• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingIoT & embedded22. 05. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Samsung og Google lancerer nye intelligente briller

Design & udviklingIoT & embedded22. 05. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

Samsung Electronics og Google har netop løftet sløret for deres nye intelligente briller, også kaldet smart glasses under Google I/O 2026, hvor to premium modeller er vist frem. Brillerne er skabt i samarbejde med Gentle Monster og Warby Parker og er designet til at spille sammen med mobiltelefonen via stemmekommando og klar forbindelse i et velkendt design.

To premium designs af Gentle Monster og Warby Parker (foto: Google / Samsung)

Partnerskabet og de nye briller forener banebrydende AI-funktioner med komfort og stil og er kombinationen af Samsungs førende position inden for hardwareudvikling og Googles AI-teknologi med førsteklasses brilledesign. Hvert brille-brand bidrager med sin helt egen designfilosofi til brillen. Gentle Monster er kendt for sin lange historie med modebriller og præsenterer stiltyper, der føles banebrydende men alligevel med en raffineret æstetik, mens Warby Parker står for forfinede og tidløse designs.

De nye briller er udviklet til at forstå omverdenen og yde støtte i hverdagen, samtidig med at brugerne har hænderne fri og kan holde blikket rettet fremad. Brugerne kan få hjælp til navigation ved blot at spørge Gemini, modtage personlige forslag, som caféforslag på gåturen, eller endda afgive bestillinger til afhentning undervejs. Brugere kan også modtage notifikationsreferater og tilføje arrangementer til kalenderen.

Andre funktioner omfatter realtidsoversættelser med lyd, der matcher talerens stemme, samt muligheden for at oversætte tekst på menukort eller skilte i synsfeltet. Enheden fungerer problemfrit inden for Samsung Galaxy-økosystemet og hjælper brugerne med at administrere hverdagens opgaver eller ubesværet tage fotos – alt sammen uden at tage deres telefon frem.

De to designs afspejler Gentle Monsters design med fokus på banebrydende æstestik og Warby Parkers forfinede tidløse design.

– Disse smart glasses udgør et vigtigt skridt i Samsungs vision for kunstig intelligens. Med denne nye formfaktor inden for kunstig intelligens udvider vi yderligere økosystemet af Samsung Galaxy-enheder, hvor hver enhed er optimeret til at levere unikke AI-oplevelser, der passer bedst til den pågældende form, siger Jay Kim, Executive Vice President og leder af Customer Experience Office i Mobile eXperience (MX) Business hos Samsung Electronics.

– Brillerne udgør et stort skridt fremad i vores fælles vision med Samsung om at gøre AI mere nyttig og tilgængelig i hverdagen. Ved at kombinere det bedste fra Googles AI og Android-økosystemet med Samsungs førende position inden for mobil hardware og Gentle Monster og Warby Parkers eksklusive design hjælper vi brugerne med at forblive forbundne og modebevidste på en mere naturlig og håndfri måde, tilføjer Shahram Izadi, vicepræsident og general manager for Android XR hos Google.

De første kollektioner af intelligent brilleudstyr forventes at blive lanceret i efteråret på udvalgte markeder, og yderligere detaljer vil blive offentliggjort i de kommende måneder.

Skrevet i: Design & udvikling, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Recognised for Excellence in Distribution by More than 25 Manufacturers of Electronic Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Top Global Distributor, Growth Awards from HARTING for Second Consecutive Year

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Developer Access with Free MPLAB® XC Compilers and MPLAB Machine Learning Development Suite

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • HIN A/S

    Nyhed: Oplev det nye Weller PRISMA mikroskop på DALO Industry Days 2026

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    The R&S IMAGER uses millimeter wave imaging to inspect the quality of packaged goods in real time

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • HIN A/S

    Præcise ESD-målinger med dokumenterbare resultater

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}