• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytTop23. 01. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Vigtigt nyt i SKI-aftale for IT- og teknikleverandører til offentlige kunder

BranchenytTop23. 01. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

SKI har netop offentliggjort udbudsmaterialet for 02.19 Fagsystemer, der er en vigtig aftale for rigtigt mange it-virksomheder, der handler med det offentlige.

02.19 Fagsystemer er med en forventet omsætning i milliardklassen en af SKI’s største it-aftaler, og samtidig er det en af de aftaler med allerflest it-leverandører på. Der er altså rigtig god grund til at forsøge at komme på aftalen, hvis man er leverandør af fagsystemer til det offentlige.

– Aftalen rummer en del nye tiltag og forbedringer i forhold til den tidligere 02.19 aftale, hvilket vi er rigtigt glade for, da mange af vores medlemmer har efterspurgt et opgør med de tunge referencemodeller og statiske processer, siger Martin Jensen Buch, chefkonsulent i IT-Branchen.

Særligt tre markante forandringer, som IT-Branchen bakker meget varmt op, er værd at fremhæve:

Aftalen suppleres af et dynamisk indkøbssystem

For at imødekomme de mange forskellige kundebehov, har SKI valgt at supplere rammeaftalen med et dynamisk indkøbssystem, der ikke har et fastsat sortiment, og hvor der løbende kan optages flere leverandører, som kan byde ind med de nyeste løsninger.

– Aftalen er et godt eksempel på et indkøbssystem, der både giver øget fleksibilitet til at komme af og på som leverandør, men også i forhold til løbende at skifte løsninger, vilkår og priser på aftalen. Det er en klar forbedring ift. de tidligere rammeaftaler, som har været meget rigide og fastlåste for de leverandører, der var på aftalerne, fortæller Martin Jensen Buch.

IT-Branchen har gennem flere år arbejdet for netop en større fleksibilitet i SKI-aftalerne, og den lange række af dynamiske indkøbssystemer, som SKI introducerer i disse år, ser vi som et afgørende paradigmeskifte, og som vi forventer får stor effekt for branchen.

Fra FORM OG STORM til use cases

02.19 Rammeaftalen gør også op med de meget tunge referencemodeller FORM og STORM, som har været berygtede i it-verdenen for at være ekstremt tunge og komplekse at udfylde. I stedet indføres et mere simpelt use-case system.

På den kommende aftale indfører SKI som noget nyt prædefinerede use cases, så de offentlige myndigheder bedre vil med kunne vurdere en potentiel leverandørs evne til at løse en konkret fagspecifik opgave.

– Brug af use cases er i min optik den helt rigtige vej at gå, da det bliver nemmere for både kunder og leverandører at se, hvilke løsninger der bedst opfylder behovet. Vi forventer også, at den nye aftale vil gøre det markant lettere at byde ind for rigtig mange – særligt mindre leverandører, siger Martin Jensen Buch.

Fleksibel prisjusteringsmekanisme

Med aftalen indfører SKI også en mere fleksibel prisjusteringsmekanisme, der gør, at prissætning af løsninger på aftalen i højere grad vil følge den generelle prisudvikling.

Det har vist sig utrolig afgørende i kølvandet på krigen i Ukraine, som har medført store uforudsete prisstigninger, som tidligere aftaler ikke har kunne håndtere tilstrækkeligt.

– Med tårnhøj inflation og stigende priser på f.eks. energi, er der rigtig mange længerevarende aftaler, som ikke længere hænger økonomisk sammen for leverandørerne. Det har vi også af flere omgange gjort SKI opmærksom på. Vi er derfor rigtig glade for, at SKI har valgt en model til den nye aftale, der i højere grad tager højde for problemstillingen, slutter Martin Jensen Buch.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

Design & udviklingEventsPower22. 05. 2026

På den kommende PCIM-messe 2026 i Nürnberg vil Allegro MicroSystems, Inc. demonstrere, hvordan designere kan udnytte det fulde switching-potentiale i wide bandgap (WBG)-komponenter uden den kompleksitet og det overhead, som de ældre arkitekturer tidligere har givet. Selvom SiC- og GaN-enheder

Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

Design & udviklingProduktion22. 05. 2026

Procesindustrien står midt i et skifte.Traditionelt er procesanlæg bygget op omkring ét centralt kontrolsystem med SCADA på toppen. Alle komponenter er tæt integreret, hvilket gør strukturen kompleks. Det gør det vanskeligt at håndtere de enkelte moduler individuelt, eksempelvis på et anlæg, inddelt

Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

AktueltBranchenyt22. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

Penge fra EIFO og erhvervsikon i ejerkredsen skal styrke P‑Secures europæiske vækst

BranchenytWireless & data22. 05. 2026

Nye EU-regler kræver det, men ikke mange løsninger leverer det. Beskyttelse af medarbejdere, systemer og kritisk infrastruktur er en tiltagende udfordring for myndigheder, samfundskritiske virksomheder og organisationer over hele Europa, der fra juli skal til at leve op til det nye europæiske

Samsung og Google lancerer nye intelligente briller

Design & udviklingIoT & embedded22. 05. 2026

Samsung Electronics og Google har netop løftet sløret for deres nye intelligente briller, også kaldet smart glasses under Google I/O 2026, hvor to premium modeller er vist frem. Brillerne er skabt i samarbejde med Gentle Monster og Warby Parker og er designet til at spille sammen med mobiltelefonen

Aalborg Universitet er Europas bedste inden for energiforskning

BranchenytDesign & udviklingPowerTop22. 05. 2026

Aalborg Universitet er blevet rangeret som det bedst placerede universitet i Europa inden for energiforskning i SCImago Institutions Rankings – Energy 2026. SCImago er en anerkendt ranking inden for energiforskning og bygger blandt listen på forskningspublikationer, videnskabelige citationer og

Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026’s sidstedag

AktueltEvents21. 05. 2026

Der er en række gimmicks, som på forskellige messer tiltrækker sig en særdeles høj opmærksomhed. HIN A/S havde på sin stand opsat et festligt og fiktivt produktionsforløb, hvor besøgende på standen kunne fremstille en egen "Elektronikmessen 2026" nøglering med LED-lys og med brug af Wellers

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  22-05-2026

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026 ›

    HIN A/S
  •  22-05-2026

    What’s new in Xpedition 2604 ›

    InnoFour
  •  20-05-2026

    What’s new in Valor 2604 ›

    InnoFour
  •  19-05-2026

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025 ›

    Mouser Electronics
  •  18-05-2026

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  18-05-2026

    What’s new in HyperLynx 2604 ›

    InnoFour
  •  15-05-2026

    Evertiq Expo Lund ›

    InnoFour
  •  14-05-2026

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs ›

    Mouser Electronics
  •  14-05-2026

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde ›

    Elektronikmessen
  •  13-05-2026

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

    22.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

    22.05.2026

  • Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

    22.05.2026

  • Penge fra EIFO og erhvervsikon i ejerkredsen skal styrke P‑Secures europæiske vækst

    22.05.2026

  • Samsung og Google lancerer nye intelligente briller

    22.05.2026

  • Aalborg Universitet er Europas bedste inden for energiforskning

    22.05.2026

  • Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026’s sidstedag

    21.05.2026

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik