• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTop18. 03. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Udviklingen inden for solceller kan lægge AA-batterier i graven

Design & udviklingTop18. 03. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

SDU bag gennembrud inden for solcellerne
Produkt og fremstilling på plads, men der mangler en investor. Det kan give gennembrud for dansk solcelleløsning, som kan gøre AA-batterierne overflødige.

Forskere ved SDU har udviklet en solcelleteknologi, der vil overflødiggøre AA, AAA og knapcellebatterier. Prototypen er klar, og forskerne satser på at kunne producere 5.000 enheder om dagen inden for et år. De er nu på jagt efter erhvervsfolk, der kan hjælpe dem ind på markedet.

Kender I det med, at køkkenvægten aldrig har batteri på, når man endelig får taget sig sammen til at bage et brød? Eller er fjernbetjeningen løbet tør, når man skal fortælle Netflix, at man skam stadig er med efter det sjette afsnit af den serie, man er i gang med at binge? Og lad os ikke engang starte med frustrationen over en PlayStation-controller, der suger batterier som en tørstig myg på en sensommeraften.

Men alt det kan snart være fortid. Forskere på Syddansk Universitet har udviklet en slags indendørs solceller, som kan gøre små batterier som AAA og AA overflødige.

– Vores indendørs solcelleteknologi repræsenterer et skift i, hvordan vi tænker om energiforsyning i vores hjem. Det er som at have et lille solpanel indendørs, der konstant omdanner lys til elektricitet, og det kan revolutionere måden, hvorpå vi driver vores hverdagsteknologi, siger Bhushan Patil, der er forskeren bag teknologien.

De nye solceller er skabt med fokus på effektivitet, holdbarhed og æstetik, hvilket gør dem velegnede til at integrere i forskellige indendørs miljøer uden at forringe æstetikken eller funktionaliteten. Kort sagt, kan de antage, hvilken som helst form og størrelse og integreres eller klistres på hvad som helst.

Princippet er det samme som i de solcelledrevne lommeregnere, bortset fra at organiske solceller er millimetertynde, bøjelige, gennemsigtige og derfor kan klistres på hvad som helst. Og det er pænt og nydeligt at se på. Allervigtigst, så er de produceret af miljøvenlige produkter, hvorfor de ikke ligesom batterier udgør et problem, når de skal bortskaffes. Solcellerne holder i minimum 10 år og ville kunne bruges masser af steder, hvor små batterier i dag er en nødvendighed, forklarer Bhushan Patil.

Efter årtiers tro tjeneste, hvor de har holdt liv i fjernbetjeninger, børnenes larmende legetøj og hjulpet os i gang i nødsituationer, er vores små, cylindriske kammerater, AAA- og AA-batterierne, altså måske endelig nået til enden af vejen. Men lad os være ærlige, selvom vi har haft nogle gode tider sammen, har tiden bevæget sig videre.

Med fremkomsten af solcelleteknologi og genopladelige batterier har vores trofaste AA’er fundet sig selv på den forkerte side af energiomstillingen. Deres daglige arbejde er blevet overtaget af mere miljøvenlige og økonomiske alternativer. Og vil vi i virkeligheden savne de evigt skrumpende strømniveauer eller den paniske søgen efter reservebatterier midt i en kritisk situation?

På jagt efter iværksætter

Den nye teknologi har fået navnet ’Unplugged’. Den har potentiale til at løse hverdagens små, men irriterende batteriproblemer, og på vej til fundamentalt at ændre, hvordan vi bruger og genererer energi i vores hjem. Så hvornår er den klar til markedet?

– Teknologien er udviklet. Vi har en prototype. Pt. kan vi producere cirka 25 om dagen, men inden for et år er det meningen, at produktionen via rulle-til-rulle-teknologi kan spytte 5.000 ud om dagen. Lige nu mangler vi bare nogle iværksættertyper, der vil slutte sig til os.

– Vi har allerede taget de første indledende skridt i forhold til en startup, og er egentlig tæt på at bringe produktet på markedet. Professor Morten Madsen, som leder forskningsenheden for solceller på SDU, og jeg er imidlertid drevet af vores passion for forskning og ikke af, hvordan man laver marketing eller driver en forretning. Derfor søger vi en med netop disse kompetencer, som kan sætte skub i de kommercielle aspekter af virksomheden. Derfor er det deres håb, at vi ved at udbrede nyheden om den nye teknologi vil kunne skabe interesse fra folk, der kunne tænke sig at hjælpe med at teknologien ud på markedet, slutter Bhushan Patil.

Forskeren og idemanden bag konceptet forklarer, at han ikke nødvendigvis er på jagt efter en investor. Det vigtigste er at finde én eller flere personer, der kan se potentialet og vil hjælpe med at få det på markedet.

Kontakt:
Bhushan Patil, SDU, mail: bhushan@mci.sdu.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil?

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}