• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPower01. 12. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

European Energy og grøn investor skyder millioner nyt dansk brintbatteri

Design & udviklingPower01. 12. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

– For ShipTown betyder investeringen, at vi kan bygge næste generations prototyper, teste i større skala og få de rigtige kompetencer ind i teamet, siger Marie Vedel, CEO i ShipTown (foto: ShipTown/Ritzau)

ShipTown udvikler H-Battery – en brintbaseret energilagringsteknologi, der lagrer overskydende grøn strøm som brint og leverer den tilbage som el til nettet, eller energiintensive anlæg som fx datacentre og PtX-anlæg. Med en samlet investering på omkring 5 mio. kr. går European Energy og investor Lars Fejer nu ind i virksomheden og giver kapital til at løfte teknologien fra test til industrialisering.

– For ShipTown er investeringen fra European Energy et helt afgørende gennembrud. Vi går fra at være et lille, hårdtarbejdende udviklingsteam til at kunne skalere vores H-Battery-teknologi mod et kommercielt marked. Investeringen betyder, at vi kan bygge næste generations prototyper, teste i større skala og få de rigtige kompetencer ind i teamet, siger Marie Vedel, CEO i ShipTown.

Shiptowns teknologi bygger videre på NASA’s alkaliske brændselscelle og kombinerer to funktioner i én samlet enhed: elektrolyse, der konverterer strøm til brint, og en brændselscelle, der omdanner brinten tilbage til elektricitet. Den samlede effektivitet på brændselscellen ligger omkring 60%, og elektrolysen alene ligger på 90 %. Tal, der placerer løsningen blandt de mest lovende i feltet for energilagring i stor skala.

Helt afgørende med privat kapital

Samtidig med pengeindskuddet fra European Energy går Lars Fejer, som har mange års erfaring inden for grønne investeringer og fondsrådgivning med som investor, efter at have fulgt ShipTown tæt det seneste år.

Vejen til investeringen er gået gennem en række innovations- og støtteprojekter. Et tidligt projekt finansieret af Energy Cluster Denmarks virksomhedstilsagn bevilliget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse lagde det første vidensmæssige fundament. Senere har ShipTown blandt andet deltaget i acceleratorprogrammet Beyond Beta med mentorforløb og strategisparring, som har skærpet virksomhedens fundingstrategi og forretningsmodel.

Desuden har ShipTown rejst midler gennem bl.a. Innobooster og Fyrtårn Syd-projekter og vundet en pitch-konkurrence hos Net Zero Innovation Hub for Data Centers i Fredericia. Senest har virksomheden også hentet midler fra Tønder Energi- og Miljøfond og søgt EUDP til yderligere testfaciliteter hos European Energy.

– Energy Cluster Denmark har været en betydelig del af vores rejse i Shiptown. Vi er gået fra laboratorieidé til en kW prototype og videre til demo og test i energiklyngens økosystem. De små projekter, sparring på funding og adgang til partnere har gjort os langt mere modne – både teknologisk og forretningsmæssigt – og det har været afgørende for, at vi nu kan rejse privat kapital, siger Marie Vedel.

Med investeringen kan ShipTown udvide teamet, ansætte specialiserede medarbejdere og bygge næste generations prototyper i samarbejde med universiteter og industripartnere. Samtidig har investeringen åbnet muligheden for matchlån fra EIFO på 3 millioner som skal styrke det økonomiske fundament yderligere.

Ambitioner om den danske superliga

Næste skridt for ShipTown er eksekvere på prototypen og herefter realisere de første kommercielle cases i tæt samspil med European Energy og andre partnere. Test og demonstration på konkrete sites skal dokumentere teknologiens performance og CO₂-effekt og åbne døre til både danske og internationale markeder, blandt andet i dataindustrien og kommende PtX-projekter.

Ambitionen er klar: ShipTown vil være en dansk forankret produktionsvirksomhed, der udvikler og samler kerneteknologien i Danmark og leverer løsninger globalt.

– Vi vil bygge en tung, dansk produktionsvirksomhed. Vores mål er ikke at sælge hurtigt til en kapitalfond, men at opbygge et selskab, der kan stå skulder ved skulder med navne som Vestas og Grundfos med dansk teknologi, dansk produktion og en markant CO₂-effekt internationalt, slutter Marie Vedel

Ifølge planen vil Shiptown i 2027 have et fuldskala pilotmodul på 2 MW klar til test.

Skrevet i: Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

  • Mouser Electronics

    Mouser Accelerates Innovation with Online Resource Centre on Transportation for Next-Generation Mobility

  • Eaton

    Sådan kan moderne transformere bidrage til at reducere nettab

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Hailo Announce Global Distribution Agreement to Enable AI and Vision AI Applications at the Edge

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Parker Chomerics Announce Global Distribution Agreement

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer Launches LPDDR5 CAMM2 Memory to Capture Edge AI and High-End Industrial Opportunities

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Infineon Technologies KITPSE84AITOBO1 PSOC Edge E84 AI Evaluation Kit for AI and ML Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Plug-and-Play 90W PoE Solution Streamlines Industrial IoT Deployments

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Second Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}