• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling20. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny analyse fra ATV: EU falder bagud i kapløbet om kritisk teknologi

AktueltDesign & udvikling20. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Europa halter alvorligt efter USA og Kina i den globale teknologikonkurrence. Det konkluderer ny rapport fra Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV), som tester Europas innovationsmuskel på 10 kritiske teknologiområder. Rapportens resultater diskuteres i dag på Teknologisk Topmøde.

Teknologisk udvikling og innovation er blevet afgørende for nationers konkurrenceevne, sikkerhed og evne til at omstille sig til en verden med store klimaforandringer.

Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV) kortlægger i en ny rapport den globale teknologi-konkurrence inden for 10 teknologiområder, som, EU-Kommissionen har vurderet, er kritiske for EU-landenes konkurrencekraft og sikkerhed.

Tallene afslører en kraftig, global vækst i forskning og innovation primært drevet af USA og Kina, mens Europa, inden for alle områder, falder længere og længere bagud.

Rapporten måler bl.a. på andelen af globale kvalitetspatenter, hvor Kina lige nu dominerer inden for alle 10 områder. Der måles også på antallet af patenter pr. forskningspublikation, hvilket er et mål for, hvor god en region er til at omsætte forskning til kommercielle produkter.

Rapporten bekræfter det billede, som den såkaldte Draghi-rapport også tegner. EU’s evne til at kommercialisere forskning er gået for langsomt i en verden, hvor teknologisk udvikling går stærkt. En udvikling, der truer Europas konkurrenceevne, sikkerhed og bæredygtige udvikling.

Teknologistrategier skyder op – hvad med Danmark?

Den globale udvikling har ført til, at forsyningssikkerhed, økonomi og forsvar er kommet øverst på den politiske agenda. Det er i dag områder, der rimer på teknologisk udvikling og innovation, hvilket har udviklet sig til et teknologikapløb landene imellem.

I EU er flere medlemslande begyndt at udvikle teknologistrategier, der skal opbygge kapacitet inden for kritiske teknologiområder. I Storbritannien er de allerede i fuld gang med at udrulle deres teknologistrategi, Holland er netop udkommet med deres, mens Sverige er i fuld gang med at definere og udvikle en strategi for teknologier, der er kritiske for Sverige.

ATV har længe peget på nødvendigheden af, at Danmark også får en teknologistrategi. Allerede i 2020 dokumenterede ATV med rapporten ”Verdens førende tech-regioner”, at Danmark mister konkurrencekraft på sine styrkeområder og har behov for at geare op for teknologisk innovation. Akademiets seneste rapport understreger alvoren.

– Vi mener det er afgørende, at Danmark forholder sig til de teknologier, der er kritiske for dansk konkurrenceevne, sikkerhed og resiliens. Derfor anbefaler vi, at Danmark udarbejder en national teknologistrategi, der sikrer samarbejde på tværs af relevante politiske områder, siger ATV’s akademidirektør Lia Leffland.

Hent rapporten her

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

Design & udviklingPower19. 01. 2026

I samarbejde med seks europæiske partnere vil forskere fra SDU’s Institut for Grøn Teknologi udvikle en ny elektrolyseteknologi, der kan producere grøn brint billigere, mere effektivt og bæredygtigt og uden brug af de fluorstoffer, som i dag bruges i anlæggene. Problemet lige nu er bare, at grøn

DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion19. 01. 2026

En nylig McKinsey-rapport antyder, at Europa allerede besidder meget af det deep tech-potentiale, der er brug for på kontinentet. Hvis dokumenteret best practice for opbygning og skalering af deep tech-virksomheder blev anvendt mere konsekvent på tværs af markederne, kunne Europas startup-økosystem

HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

AktueltBranchenyt19. 01. 2026

HIN A/S er blevet officiel distributør af PDR’s focused infrared rework-systemer i Danmark og Norge. Aftalen giver skandinaviske elektronikproducenter adgang til en af markedets mest anerkendte teknologier til rework af komplekse SMT-komponenter og printkort, hvor kravene til proceskontrol,

Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

BranchenytIoT & embeddedTopWireless & data19. 01. 2026

Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra Dansk Erhverv ønsker 52 pct. af virksomhederne – i varierende grad – at reducere deres brug af ikke-europæiske cloudleverandører. Geopolitisk usikkerhed og databeskyttelse er de vigtigste grunde til, at virksomhederne ser mod europæiske

Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu AcceleRate mP konnektorserien, næste generation af tætte og kompakte, high-speed effekt- og signal-arrays med en 0,635mm pitch designet

Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

BranchenytDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

Seniorudvikler hos GPower, Jens Christian Andersen, nu også er blevet udnævnt til Labview Champion. Det er en udnævnelse, som i den grad understreger GPowers kompetencer inden for Labview – og som samtidig betyder, at virksomheden nu har hele fire LabVIEW Champions i GPower-teamet Som Labview

Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

Power16. 01. 2026

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcelleeffekt. Milepælen understreger solkraftens stigende rolle i den grønne omstilling. Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965MW er 808MW jordbaseret, hvilket bringer den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

  • SDU vil gøre produktion af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig

    19.01.2026

  • DTU Science Park: Dette kan styrke Europas deep tech i 2026

    19.01.2026

  • HIN A/S bliver dansk distributør af PDR SMT/BGA rework-systemer

    19.01.2026

  • Geopolitik åbner danske virksomheders øjne for europæisk teknologi

    19.01.2026

  • Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

    16.01.2026

  • Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

    16.01.2026

  • Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

    16.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik