• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

IoT & embedded19. 08. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny datacenterløsning skal fremskynde global udbredelse af AI-beregning

IoT & embedded19. 08. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Den præfabrikerede Vertiv MegaMod CoolChip-løsning integrerer førende teknologier, fx high-density væskekøling, for at kunne levere nøglefærdig AI-kritisk digital infrastruktur, der er op til 50% hurtigere at implementere end opbygning på stedet.

Et stigende antal datacenter-udviklere og specialister fokuserer på at få mere datakapacitet online så hurtigt som muligt, fordi efterspørgslen på fysiske datacentre, der kan håndtere presset fra AI, overstiger udbuddet. For at understøtte udviklingen har Vertiv lanceret Vertiv MegaMod CoolChip; en præfabrikeret modulær (PFM) datacenterløsning med væskekøling, der er udviklet til effektiv og pålidelig AI-beregning.

Løsningen kan konfigureres til at understøtte platforme hos førende udbydere af AI-databehandling og skaleres efter kundens behov. Fordi MegaMod CoolChip produceres offsite, kan tiden på implementering af AI-kritisk digital infrastruktur reduceres med op til 50%.

Designet til AI-beregninger

Ifølge den seneste forskning fra det globale analyseinstitut Omdia er efterspørgslen på præfabrikerede modulære- og mikrodatacenter-løsninger accelereret på grund af AI. Vertivs ingeniører har anvendt deres erfaringer med præfabrikerede løsninger og implementering af AI til udviklingen af Vertiv MegaMod CoolChip for at understøtte nutidens – og fremtidens – AI-krav.

MegaMod CoolChip er designet til at imødekomme de specifikke krav til AI-behandling med en nøglefærdig løsning, der integrerer Vertiv CoolChip-teknologi for at understøtte direkte-til-chip væskekøling, højeffektiv strømbeskyttelse og andre teknologier, der er afgørende for kritisk digital infrastruktur. Løsningen er tilgængelig globalt og kan bruges som en modulær opgradering af en eksisterende løsning eller som et nyt fritstående datacenter, der understøtter op til hundreder af kW pr. række, op til flere mW med præfabrikerede enheder.

Produktspecifikationer

– Høj-densitets beregning: MegaMod CoolChip understøtter IT-systemer fra kundens udbyder af AI-beregning, inklusiv accelererede databehandlingsplatforme integreret i Vertiv™ rack power distribution units (rPDUs). Integrerede racks fra AI-udbydere kan også konsolideres i de præfabrikerede enheder.

– Høj-densitets infrastruktur til væskekøling: Vertiv køle- og fordelings-enheder (CDUs) sørger for sikker og effektiv styring af kølevæsker til og fra racket. MegaMod CoolChip bruger direkte-til-chip køling til højeffektive CPU’er og GPU’er ved at styre varmefjernelse fra komponenter, der ikke serviceres af direkte-til-chip kølepladerne. Balancen mellem væske- og luftkøling er skræddersyet til AI-platformens design for at optimere effektiviteten.

– Effektiv strømbeskyttelse og distribuering: Vertivs strømteknologi giver strøm-beskyttelse og -distribuering fra indgang til rack, inklusiv busway, switchgear og kompatibilitet med den effektive Vertiv Trinergy UPS og Vertiv PowerNexus-løsning, hvilket reducerer systemets forbrug gennem tæt kobling af UPS og switch.

– Modulær samling: MegaMod CoolChip leveres i præfabrikerede enheder, inklusiv indkapsling og alle enheder til opbygning, der samles på stedet. Løsningen er også tilgængeligt i fastmonterede enheder, hvilket giver fleksibilitet for nye byggerier, opgraderinger og udvidelser. Alt dette er integreret i et rent og kontrolleret fabriksmiljø, hvilket reducerer risici ved samlings- og testprocesser.

– Single-source ansvar: Vertiv håndterer alle aspekter af løsningsudviklingen fra den indledende dialog til konfigurering, fremstilling, installation, idriftsættelse og livscyklusservices for at strømline processerne, reducere kravene til kundens ressourcer og sikre effektivitet.

For mere information om, besøg: http://www.vertiv.com

Skrevet i: IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

Komponenter & konnektorerPower29. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer to AEC-Q101 godkendte 80V N-kanal MOSFETs og udbygger dermed sit lineup til support af 48V automotive systemer. XPH2R608QB og XPH3R908QB er de første produkter i den nyeste generation fremstillet med U-MOSX-H processen, der er kapslet i SOP Advance (WF)

Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

AktueltBranchenytProduktion29. 05. 2026

Termas regnskabsår 2025/26 var præget af vedvarende global efterspørgsel på avancerede løsninger inden for forsvar og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Ordreindgangen nåede op på 5,6 mia. DKK, hvilket er en stigning på 43 % i forhold til året før, mens omsætningen steg til 3,4 mia. DKK, svarende

TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

Design & udviklingWireless & data29. 05. 2026

TP-Link har netop løftet sløret for Archer 8, som er virksomhedens første router baseret på den kommende Wi-Fi-standard IEEE 802.11bn. Den nye router forventes lanceret til oktober og er udviklet med henblik på at levere mere stabile forbindelser med lavere forsinkelse og en mere ensartet ydeevne i

Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

Komponenter & konnektorer29. 05. 2026

Chomerics Division lancerer Cho-Air Vita 48.5-chassistætningen – en avanceret AFT-tætningsløsning (air flow-through), der opfylder de mekaniske krav og kravene til grænseflader i ANSI/VITA 48.5-2026. Den nye tætning er designet til integrerede databehandlingsarkitekturer inden for forsvars- og

Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

Design & udviklingEventsProduktion29. 05. 2026

Det politiske samarbejde mellem Østdanmark og Sydsverige, Greater Copenhagen, blev etableret i 2016. I anledning af jubilæet lancerer organisationen nu en rapport, der dokumenterer den markante regionale udvikling gennem de seneste ti år. Rapporten peger på en række tydelige resultater: De

Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

Design & udviklingEventsProduktionTop29. 05. 2026

8.–10. september 2026 bliver Automatik-messen centrum for alle, der arbejder med automation, bevægelsesstyring og drev. Billetsalget til messen er allerede i gang, og set med elektronikkens øjne er messen spændende, da digitale styringer og twins samt AR til test af implementering af nye

Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

AktueltBranchenytDesign & udvikling29. 05. 2026

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i hele regionen samt på europæisk og globalt

Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

BranchenytProduktion27. 05. 2026

Linak har hen i vinterens løb har fået leveret og implementeret en ny SMT-linje til virksomhedens elektronikproduktion på Als. Linjen er leveret af Eltraco og består af en MY700 jetprinter og en A40DX pick-and-place-maskine fra Mycronic samt en THT AOI-løsning fra MEK. Investeringen er en

Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

Design & udviklingPower27. 05. 2026

Det europæiske elnet er under massivt pres. Elektrificering af transport og industri, nye datacentre og energikrævende PtX-anlæg får efterspørgslen efter elektrisk energi til at stige markant, og mange projekter må vente på nettilslutning, fordi infrastrukturen ikke kan følge med. – I

Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

BranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

En nyligt indgået aftale mellem Digikey og polske Grinn vil give designere global adgang til Grinns hardware-løsninger gennem én samlet sourcingkanal og med kvanta fra prototyping til volumenproduktion, forlyder det fra vores norske kollega, Elektronikknett.no. Gennem DigiKeys platform kan kunder

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix DC stik godkendt til 2.000 V DC

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Efficient Power Conversion (EPC) Enter Global Distribution Agreement to Deliver High-Performance Power Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International

  • ACTEC A/S

    ACTEC udstiller på Eliaden i Norge 27. – 29. maj

  • HIN A/S

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

    29.05.2026

  • Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

    29.05.2026

  • TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

    29.05.2026

  • Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

    29.05.2026

  • Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

    29.05.2026

  • Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

    29.05.2026

  • Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

    29.05.2026

  • Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

    27.05.2026

  • Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

    27.05.2026

  • Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik