• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytEvents11. 05. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

El & Teknik 2026 gav besøgsrekord og foryngelse af messepublikum

AktueltBranchenytEvents11. 05. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

(foto: Veltek / OCC)

El & Teknik 2026 har med et samlet besøgstal på 11.377 gennem tælleapparaterne samtidigt sat rekord både på første og anden messedag, og derfor er det meget tilfredse arrangører, der nu gør status efter tre dage med fyldte haller, høj energi og stor opbakning fra hele branchen.

Det er et bevis på, at de tekniske fagmesser formår at tiltrække relevante besøgende, og der var under El & Teknik 2026 en tankevækkende stor mængde af yngre besøgende. Den kommende Elektronikmesse i dagene 19. – 21. maj er selvfølgelig en fysisk mindre messe, men vi må håbe, at en tilsvarende foryngelse af publikum også vil være synlig. Den faglige relevans og aktiviteter på standene er vitalt for at få godt fat i de nye folk i branchen.

– Vi kan ikke andet end at smile. El & Teknik 2026 har været en fantastisk messe fra første minut, og når vi både slår den samlede besøgsrekord og samtidig sætter rekord på de enkelte messedage, så står vi med armene over hovedet, siger Lennart Østergaard, direktør i brancheorganisationen, Veltek, der står bag den netop afholdte messe.

En messe med rekordhøj opbakning

Interessen for El & Teknik 2026 har været markant hele vejen igennem. Messen var allerede inden årsskiftet udsolgt på standarealer, og hen over de tre messedage har 173 udstillere fyldt hallerne i Odense Congress Center, og arrangørerne har haft omkring 40 udstillere på venteliste.

– Vi har oplevet en enorm opbakning fra både udstillere og besøgende. At vi samtidig har haft cirka 40 udstillere på venteliste, fortæller os, at der er et klart ønske om endnu mere El & Teknik. Derfor kigger vi selvfølgelig også frem mod 2028 med ambitionen om at skabe mere plads og gøre messen endnu større, siger Lennart Østergaard.

Udstillerne har løftet messen

På tværs af messens tre dage har hallerne været præget af høj aktivitet, stærke faglige dialoger og et udstillerniveau, som arrangørerne betegner som det højeste hidtil.

Mange udstillere har i år investeret markant i deres stande og medbragt endnu flere produkter, løsninger og demonstrationer. Det har været med til at løfte den samlede messeoplevelse og skabe stærke rammer for både netværk, inspiration og ny viden.

– El & Teknik 2026 har ganske enkelt været en fest. Der har været mennesker, energi, faglighed og store smil overalt i hallerne. Vi skylder en kæmpe tak til udstillerne, som virkelig har lagt sig i selen i år. De har skabt flotte stande, taget flere produkter og løsninger med og bidraget til en messeoplevelse, som både besøgende og os som arrangører kun kan være stolte af, siger Sebastian Horst, event- og kursuschef i Green Power Denmark.

For arrangørerne er den nye besøgsrekord et tydeligt tegn på, at behovet for at mødes fysisk, dele viden og skabe relationer fortsat er stort. Det er samtidigt et bevis på, at en branche, som formår at vise sin styrke samlet på tværs af konkurrenceskel, kan oparbejde den tiltrækningskraft på både marked og fagfolk, som er så vitalt for dansk industri.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Events

Seneste nyt fra redaktionen

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

Branchenyt14. 08. 2026

Danisense har udpeget Hjalti Pall Thorvardarson som sin mye Chief Operating Officer (COO) for yderligere at styrke virksomhedens førerposition og ledelses-team i udvidelsen af virksomhedens globale drift og stadigt større produktportefølje. Hjalti Pall Thorvardarson bringer omfattende erfaring

Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

AktueltProduktion14. 08. 2026

Automatisering står højt på dagsordenen i mange danske produktionsvirksomheder. Robotter kan øge kapaciteten, forbedre kvaliteten og skabe bedre arbejdsmiljøer ved at overtage tunge og ensformige opgaver. Men selv om mange virksomheder ser potentialet, er der én vigtig brik, som mange stadig

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltEvents14. 08. 2026

Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) samt den nationale og internationale forsvarsindustri samles til den årlige forsvarsmesse DALO Industry Days, der i år for første gang finder sted i MCH Messecenter

GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop14. 08. 2026

GPV, hvis majoritetsejer er det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.245 mio. kr. for 2. kvartal 2026, en stigning på 5% sammenlignet med 1. kvartal 2026. For første halvår 2026 udgjorde omsætningen 4.385 mio. kr., et fald på 1% i forhold til samme

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm²

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

  • Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

    14.08.2026

  • Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

    14.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    14.08.2026

  • GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

    14.08.2026

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}