• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingIoT & embedded20. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Fokus på automotiv zoneopdelt arkitektur i en ny eBook fra TE Connectivity og Microchip

Design & udviklingIoT & embedded20. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektronikkomponenter og industrielle automationsprodukter, lancerer en ny eBook i samarbejde med TE Connectivity, verdensførende inden for konnektorer og sensorer, og Microchip Technology, der i fællesskab giver et dybt blik ind i, hvordan zoneopdelte arkitekturer hjælper designere til at følge med i den øgede kompleksitet i automotive systemer, og hvordan det repræsenter en fundamental ændring i køretøjers konstruktionsmetoder.

Zoneopdelte arkitekturer optimerer en køretøjs ydelse ved at skabe distinkte zoner, hvori køretøjet varetager specifikke funktioner med implementering af køretøjet computerplatforme. I Zonal Architecture: Delivering New Standards of Connectivity for Automotive and Beyond giver eksperter fra den automotive branche – herunder TE og Microchip – deres synspunkter på, hvordan zonearkitekturer udvikler sig, hvordan de integreres samt de muligheder, det giver designere i den automotive og i andre brancher. Den nye eBook inkluderer også eksempler fra TE’s og Microchips store porteføljer af automotivt certificerede produkter, inklusive konnektivitets- og sensorløsninger samt mikrocontrollere.

TE’s GEMnet differentielle konnektorsystem leverer båndbredder op til 15GHz og supporterer datatransmission op til 56Gbps, hvad der gør dem egnede til ADAS og højopløste displays.

NanoMQS konnektorsystemet – også fra TE – har et miniaturedesign, som reducerer footprint på printet med op til 50% med en samtidig mulighed for 6A nominel strøm. Disse konnektorer er ideelle til batteri-/celle-styringsmoduler, ECU’er, airbags og blackbox-applikationer på ekstremt lidt plads.

TE Connectivitys MCP hybride coaxialkonnektorer er designet til forbindelser gennem et køretøjs firewall til forbindelse mellem front- og bagkameraer. Typiske applikationer for disse konnektorer inkluderer også telemetri, antenner, firewall i vehicle-to-everything (V2X) samt GPS.

Microchips LAN8770 100BASE-T1 Ethernet PHY-transceivere er kompakte, priseffektive, enkeltportkomponenter, der er kompatible med IEEE 802.3bw-2015 specifikationen. Disse komponenter er optimeret til AEC-Q100 automotiv brug som ADAS, infotainment, telematik, smarte antenner samt køretøjets interne backbones.

De integrerede dsPIC33CDVC256MP506 motor-drivere – også fra Microchip – kombinerer en digital signal controller (DSC) med en fuldbro MOSFET gate-driver designet til 3-faset BLDC-motorstyring og en CAN-transceiver til automotiv kommunikation. Applikationer inkluderer kølefinner, gas-, olie- og vandpumper, kompressorer, ventiler, aktuatorer og turboladere.

Microchips MCP998x automotive temperatursensorer supporterer præcis termisk monitering på op til frem kanaler. Med mulighed for monitering på fem kanaler og flere advarsels- og shutdown-optioner af hensyn til sikkerheden, supporterer den produktfamilie systemer, der overvåger mere end blot ét termisk element. Monitering af temperaturer på multiple steder med én enkelt, integreret temperatursensor reducerer kompleksiteten af og på printet, størrelsen af designet og forenkler designet med en lavere BOM (bill of materials) som resultat.

For at læse den nye eBook, besøg: https://resources.mouser.com/manufacturer-ebooks/te-connectivity-microchip-technology-zonal-architecture-delivering-new-standards-of-connectivity-mg/.

