• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

(SDU logo)

Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en fælles, formel infrastruktur til softwareudvikling.

Moderne samfund er dybt afhængige af software. Fra energisystemer og offentlig infrastruktur til sundhedsvæsen, forskning og kommunikation spiller software en afgørende rolle. Samtidig bliver kunstig intelligens i stigende grad brugt til at skabe og forbedre kode. Det øger behovet for, at software er pålidelig, sikker og gennemsigtig.

Inden for datalogi findes der allerede matematiske metoder til præcist at beskrive og verificere software – såkaldte Formal Methods. Men i dag er denne viden spredt på tværs af forskningsartikler og specialiserede værktøjer, hvilket gør den svær at anvende i almindelig softwareudvikling som helhed.

Det vil det nye internationale initiativ CSLib ændre på. Målet er at gøre Formal Methods til en fælles, genanvendelig infrastruktur for softwareudvikling. Initiativet samler forskere og eksperter fra blandt andre Syddansk Universitet, Stanford University, University of Texas at Austin, Amazon, Google DeepMind og Lean FRO.

Dermed placerer Syddansk Universitet sig centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens.

– Med CSLib demonstrer SDU, at vores stærke forskningsmiljøer kan skabe global impact gennem forskning, innovation og internationale samarbejder. Vores engagement i projektet viser, at banebrydende forskning inden for Formal Methods og softwareudvikling kan flytte grænserne for, hvordan fremtidens digitale samfund skal bygges. Jeg er stolt over, at vi på SDU spiller en central rolle i et så ambitiøst globalt projekt, siger Jens Ringsmose, rektor på SDU.

CSLib -initiativet bygger videre på den forskning i Formal Methods, distribuerede systemer og sikker software, der allerede foregår på SDU, og giver forskere og studerende mulighed for at samarbejde tæt med nogle af verdens førende miljøer inden for området.

Projektet er derved også i tråd med Syddansk Universitets strategi om at styrke det internationale forskningssamarbejde og udvikle stærke forsknings- og innovationsmiljøer.

SDU-professor Fabrizio Montesi, centerleder for Centre for Formal Methods and Future Computing (FORM) og professor ved Danish Institute for Advanced Study (DIAS) er hovedansvarlig for fremdriften i CSLib-projektet og medlem af initiativets styregruppe.

– Software opererer i dag i global målestok. Hvis vi vil skabe digitale systemer, man kan have tillid til – også de, der formes af AI – har vi brug for matematisk klarhed i samme skala, siger Montesi og uddyber:

– CSLib er et langsigtet arkitekturarbejde, vi bygger på den fælles intellektuelle infrastruktur, som fremtidens software og computersystemer kommer til at stå på.

Det er ambitionen, at CSLib kan skabe en fælles infrastruktur, som forskere og udviklere verden over kan bygge videre på – og kan bidrage til at styrke tilliden til digitale systemer i de kommende årtier.

SDU er – gennem Centre for Formal Methods and Future Computing (FORM) deltagelse – den første europæiske institution med en ledende rolle både i ledelsen og den tekniske udvikling af projektet.

Fakta: Kort om SDU’s rolle i CSLib

Professor Fabrizio Montesi er Lead Maintainer i CSLib og medlem af og blandt grundlæggerne af projektets styregruppe. I rollen som Lead Maintainer holder han snor i projektets udvikling og står for koordineringen af maintainer-teams og den tekniske gruppe.

Syddansk Universitet spiller – gennem Centre for Formal Methods and Future Computing (FORM) – en central rolle i CSLib-projektet. FORM er etableret på Syddansk Universitet som en strategisk investering i at fremme Formal Methods og deres anvendelse på moderne software og kunstig intelligens (AI).

Læs mere om Form her:

Skrevet i: IoT & embedded, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik