• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2025 | Pia Nielsen

COM og systemkonsolidering til IT/OT-konvergens

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2025 By Pia Nielsen

Konvergens af informationsteknologi (IT) og operationel teknologi (OT) er vital for forbedring af produktionseffektiviteten. Historisk har IT og OT været adskilte systemer med egne egenskaber og protokoller og sikkerhedsbehov. Konvergens kræver dog en sømløs IT/OT-integration, og det kan konsolideres under eksisterende OT-systemer. Det giver en betydelig fleksibilitet for sikker implementering af fremtidens innovative opgaver. Med aReady.VT og aReady.IOT leverer Congatec perfekte byggesten til IT/OT-konvergens ”ud-af-æsken”

Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 – 2025 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)

Af Andreas Bergbauer, manager solution management, Congatec

Industri 4.0 og IIoT, det industrielle Internet of Things, har placeret IT/OT-konvergens i hjertet af de forretningsprocesser, der er grundlag for virksomheders succes. Det kræver en optimal overførsel af maskin- og systemdata, ideelt med minimal latency for at holde en digital twin opdateret. En feedback-kanal til styring og vedligehold skal også være til rådighed på samme hardwareplatform. IT/OT-konvergens er desuden et fundamentalt krav i nye og brugerbaserede forretningsmodeller, der afhænger af real-time tilgængelighed af alle driftsdata til afregning og produktivitetsoptimering.
I takt med at IT- og OT-systemer bliver bundet tættere sammen, øges også risici for cyberangreb. Ikke kun IT-domænet er truet. Det gælder også OT. Med EU’s nyligt vedtagne Cyber Resilience Act og den tilhørende IEC 62443-serie af standarder vil OEM’er med deres systemer, apparater og maskiner være tvunget til at sende produkter på EU-markedet allerede i 2027 med hensyntagen til certificering og standarder. Målet er at sikre software-opdateringer for at minimere mulige trusler og risici fra cyberangreb.

Sikkerhed gennem separation
Et separat system er ikke nødvendigt. Systemkonsolidering med et hypervisor – som en ”IIoT gateway” – kan implementeres på det samme multikernemodul. Alt, man behøver, er en separation, så det lavere hierarki ikke kører på det samme operativsystem som HMI’en eller styringssystemet, men i stedet fungerer på en isoleret platform. Dette miljø optræder som en ”sikkerheds-ø” og adskiller data og applikationer fra hinanden. Metoden hjælper til at reducere hardware-omkostninger, men giver omvendt en øget fleksibilitet og pålidelighed.
Implementering af den nødvendige software til denne løsning er typisk mere kompleks end et hardware setup. Udvikling af et hypervisor til systemkonsolidering in-house er grundlæggende upraktisk, da den hardwarerelaterede software er koblet tæt sammen med den embeddede platform. Det er så hér, at ekspertisen fra en embedded partner bliver af vital betydning.
Mange firmaer mangler de interne ressourcer til udvikling af funktionel IT/OT-konvergenssoftware. COTS softwareløsninger (Commercial Off-the-Shelf) falder ofte til jorden, når de skal opfylde specifikke funktionskrav. Ydermere er hardwaredata i et embedded system kritisk for det samlede systems drift. IIoT-software skal have adgang til data – og til at standardisere data i forhold til format, transmissionsprotokol og enheder. Hvis IT for eksempel forventer temperaturdata i grader Celsius, men modtager Kelvin eller Fahrenheit, kan det hurtigt blive kaotisk. Man kan undgå disse problemer, hvis man bruger embeddede producenter, der kender egen hardware bedst, og som kan levere byggesten til moniteringssoftwaren.
Den påkrævede funktionelle software bør have følgende egenskaber:
• Fjernmonitering af basal hardware-information (modulidentificering, modultilstandsinformation, hardwarespecifikation, software/OS-specifikation, status og sensordata) samt integration af standard COM-interfaces som I2C, GPIO’er og Ethernet.
• Udvidet monitering og sikker adgang til embeddede systemer, inklusive sikkerheds- og adgangskontrol, sensor- og aktuatorintegration, kontrollogik og reguleringsalgoritmer, livscyklus-management samt historiske data.
• Forbindelse til fælles cloud-services (Azure, AWS eller lignende) samt mulighed for at forbinde sig til eller implementere private clouds i virksomhedens eget domæne for at bevare forretningskritiske data in-house på en sikker måde.
• Sikker adgang på højeste niveau til real-time maskinkontrol gennem edge-komponenter, inklusive management-funktioner til fjernstyring.
Dertil kommer muligheden for real-time maskindrift og en optimering af vedligeholdsomkostningerne med ingen eller kun minimal service for rutinearbejde og opdateringer. Forebyggende vedligehold – med eller uden AI-forbedring – øger driftstiden og reducerer maskin-downtime sammenlignet med faste vedligeholdsintervaller.

