• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

BranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Den danske defencetech-startup Triton Depth har fået investering fra EIFO og The Creator Fund til at udvikle ny teknologi, der kan afsløre undervandsdroner og beskytte kritisk infrastruktur under havoverfladen
(foto: EIFO/Triton Depth via Ritzau)

EIFO og The Creator Fund står i spidsen for en investeringsrunde på 7,5 mio. kr. i den danske defencetech-virksomhed Triton Depth, der kan skabe bedre overvågning og sikkerhed under havoverfladen.

Investeringen kommer på et tidspunkt, hvor geopolitiske spændinger og hybride trusler i stigende grad bevæger sig ned under havoverfladen: Krigsførelse med undervandsdroner udvikler sig hurtigt, undersøiske kabler i Østersøen er blevet saboteret, undervandsminer blokerer for sejlads gennem Hormuz Strædet, mens en skyggeflåde af olietankere og fjendtlige krigsskibe sejler uden transpondere og udsender falske positionsdata. Udviklingen tydeliggør en mangel på overvågning af havområder og kritisk infrastruktur.

Det er netop den udfordring danske Triton Depth ønsker at løse. Den unge startup udvikler et skalerbart system af passive akustiske sensorer, der er designet til kontinuerligt og diskret at overvåge undervandsmiljøer og hjælpe med at opdage og reagere på potentielle trusler.

Europa har brug for stærkere kapaciteter til forsvar under havoverfladen

Fra Østersøen til Arktis er der behov for at forbedre overvågningen. Den strategisk vigtige beliggenhed ved ind og udgangen til Østersøen, stigende forsvarsudgifter og voksende regulatoriske krav til maritim sikkerhed og kritisk infrastruktur gør Danmark og de nordeuropæiske lande til nøglemarkeder for den nye teknologi.

– I en tid, hvor Europa skal opbygge stærkere kapaciteter inden for kritiske forsvarsteknologier, er viden om aktivitet under havoverfladen ved at blive en strategisk nødvendighed. Triton Depth adresserer et reelt og uløst problem med en løsning, der både er teknisk ambitiøs og meget relevant for at styrke Danmarks sikkerhed og Europas resiliens, siger Sara Sande, Managing Director og Partner i EIFOs Direct Thematic Venture.

Tripwire-teknologi, der identificerer uønskede objekter

Triton Depths system er bygget op omkring små autonome sensorer, Triton Nodes, der placeres på havbunden og i vandsøjlen. Sensorerne er konstrueret til langvarige missioner i ekstreme miljøer og med minimal vedligeholdelse.

Når sensorerne aktiveres, analyserer en indbygget AI-model den akustiske signatur i realtid, detekterer og klassificerer fartøjet eller objektet og markerer potentielle trusler. Observationerne sendes videre til operatører som handlingsrettede alarmer, der giver tidlige advarsler om aktivitet, som ellers ville gå ubemærket hen.

Sensorerne danner et netværk på havbunden, som gør det muligt at triangulere og dække store områder. Det skaber en vedvarende tripwire-effekt.

Kapital til at udvikle, udrulle og forbedre teknologien

– Investeringen gør det muligt for os at accelerere udviklingen af vores sensornetværk, øge udrulning og opbygge det store datasæt, der er nødvendigt for at forbedre detektion og klassificering. På længere sigt vil vi opbygge intelligenslaget for det samlede maritime miljø, så både forsvarsaktører og civile operatører kan forstå, hvad der sker under overfladen, fortæller Carl Borg, CEO og medstifter af Triton Depth.

Triton Depths teknologi har potentialet til at vinde:
– Vi har bedre kort over Mars end over havbunden. Det, der sker i Golfen, Østersøen og Sortehavet har vist, hvor afgørende det er, at Vesten får bedre indsigt i, hvad der foregår under havoverfladen. Det gælder trusler mod undersøisk infrastruktur, fremkomsten af stealth-undervandsdroner og stigende efterspørgsel efter maritime efterretninger. Triton Depth bygger den infrastruktur, der skal til for at overvåge havet i stor skala – og kan i sidste ende blive dem, der sidder med det bedste datalag til at overvåge den maritime aktivitet i Europa, konstaterer Jamie Macfarlane, der er CEO i The Creator Fund.

Om Triton Depth

Triton Depth er en dansk defencetech-startup i den tidlige fase, der udvikler teknologi til at overvåge og afsløre aktiviteter under havoverfladen, særligt omkring havne, kritisk infrastruktur og andre maritime miljøer. Virksomheden blev grundlagt i 2025 af Carl Borg (CEO), Markus Rytter (CTO) og Frederik Himmer (COO) – ingeniører, der mødte hinanden gennem deres studier på Danmarks Tekniske Universitet (DTU).

Læs mere på: http://www.tritondepth.com

Om The Creator Fund

The Creator Fund investerer i studerende og forskere fra universiteter i hele Europa, der omsætter samfundsforandrende opdagelser og forskning til nye deep tech-virksomheder. The Creator Fund har et team på mere end 45 ph.d.’er tilknyttet 30 universiteter i 10 lande. Teamet er til stede, hvor den mest interessante innovation finder sted. Detgør det muligt for The Creator Fund at investere i ph.d.-stiftede virksomheder fra dag ét.

Til dato har The Creator Fund investeret i 65 virksomheder, som siden har rejst mere end 2 mia. kr. fra nogle af verdens førende venturefonde. The Creator Fund har for nylig lukket sin første institutionelle fond på 375 mio. kr.

Læs mere på: http://www.thecreatorfund.com

Skrevet i: Branchenyt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil?

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}