Skrevet i: Design & udvikling, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

IoT & embedded27. 04. 2026

Tria Technologies, et Avnet-firma, der specialiserer sig i design og fremstilling af indlejrede computerkort, systemer og HMI'er, udvider supporten af ​​operativsystemer på tværs af sin Qualcomm-baserede hardware. Yocto Linux, Windows 11 IoT og Android er nu alle tilgængelige, hvilket giver

(Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

Komponenter & konnektorer27. 04. 2026

Rutronik udvider sin portefølje med et omfattende udvalg af klemmer og modulære tilslutningsløsninger fra Amphenol. Serien kombinerer avancerede tilslutningsteknologier med en høj grad af designfleksibilitet og muliggør hurtig, sikker og værktøjsfri ledningsføring. I kombination med kompatible

Kvantechips fra Infineon

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 04. 2026

Infineon Technologies AG er en central partner i accelerationen af Europas bevægelse mod praktisk – og i sidste ende kommercielt levedygtig – kvanteberegning ved at bidrage med sin verdensklasse ingeniør- og produktionsekspertise til tre kvantepilotlinjeprojekter: SUPREME, CHAMP-ION og

Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

BranchenytProduktion27. 04. 2026

Markedet forventer stadig kortere leveringstider, lavere priser og fortsat høj kvalitet fra danske underleverandører. Derfor har Mekoprint investeret i egen pulverlakering i afdelingen Mechanic Systems i Hornslet, så metalløsningerne kan produceres færdige under samme tag med kortere gennemløbstid,

Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

Events27. 04. 2026

Med 32.506 besøgende satte Gamebox Festival ny besøgsrekord og understregede dermed sin status som Danmarks største gamingevent. Hos den nye main partner POWER er tilfredsheden stor, ligesom den populære YouTuber-duo TrierGaming jubler over oplevelserne på festivalen. Gamebox Festival fandt sted i

Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

AktueltBranchenytDesign & udviklingPowerProduktion27. 04. 2026

Danmark skal opdatere sin strategi for Power-to-X, så vi kan tage de næste ryk og for alvor levere grøn brint til industrielle kunder samt grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar. Sådan lyder opfordringen fra Green Power Denmark og DI til den næste regering. Opfordringen er ledsaget af ti

Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

Design & udviklingEventsProduktionTop27. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. De tre nomineringer spænder bredt, men peger alle ind i centrale

DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

Design & udviklingTopWireless & data23. 04. 2026

500 millioner kroner. Så store besparelser vil den tidligere SVM-regering gennemføre på forskningsadministrationen på universiteterne frem mod 2030. Besparelserne skal opnås ved hjælp af kunstig intelligens, og pengene skal ifølge regeringens arbejdsprogram for staten gå til forskning. Men DTU’s

Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

AktueltIoT & embedded23. 04. 2026

I takt med, at AI-servere, datacentre, automotive og industrielle systemer kræver designs mere højere effektivitet, deterministisk real-time styring og kvantesikker kryptografi tilføjer Microchip Technology Inc. nu dsPIC33AK256MPS306 Digital Signal Controllere (DSC’er) til sin dsPIC33A DSC-familie.

Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

AktueltBranchenytProduktion22. 04. 2026

Danske virksomheder med omkring 15 medarbejdere, der investerer i én robot, har i gennemsnit 10 procent højere omsætning, tre procent højere produktivitet og får i gennemsnit én ekstra medarbejder. Sådan lyder konklusionen i et nyt forskningsprojekt fra Copenhagen Business School, der er støttet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Stokvis Nordic på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Elektronikmessen

    Få et fagligt forspring på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Oplev ASZ Electronics Solutions på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    New Plug-In Timing Module Delivers Precise, Reliable Synchronization for Data Centers and 5G Networks to Meet the Demands of AI and Next-Generation Connectivity

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Mød Eurochannels på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Programmable Logic Redefined for Simpler, Smarter, Fully Integrated Designs

  • HIN A/S

    Fleksibel SMT-produktion i fokus: Oplev Essemtec FOX VDS T på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

    27.04.2026

  • (Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

    27.04.2026

  • Kvantechips fra Infineon

    27.04.2026

  • Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

    27.04.2026

  • Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

    27.04.2026

  • Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

    27.04.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    27.04.2026

  • DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

    23.04.2026

  • Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

    23.04.2026

  • Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik