Enorme mængder data på den ene side. Fristende nye teknologier som machine learning og kunstig intelligens på den anden. Og et akut behov for kompetente medarbejdere, der både kan håndtere avanceret databehandling og udføre kvalificerende statistik analyse – og udnytte mulighederne i de nyeste AI-værktøjer under hensyntagen til de etiske udfordringer, der ligger i anvendelsen avancerede intelligente teknikker.
Dét er den komplekse udfordring, mange danske virksomheder står overfor lige nu. Mulighederne for dataopsamling fra egne kilder samt indhentning af offentligt tilgængelige data er enorme, men medarbejdere, der kan udgøre bindeleddet mellem disse data og virksomhedernes specifikke forretningsområder er en udbredt mangelvare.
Derfor søsætter Aalborg Universitet nu, ud fra en behovsanalyse fra erhvervslivet, en ny toårig deltids masteruddannelse, som skal give virksomhederne mulighed for at efteruddanne deres fagspecialister til også at kunne varetage den avancerede datahåndtering, der er en uundgåelig nødvendighed i nutidens digitaliserede verden.
– Virksomhederne efterspørger i stigende grad medarbejdere, der kan udlede den enorme værdi, der ligger i de data, de har til rådighed, og omsætte den til pålidelig viden – uanset om den skal anvendes til fx klimaberegninger, industriel innovation, optimering af logistik eller finansielle forudsigelser. De har brug for medarbejdere, der både kan køre dataopsamling, -analyse og -visualisering i et softwareprogram, men som endnu vigtigere forstår de matematisk-statistiske principper bag, og som kan forklare, validere og omsætte dataanalyserne til beslutningsgrundlag i en forretningsmæssig kontekst. Det er præcis den rolle, vores masteruddannelse ruster medarbejderne til at udfylde, siger Mikkel Meyer Andersen, lektor på Institut for Matematiske Fag og faglig leder af den nye Master i Anvendt Statistik (MAS).
Tæt sammenhæng mellem teori og praksis
Et centralt element af den nye masteruddannelse er muligheden for at arbejde med egne data og problemstillinger fra arbejdspladsen. Der er nemlig fra virksomhedernes side et stort ønske om en praksisnær uddannelse, som er direkte overførbar til virksomhedernes hverdagsudfordringer.
Derfor bygger undervisningen på Aalborg Universitets velkendte PBL-model – problembaseret læring – hvor teoretisk og praktisk undervisning kobles med deltagernes daglige arbejde gennem projektarbejde, hvor de lærte færdigheder anvendes på datasæt fra deltagernes egne virksomheder. Dermed sikrer uddannelsen en tæt forbindelse mellem teori og praksis, som samtidig skaber direkte værdi i den enkelte virksomhed, også undervejs i medarbejdernes uddannelsesforløb.
Ansøgningsportalen for uddannelsen er netop åbnet, og ansøgningsfristen er den 10. november 2025. Første hold på uddannelsen starter i februar 2026.
Kontakt: Mikkel Meyer Andersen, lektor, Institut for Matematiske Fag, Aalborg Universitet, mail: mikl@math.aau.dk
Læs mere på http://www.mas.aau.dk