aReady – softwarebyggesten
Med aReady.VT og aReady.IOT har Congatec skabt en effektiv platform til systemkonsolidering til IIoT-konnektering, og det er løsninger, der opfylder de nævnte eksakte behov. Ved at bruge aReady.VT virtualiseringsteknologien kan man nu samle og konsolidere funktioner, der tidligere krævede flere dedikerede systemer, på én enkelt hardwareplatform. Integration af en IoT-konnektor til IT/OT-konvergens på Computer-on-Modules bliver særdeles effektiv, når man anvender en dedikeret virtual machine.
Gennem en reduktion af antallet af systemer kan embeddede computerapplikationer opnå betydelige reduktioner af størrelse, vægt, energiforbrug – og pris. aReady.VT supporterer hele rækken af Congatecs x86 Computer-on-Modules fra low-power produkterne til de højtydende Server-on-Modules.
Congatec er for tiden den eneste producent af embeddede computere, der har implementeret en sådan Hypervisor-on-Module-funktion, der er applikationsklar på tværs af alle virksomhedens x86-moduler. Systemkonsolidering forkorter time-to-market og optimerer den overordnede systemfunktionalitet.

aReady.IOT
Under aReady.IOT-varemærket tilbyder Congatec en applikationsklar softwareløsning med byggesten, som kunder selektivt kan anvende til præcis den funktion, de har behov for til en vellykket digitalisering.
aReady.IOT forenkler sikker IT/OT-konvergens fra COM til cloud. IoT software- og hardwarebyggesten giver en sømløs kommunikation og dataoverførsel mellem flere systemer og apparater. Det gør virksomheden i stand til at optimere deres produktionsprocesser, at øge effektivitet og reducere omkostninger. Væsentligst er, at aReady.IOT indeholder alle de grundlæggende sikkerhedsfunktioner til beskyttelse af følsomme data mod cybertrusler og til opretholdelse af driftens integritet.
Omfanget af de funktioner, man kan implementere med aReady.IOT, inkluderer:
• Fjernadgang til apparatinformation (serienummer, softwareversioner, spænding, temperatur og meget andet).
• Adgang til statusværdier for tilsluttet periferiudstyr og sensorer (acceleration, tryk, vibrationer, etc.).
• Fjernstyring af apparater.
• Informationsvisualisering via dashboard eller digital twin.
• Procesautomation.
En væsentlig fordel ved aReady.IOT er, at kunderne ikke behøver at programmere deres IIoT-forbindelse fra scratch. I stedet kan de blot opstille parametre gennem et web-interface. Det giver en maksimal fleksibilitet kombineret med bekvemmeligheden i at arbejde med færdige apps, som giver øjeblikkelig adgang til prisbesparende muligheder.

aReady.COM – applikationsklare COMs
Som en del af sin aReady.-strategi tilbyder Congatec aReady.VT og aReady.IOT i applikationsklar eller kundespecifik form på sine nye aReady.COM Computer-on-Modules. Disse aReady.COMs har et integreret og prækonfigureret hypervisor, operativsystem og IIoT-software, som kunderne kan sammenstykke som nødvendigt. Designere kan boote disse individuelt konfigurerede aReady.COM-moduler øjeblikkelig og installere deres applikationer. Kunderne kan også skippe disse opgaver og i stedet lade Congatec levere fiks-og-færdig-billeder med præinstalleret applikationssoftware, så modulerne kan implementeres direkte on-site under slutkundens kommisionering af systemet. Det strømliner arbejdsflowet, den samlede supply chain og logistikken, som bliver langt mere effektiv. Uanset det valgte integrationsniveau minimerer aReady.COMs kompleksiteten i integration af forskellige IIoT-funktioner i embeddede og edge-computing systemer under selve applikationslaget.

FAKTABOKS:
Applikationseksempel: Robotarm
Et eksempel kunne være en robotarm med et stereoskopisk kamera til objektgenkendelse og positionering. Systemet konsoliderer en række funktioner i ét samlet system, men arbejder ikke under ét fælles operativsystem. I stedet skaber systemet fælles dedikerede virtuelle systemer for:
1. Real-time styring.
2. HMI.
3. AI-styret objektgenkendelse.
4. IoT-forbindelse for sikker IT/OT-konvergens.
Dette setup tillader forebyggende vedligehold og nye forretningsmodeller som Robot-as-a-Service (RaaS) – et marked med en forventet værdi på rundt regnet 4 milliarder USD i 2028 og en årlig kumuleret vækst på 17,4 procent. (www.researchandmarkets.com/reports/5744582/robotics-service-market-type-personal).
Systemkonsolideringen gør det muligt at lade disse opgaver eksistere side om side på ét samlet Computer-on-Module, men holdt adskilt af et hypervisor. Den metode forvandler multiple systemer til ét, hvilket maksimerer ressourceanvendelsen og reducerer samtidigt systemkrav og kabling. Det giver betydeligt lavere overordnede system- og installationsomkostninger kombineret med en øget pålidelighed.

Billedtekster:
1: Det giver mening at samle IT- og OT-hierarkierne i én samlet løsning med operativsystemer adskilt af et hypervisor og en fælles COM-platform i fremtidens IIoT-løsninger.

2: Under aReady.IOT-varemærket tilbyder Congatec en applikationsklar softwareløsning med byggesten, som kunder selektivt kan anvende til præcis den funktion, de har behov for til en vellykket digitalisering.

3: De første aReady.COMs med Hypervisor-on-Module er ctrlX OS fra Bosch Rexroth og IEC 62443-kompatible real-time Linux- og Ubuntu Pro-operativsystemer.

Skrevet i: Artikler fra Aktuel Elektronik Tags: boards, effektivitet, embedded, fleksibilitet, IT/OT

Seneste nyt fra redaktionen

Kontron inviterer til møde på Embedded World

EventsIoT & embedded16. 02. 2026

Kontron, der er blandt de førende globale leverandør af IoT/embedded computer technology (ECT), vil præsentere sin omfattende portefølje af ydedygtige, sikre og skalérbare embeddede- og edge AI-løsninger på Embedded World 2026. Under mottoet "Secure. Connected. CRA ready" demonstrerer Kontron,

Toshiba lancerer high-speed lineær farve-CCD billedsensor til AOI-udstyr

Komponenter & konnektorer16. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCD2400DG, en ny type af lineær linsereduktions CCD-billedsensor designet til at opfylde selv de mest krævende specifikationer i moderne optisk inspektionsudstyr. Den nye sensor er udstyret med 4.096 elementer med en 7 µm pitch og er tiltænkt brug i

4kW e-mobilitets DC/DC-konverter med 180-950VDC-indgang

Power16. 02. 2026

Recoms RMOD4000-serie af kompakte plug-and-play DC/DC-konvertere er en priseffektiv løsning til levering af isolerede 14V-, 28V- eller 56VDC-spændings-rails ved en høj indgangsspændinger mellem 180- og 950VDC fra batterier i alle slags e-fartøjer. Op til 4kW er tilgængelig afhængigt af variant og

AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

Wireless & data16. 02. 2026

GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden for ikke-menneskelig identitetssikkerhed og beskyttelse af følsomme data (secrets), vil nu satse mere på Danmark og det øvrige nordiske marked. Det sker med en ny investering på 300 mio. kr. i ryggen – en investering som er rejst af den

Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, har indgået aftale med Whaleco Technology Limited, der ejer Temu, om at varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen omfatter producentansvar på mere end seks forskellige

DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Danmark står i en ny og mere uforudsigelig verdensorden. Geopolitiske spændinger, rekordtung EU-regulering og færre hænder på arbejdsmarkedet presser dansk økonomi. Derfor lancerer Dansk Industri (DI) i dag sin hidtil største økonomiske plan – en samlet 2035-plan med 176 milliarder kroner, der skal

Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

BranchenytProduktionTop16. 02. 2026

De globale siliciumwaferleverancer steg i 2025 med 5,8 % til 12.973 millioner kvadrattommer (MSI), mens waferomsætningen faldt med 1,2 % til 11,4 milliarder dollars i samme periode, rapporterer SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG) i sin årsanalyse af siliciumwaferindustrien. 2025 markerer et

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Tilmeld Nyhedsbrev

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Strenometer på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Prepare for Cyber Resilience Act (CRA) compliance

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›
 
 
 
 

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik