvikler løsningerne, arbejder tæt sammen med dem, der skal bruge dem i hverdagen. Derfor opfordrer fagforeningerne til, at en ny national strategi styrker samarbejdet om sundhedsteknologi på tværs af fagligheder. Når sundhedsprofessionelle, ingeniører og it-specialister udvikler og implementerer løsningerne i fællesskab, bliver opbakningen til teknologien større.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

Test & mål09. 10. 2026

Pickering Interfaces introducerer 65-217, en modulær 2A Ethernet-styret LXI-matrix, som gør ingeniører i stand til at udvide systemkanapciteten ved omskiftelig behov. Med sit design til den skalérbare 65-200 LXI- chassisplatform, forenkler det nye plug-in modul også vedligehold og support af RF

DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

Design & udviklingIoT & embedded09. 10. 2026

DigiKey har indgået en aftale med TDK Sensei om som den første distributør at levere edge RX Starter – en løsning til forudseende vedligeholdelse, der er udviklet til at forbedre ydeelsen i ​​industrielt udstyr. TDK Senseis edge RX Starter kombinerer AI-dreven, multimode-dataopsamling med

Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

Design & udviklingProduktion09. 10. 2026

Chomerics Division af Parker Hannifin viser sine avancerede EMI-afskærmede ventilationspaneler under electronica 2026 (10.-13. november, München). På stand B3.457 demonstrerer Parker Chomerics, hvordan deres honeycomb-teknologi i rustfrit stål sætter elektroniske afskærmninger i stand til at opnå

Wireless Logic fortsætter sine opkøb

BranchenytIoT & embedded09. 10. 2026

For ti år siden blev SimService fra Køge det første af en lang række opkøb fra britiske Wireless Logic. Siden er koncernen vokset til en global IoT-virksomhed med mere end 20 millioner forbundne enheder, 25.000 erhvervskunder og omkring 1.000 medarbejdere. Nu står endnu et internationalt opkøb for

Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

AktueltDesign & udviklingWireless & data09. 10. 2026

Systematic har fået tildelt en kontrakt af Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) om at levere et kommando og kontrolsystem (C2) til Forsvarets operative føring af Danmarks droneforsvar. Med kontrakten skriver Danmark sig ind som et af de første NATO-lande, som kan integrere analyse

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

BranchenytTop09. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier spillet

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

AktueltBranchenytPower08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

Komponenter & konnektorer07. 10. 2026

TDK Corporation udvider MLJ1608-G-serien (1,6 mm x 0,8 mm x 0,8 mm) af flerlags-spoler (multilayer inductors) til Power-over-Coax (PoC)-kredsløb i køretøjer. Masseproduktionen af ​​disse nye komponenter blev påbegyndt i oktober 2026. PoC til køretøjer muliggør samtidig transmission af strøm og

IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

TopWireless & data07. 10. 2026

Statsminister Mette Frederiksen satte i sin åbningstale til Folketinget fokus på blandt andet hybride trusler, cybersikkerhed, kunstig intelligens og danske virksomheders konkurrenceevne. Det er centrale dagsordener for både Danmark og dansk erhvervsliv, mener IT-Branchen, techvirksomhedernes

Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

AktueltBranchenytDesign & udvikling07. 10. 2026

Debatindlæg af Anders Bjarklev, rektor på DTU, og Christine Nellemann, prorektor på DTU En langsigtet opbygning af Danmarks forsvarskapacitet skal ske gennem teknologisk forskning, innovation og rådgivning. Forsvaret, investorer og virksomheder skal udnytte, at Europas førende tekniske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Stocking Nearly 70,000 Products from Leading Global Passive Component Manufacturer YAGEO Group

  • InnoFour

    Technical Workshop FPGA Development and Verification – 14 October

  • Phoenix Contact A/S

    Nye dæksler og ny hætte til UM-BASIC/-PRO ekstruderede profilhuse

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces its First Turnkey Touch Controllers for Buttons, Sliders and Wheels with Parallel Sensing

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Humanoid Robotics, Engineering Innovation and Interactive Experiences at electronica 2026

  • HIN A/S

    HIN styrker indsatsen i Norge med erfaring tæt på produktionen

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Electronics: From Reliable Testing to Compliance

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Brokoblet pinstrip-printkortstik

  • HIN A/S

    Kan I gentage testen – og forklare resultatet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Pickering Interfaces introducerer high-density 2A LXI-matrix til varierende testbehov

    09.10.2026

  • DigiKey leverer nu TDK’s Senseis edge RX Starter-løsning til industriel AI

    09.10.2026

  • Parker Chomerics lancerer EMI-afskærmede ventilationspaneler til datacenterapplikationer

    09.10.2026

  • Wireless Logic fortsætter sine opkøb

    09.10.2026

  • Systematic skal levere software til Danmarks droneforsvar

    09.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion

    09.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Flerlagsspoler til Power-over-Coax-kredsløb i køretøjer

    07.10.2026

  • IT-Branchen: Nu skal de digitale ambitioner blive til konkrete initiativer

    07.10.2026

  • Et robust forsvar kræver investeringer i højteknologisk forskning

    07.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}