• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPowerWireless & data01. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Storstilet nyt forskningsprojekt vil på samme tid sikre grøn og sikker digital fremtid

Design & udviklingPowerWireless & data01. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Et nyt, enestående dansk forskningssamarbejde vil skabe en avanceret innovationsplatform, der på samme tid sikrer langt mere intelligent og sikker digitalisering i alle hjørner af samfundet samt en væsentligt grønnere og mere energieffektiv brug af digitale løsninger. Innovationsfonden investerer 40 millioner kroner i projektet.

For hver gang vi udleder ét ton CO2 for at drive nettet, sparer samfundet i dag 1,5 tons CO2 andre steder. Denne faktor 1,5 har potentiale til at stige til en faktor 10 over de næste år, hvis energieffektiviseringer kan skabes. Så internettet er et meget effektfuldt værktøj og hermed en helt afgørende forudsætning for den grønne omstilling i almindelighed. Hospitaler, ministerier, vindmøller og fjernvarme, medier, transportsektoren, landbruget, Forsvaret, hjemmet – i alle disse sammenhænge har vi brug for løsninger, der forbruger mindre energi og er bedre sikrede mod cyberangreb end i dag. 

Et unikt samarbejde

Et enestående dansk samarbejde med navnet GreenCOM, bestående af 18 danske virksomheder, to universiteter, to godkendte teknologiske serviceinstitutter (GTS) og to erhvervs- og brancheorganisationer, vil nu producere et Columbusæg, der på samme tid sikrer det danske samfund mere digitalisering og en grønnere omstilling.

Samarbejdet forventes at resultere i 30 banebrydende danske teknologioverførsler til industrien, der vil sørge for en digital infrastruktur, der muliggør, at internetforbindelser kan transportere langt større mængder data langt hurtigere, langt billigere, langt sikrere og langt grønnere end i dag.

Når GreenCOMs teknologiske innovationsplatform søsættes, har den potentiale til op mod en 10 procent besparelse på hele Danmarks samlede elektricitetsforbrug. Vel at mærke samtidig med, at samfundet er blevet mere digitaliseret.

Det grønne skal kunne måles og vejes

GreenCOM iværksætter et Triple Helix samarbejde mellem universiteter, store virksomheder, brancheorganisationer og start-up firmaer i en satsning på at frembringe en certificering af internettets bestanddele. Dette vil gøre det muligt at vurdere, hvilke digitale tilbud der reelt er grønnest.

– GreenCOM vil nu som noget banebrydende tage de første skridt mod en faktabaseret akkrediteret certificering af ICT-produkter igennem hele værdikæden. Det grønne skal kunne måles og vejes – også i ICT-sektoren. Det vil give beviselige konkurrencefordele for netop danske virksomheder, der allerede er blandt de grønneste i verden, siger Project Head Niels-Kristian Hersoug.

Flere arbejdspladser

Perspektiverne er store og løfterige: Ikke alene vil GreenCOM kunne levere et grønnere, hurtigere og sikrere internet, men også skabe flere arbejdspladser i Danmark. Partnerne forventer at skabe mere end 150 fuldtidsjobs 5 år efter GreenCOM afsluttes. På flere store og afgørende områder vil der blive mulighed for digitale løsninger, der vil skabe større vækst og sikre en bedre konkurrencedygtighed for det danske samfund. Med støtte fra Innovationsfonden kan vi potentielt blive et af verdens bedst digitaliserede, mest modstandsdygtige og mest grønne samfund.

– Internettet er både en nøgle til at bekæmpe klimaforandringer og en teknologisk udfordring. Det skyldes, at øget digitalisering kan hjælpe os med at reducere spild og spare store mængder energi bredt i samfundet. Men samtidig står internettets eget energiforbrug til at vokse eksponentielt, hvis ikke der udvikles nye og mere energieffektive kommunikationsteknologier. Det arbejde går GreenCOMs 24 partnere i gang med nu. Tilsammen vil GreenCOM og Innovationsfonden således bidrage til, at Danmark og vi alle tager et grønt og sikkert spring ind i en digitaliseret fremtid, siger PI og professor på DTU, Leif Katsuo Oxenløwe.

Kontakt:
Niels Hersoug, GreenCOM Project Head, mail: nikhe@dtu.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Power, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

EventsProduktion16. 11. 2025

Defense Production Area i hal 26 på industrimessen i Hannover vil i dagene 20. - 24. april, 2026, udgøre en central platform for producenter og leverandører af teknologier, maskiner, systemer og/eller komponenter, som bruges til fremstilling af sikkerhedskritiske produkter. Det er usædvanligt, at

TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

Power15. 11. 2025

TDK Corporation udvider sin TDK Lambda i7A-serie af ikke-isolerede DC/DC step-down-konvertere og introducerer nye højtydende modeller, der leverer op til 1.000 W udgangseffekt og understøtter udgangsstrømme på 60A og 80A. Dette repræsenterer en betydelig stigning på op til 82 % i forhold til

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

BranchenytProduktion15. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af brugte

Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

BranchenytWireless & data15. 11. 2025

Retten i München har som den første domstol i Europa dømt en AI-tjeneste for krænkelse af ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. Koda kalder dommen historisk og et vigtigt skridt mod, at AI kan udvikle sig i en bedre retning, hvor man som musikskaber modtager en retfærdig

Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

AktueltDesign & udviklingWireless & data15. 11. 2025

Syddansk Universitet er blevet udpeget til at varetage den videnskabelige ledelse af det nye europæiske forskningscenter Quantum Excellence Center (QEX). SDU deltager i tæt samarbejde med Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns

Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

AktueltBranchenytProduktion15. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ’business as usual’ for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i går holdt et oplæg på Omrons Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Design & udviklingTop15. 11. 2025

Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel har overrakt sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen, IDA, hvor formand Laura Klitgaard kalder dem

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

IoT & embedded14. 11. 2025

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektroniske komponenter og industrielle automationsprodukter™, fortæller nu, at UNO Q single-board computeren fra Arduino®  nu kan bestilles gennem eu.mouser.com. Arduinos UNO Q single-board computer (SBC)

Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

Komponenter & konnektorerPower14. 11. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer seks nye produkter med DTMOSVI 600V-serien af N-kanal effekt-MOSFET chips kapslet i 4-pin TO-247-4L(X) huse. Disse avancerede TKxxxZ60Z1-komponenter er designet at reducere switching-tab betydeligt. De egner sig til en række krævende applikationer inklusive

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

  • ACTEC A/S

    Batterier til IoT-trackere i containere

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

  • ANSMANN NORDIC AB

    Den nye EU-batteriforordning og det digitale batteripas i medicinsk teknologi

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

    16.11.2025

  • TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

    15.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    15.11.2025

  • Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

    15.11.2025

  • Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

    15.11.2025

  • Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

    15.11.2025

  • IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    15.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

  • Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

    14.11.2025

  • Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

    14.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik