• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPower14. 08. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

Baris Burak Kanbur (tv) og Søren Schøler Sundall (th) (foto: SDU)

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få stor betydning for eksempelvis køling af datacentre og lignede termiske applikationer.

Ved at kombinere den klassiske ejector med en specialdesignet enhed, der afbøjer væske- eller gasstrømmen – en såkaldt jet deflection unit – har forskerne udviklet JETJECTOR. Det nye design kan både øge komponentens effektivitet og tilføre en helt ny egenskab, som klassiske ejectorer ikke er udviklet til at styre. De første laboratorieresultater viser forbedringer i ejectorens effektivitet på mellem 2,2 og 12,3 procent afhængigt af designet.

– Vi skaber ikke mere energi. Vi finder smartere måder at udnytte den energi, der allerede findes i systemerne. Hvis millioner af termiske energisystemer bliver bare en smule mere effektive, kan den samlede gevinst blive betydelig, siger Baris Burak Kanbur, adjunkt ved SDU Mechanical Engineering.

Giver ingeniører en ny mulighed

Selvom de færreste har hørt om en ejector, indgår teknologien allerede i dag i blandt andet varme- og kølesystemer og en lang række industrielle processer. Her udnytter komponenten trykforskelle til at flytte væsker og gasser uden tilførsel af mekanisk eller elektrisk energi. Hidtil har ingeniører optimeret ejectorer ud fra to centrale egenskaber: hvor meget trykket kan øges, og hvor meget væske eller gas komponenten kan transportere.

Jetjector tilfører en tredje mulighed:

Forskerne har udviklet et design, der gør det muligt aktivt at påvirke forholdet mellem væske og damp inde i komponenten. Det åbner for en ny måde at optimere termiske energisystemer på og kan få betydning i en lang række teknologier, hvor faseændringer spiller en central rolle.

– Vi forbedrer ikke bare en eksisterende komponent. Vi udvider selve måden, man kan designe ejectorer på. Det giver ingeniører en ny parameter at arbejde med, når de udvikler fremtidens termiske energisystemer, siger Baris Burak Kanbur.

Opstod under et andet forskningsprojekt

Idéen opstod, mens forskerne arbejdede med at forstå og videreudvikle et nyt koncept for en fluid oscillator drevet af flerfasestrømning. Under arbejdet bemærkede Baris Burak Kanbur noget uventet. Under bestemte design- og driftsforhold var tryktabet gennem komponenten langt mindre end forventet. Det førte forskningen i en ny retning: Kunne den samme strømningsmekanisme udnyttes i en to-fase-ejector?

Baris Burak Kanbur gjorde den oprindelige observation, mens forskningsassistent Søren Schøler Sundall efterfølgende stod i spidsen for arbejdet med at udvikle og afprøve en række forskellige geometrier gennem avancerede simuleringer og laboratorieforsøg.

Først efter adskillige forsøg fandt de et design, der fungerede. Søren Schøler Sundall spillede samtidig en central rolle i udviklingen af den laboratorieopstilling, som gjorde det muligt for forskerne at demonstrere konceptet.

– Vi blev overraskede over, at det virkede. Vores første mål var egentlig bare at undersøge idéen. Da resultaterne viste, at vi kunne bevare ejectorens normale ydeevne og samtidig tilføre en helt ny funktion, vidste vi, at vi havde fat i noget interessant, siger Baris Burak Kanbur.

Fra laboratoriet til fremtidens energisystemer

Indtil videre er teknologien testet med vand og vanddamp i computersimuleringer og laboratorieforsøg. Næste skridt bliver at undersøge, hvordan teknologien fungerer med kølemidler med lavt globalt opvarmningspotentiale, som anvendes i moderne varme- og kølesystemer. Samtidigt skal forskerne undersøge de grundlæggende fysiske mekanismer nærmere, så komponenten på sigt kan skræddersys til forskellige anvendelser.

Potentialet rækker langt ud over ejectorens eksisterende anvendelsesområder. Forskerne ser blandt andet muligheder inden for datacenterkøling, industrielle køleprocesser, afsaltning af havvand og andre termiske energisystemer, hvor selv små forbedringer i energieffektiviteten kan få stor betydning.

Proof of Concept banede vejen

Projektet er støttet af SDU RIO’s Proof of Concept-program, som hjælper lovende forskningsidéer fra laboratoriet videre mod praktisk anvendelse. Bevillingen har gjort det muligt at udvikle og teste den første laboratorieprototype, dokumentere at konceptet virker og skabe grundlaget for større forskningsansøgninger. Arbejdet er gennemført af Baris Burak Kanbur og forskningsassistent Søren Schøler Sundall.

Målet er nu at opnå ekstern finansiering, så teknologien kan undersøges i større skala og bringes et skridt tættere på industriel anvendelse.

Skrevet i: Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

Branchenyt14. 08. 2026

Danisense har udpeget Hjalti Pall Thorvardarson som sin mye Chief Operating Officer (COO) for yderligere at styrke virksomhedens førerposition og ledelses-team i udvidelsen af virksomhedens globale drift og stadigt større produktportefølje. Hjalti Pall Thorvardarson bringer omfattende erfaring

Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

AktueltProduktion14. 08. 2026

Automatisering står højt på dagsordenen i mange danske produktionsvirksomheder. Robotter kan øge kapaciteten, forbedre kvaliteten og skabe bedre arbejdsmiljøer ved at overtage tunge og ensformige opgaver. Men selv om mange virksomheder ser potentialet, er der én vigtig brik, som mange stadig

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltEvents14. 08. 2026

Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) samt den nationale og internationale forsvarsindustri samles til den årlige forsvarsmesse DALO Industry Days, der i år for første gang finder sted i MCH Messecenter

GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop14. 08. 2026

GPV, hvis majoritetsejer er det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.245 mio. kr. for 2. kvartal 2026, en stigning på 5% sammenlignet med 1. kvartal 2026. For første halvår 2026 udgjorde omsætningen 4.385 mio. kr., et fald på 1% i forhold til samme

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

  • Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

    14.08.2026

  • Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

    14.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    14.08.2026

  • GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

    14.08.2026

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}