Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet.
Den nationale elevtrivselsundersøgelse, som hvert år foretages blandt alle elever på erhvervsuddannelserne i Danmark, viser nemlig, at Mercantec-elevernes trivsel har taget et spring op ad på skalaen fra 2024 til 2025. På spørgsmålet ‘jeg har adgang til de nødvendige lokaler, værktøjer og udstyr, når jeg har brug for det i undervisningen’ lød indekstallet i 2024 på 64 på Mercantec – landsgennemsnittet på 74 – men i 2025 er det tal steget til 83 for Mercantecs smedeelever, mens landsgennemsnittet lyder på 74.
Pengene fra Tietgenfonden har givet otte simulatorer og to robotarme, som bliver brugt på smedeuddannelserne. Begge dele er med til at højne kvaliteten af undervisningen, og samtidig oplever eleverne, at den går hånd i hånd med den virkelighed, de møder i virksomhederne.
Underviser på Hovedforløb 1 på smedeuddannelsen på Mercantec, Jonas Pedersen, er slet ikke i tvivl om, at de fem millioner kroner i den grad har været med til at bidrage til den markante stigning.
– Vi har fokuseret intenst på at opgradere undervisningsudstyret og højne kvaliteten i undervisningslokalerne. Vi gør eleverne så dygtige som overhovedet muligt, og både simulatorerne og svejserobotterne har på alle måder været med til at gøre en forskel. Vi ved, at vores rammer er i orden og opdateret med det nyeste udstyr nu, og vi oplever også, at eleverne er endnu mere motiverede og glade, samtidig med at produktet bliver langt bedre, siger han.
En større forståelse
Ved hjælp af svejsesimulatorerne bliver en række af de såkaldte ‘børnesygdomme’, som typisk opstår i læringsprocessen, mindsket. Både undervisere og elever får via simulatorerne adgang til konkrete data om det udførte arbejde, som med det samme kan justeres. Det kan være, at eleverne skal øve sig i at svejse runde gasledningsrør, og ved hjælp af svejsesimulatorerne kan de øve det igen og igen, indtil rutinen er på plads.
Ud af de fem millioner kroner fra Tietgenfonden går en del af pengene også til at etablere træ- og metalværksteder på Midtbyens Gymnasium senere i år samt i 2027, og derudover får underviserne et pædagogisk kompetenceløft.
Fakta:
– Simulatoren giver en score på forskellige parametre, såsom svejsehastighed og pistolens vinkel. Det gør det derfor muligt helt konkret at analysere, hvordan eleven fysisk har ført svejsepistolen. Eleven får direkte feedback fra simulatoren og kan selv foretage de nødvendige justeringer med det samme.
– To af simulatorerne er transportable, så underviserne kan køre dem ind i klasselokalet og vise eleverne det samme på én gang, i stedet for at de skal stå samlet over ét bord
– Der er den sidegevinst, at simulatorerne taler ind i bæredygtighedstankegangen, og allerede nu begynder Mercantec at se, at materialemængende er nedadgående
– I en produktionsmæssig sammenhæng kan simulatoren bruges både til oplæring af nye svejsere og til at lade mere erfarne svejsere afprøve svejsestillinger, som de enten er blevet rustne i eller aldrig har arbejdet med, inden de går i gang med den reelle opgave


