• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytPowerProduktion18. 11. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Tyskland vil støtte grøn dansk brintproduktion med 10 mia. kroner

AktueltBranchenytPowerProduktion18. 11. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Green Power Denmark logo

Tyskland ønsker at støtte import af grøn brint fra Danmark med op mod 10 mia. kroner over 10 år i et nationalt støttevindue, der ligger i forlængelse af EU’s Brintbank. Støttevinduet åbner forventeligt i starten af december 2025. Meldingen fra det tyske Økonomi- og Energiministerium vækker begejstring i Green Power Denmark.

– Grøn brint er en vigtig løsning til at indfri EU’s klimamål og få den tunge industri og transport omstillet væk fra russisk gas. Tyskland har længe omtalt røret til Danmark som en vigtig importkanal, men med dagens udmelding kan der ikke længere herske tvivl. Det vil være Tysklands største enkeltstående importstøtte til grøn brint hidtil og vil for alvor sætte skub i produktionen af grøn brint, siger Camilla Holbech, direktør for vedvarende energi, Power-to-X og internationalt samarbejde i Green Power Denmark.

Støtten skal gå til import af grøn brint til store, tyske brintforbrugere og skal samtidig være med til at sikre etableringen af brintrøret, der skal gå fra Esbjerg til den tyske grænse. De endelige støttekriterier offentliggøres, når udbuddet åbner i december.

I november 2023 underskrev danske og tyske virksomheder en erklæring, hvori de lovede at samarbejde om at etablere et marked for grøn brint. Siden har Danmark og Tyskland arbejdet tæt sammen om at løse en række udfordringer både på investeringssiden og regulatorisk. Green Power Denmark har løbende taget del i dette arbejde for at fremme markedet.

Det tyske støtteudbud skal bidrage til at lukke forskellen mellem prisen på den grønne brint og betalingsvilligheden hos de tyske forbrugere. Der har det seneste år været stigende usikkerhed om den tyske betalingsvillighed grundet manglende implementering af aftagerkrav i Tyskland samt en presset økonomi hos bl.a. tyske stålproducenter. Pengene falder derfor på et tørt sted.

– Det er enormt positivt, at den tyske regering vil hjælpe markedet i gang. Det sender et stærkt signal til de danske producenter, som snart skal booke kapacitet i det danske brintrør. Det er samtidig vigtigt at skabe et langsigtet aftagermarked, og derfor vil vi blive ved med at kæmpe for, at reguleringen kommer endeligt på plads, siger Camilla Holbech.

Energinet åbner kapacitetssalget i brintrøret i januar 2026. Der skal bookes minimum 500MW kapacitet i røret inden slut-januar 2027, hvis brintrøret skal realiseres. De danske producenter skal derfor bruge det næste år på at indgå kontrakter med tyske aftagere og omsætte det hele til investeringsbeslutninger og forpligtende bookinger hos Energinet.

– Vi står over for et afgørende år, hvor meget skal falde på plads, så industrien kan få adgang til den grønne brint og vi dermed etablerer et nyt erhvervseventyr for Danmark. Men det tyske støtteudbud skaber en fornyet optimisme, slutter Camilla Holbech.

Green Power Denmark

Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.

Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Power, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Infineon Technologies KITPSE84AITOBO1 PSOC Edge E84 AI Evaluation Kit for AI and ML Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Plug-and-Play 90W PoE Solution Streamlines Industrial IoT Deployments

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Second Quarter of 2026

  • Mouser Electronics

    New Mouser and onsemi eBook Examines the Power and Sensing Technologies Enabling the Next Generation of AI Systems

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Neural Network Implementation with VectorBlox™ 3.0 Accelerator SDK

  • HIN A/S

    Når fejl ikke er en mulighed – mød Kyzen rensemidler på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Recognised for Excellence in Distribution by More than 25 Manufacturers of Electronic Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Top Global Distributor, Growth Awards from HARTING for Second Consecutive Year

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Developer Access with Free MPLAB® XC Compilers and MPLAB Machine Learning Development Suite

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}