• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytProduktion06. 03. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Refurbed bliver med tolv nye lande den største markedsplads for renoverede produkter i Europa

BranchenytProduktion06. 03. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

(illustration: Refurbed)

Den cirkulære markedsplads for elektronik, Refurbed, fortsætter sin ekspansion og træder nu ind på tolv nye markeder. I alt er virksomheden aktiv på 24 markeder i Europa, hvilket er flere end nogen anden platform for renoverede produkter.

Samtidig passerer virksomheden 3 milliarder euro i GMV svarende til cirka 22 milliarder danske kroner. Stigningen fra 2 til 3 milliarder euro på mindre end tolv måneder understreger forretningsmodellens skalerbarhed og afspejler en voksende tillid til renoverede produkter, som i højere grad kan konkurrere med køb af nye produkter.

– Istandsatte produkter er ikke længere en niche. Det er ved at blive et førstevalg for mange forbrugere i Europa. Vi har vist, at en cirkulær forretningsmodel kan skaleres rentabelt. At vi nu passerer 3 milliarder euro i GMV og samtidig går ind på tolv nye markeder er et tydeligt bevis på det, siger Peter Windhischhofer, administrerende direktør og medstifter af Refurbed.

Siden starten har Refurbed solgt mere end 10 millioner produkter på tværs af Europa, hvilket understreger, at istandsat elektronik i stigende grad er blevet en del af hverdagskøbene og konkurrerer med køb af nye produkter. Det har bidraget til CO₂-besparelser på 445.000 ton, fordi flere produkter får længere levetid og behovet for nyproduktion mindskes.

Skalerer med en gennemprøvet forretningsmodel

I første kvartal af 2026 lanceres Refurbed i tolv lande: Spanien, Frankrig, Storbritannien, Polen, Slovakiet, Slovenien, Kroatien, Litauen, Estland, Letland, Bulgarien og Luxembourg. Det betyder, at markedspladsen nu er tilgængelig for i alt 486 millioner forbrugere i hele Europa.

– Ekspansionen er muliggjort af en investeringsrunde på omkring 370 millioner kroner, som blev afsluttet i november, samt at virksomheden opnåede overskud i 2025. – Ekspansionen er et naturligt skridt i vores langsigtede vækststrategi. Efter at have opnået rentabilitet og tilført ny kapital sidste år fokuserer vi nu på markeder med tydelig efterspørgsel og et stærkt netværk af pålidelige sælgere. Vi skalerer dér, hvor vi ved, at forretningsmodellen fungerer, siger Peter Windhischhofer.

Danmark skiller sig ud på lyd

Danmark er fortsat et vigtigt vækstmarked for Refurbed med over 200.000 kunder, og den samlede GMV steg herhjemme med 38 procent i 2025 sammenlignet med 2024. Det er blandt andet et resultat af den ændrede forbrugeradfærd i Europa, men også at istandsatte produkter ikke længere er begrænset til mobiltelefoner og computere, men dækker også andet elektronik som husholdningsapparater, sportsudstyr og elcykler.

Særligt lydkategorien skiller sig ud. Her har Refurbed oplevet en årlig stigning på 73 procent i salget, og det er dermed en blevet en af virksomhedens mest sælgende kategorier.

– Det, vi ser i Danmark, afspejler en bredere udvikling i hele Europa. At efterspørgslen vokser i flere kategorier, er et tegn på, at markedet har modnet, og at istandsatte produkter er på vej til at blive en del af den brede detailhandel, siger Peter Windhischhofer.

Om Refurbed

Refurbed er Europas førende online markedsplads for istandsatte produkter og tilbyder et bredt udvalg til både hjem, arbejde og fritid.

Markedspladsen har i øjeblikket omkring 55.000 professionelt istandsatte produkter, som alle har mindst 12 måneders garanti. Det inkluderer alt fra smartphones, laptops og tablets til udstyr til hjemmet samt sport- og fritidsprodukter. 

Refurbed blev grundlagt i Wien i 2017 af Peter Windischhofer, Kilian Kaminski og Jürgen Riedl, og er i dag til stede i 24 europæiske lande. Virksomhedens mål er at ændre forbrugsvaner i Europa i en mere bæredygtig retning. Ved at forlænge levetiden på produkter af høj kvalitet gennem istandsættelse bidrager forretningsmodellen direkte til mere bæredygtigt hverdagsforbrug og hjælper samtidig med at reducere den globale mængde elektronisk affald. Refurbed er også aktivt involveret i forskellige initiativer, der har til formål at mindske e-affald. 

Skrevet i: Branchenyt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

AktueltBranchenytProduktion22. 04. 2026

Danske virksomheder med omkring 15 medarbejdere, der investerer i én robot, har i gennemsnit 10 procent højere omsætning, tre procent højere produktivitet og får i gennemsnit én ekstra medarbejder. Sådan lyder konklusionen i et nyt forskningsprojekt fra Copenhagen Business School, der er støttet af

Kompakte 1.250VDC inverter-designs med nye spoler fra TDK

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

TDK Corporation lancerer B82722V6*B040-serien af ​​nye, kompakte højvolt, strømkompenserede ringkernespoler. De kompakte common-mode spoler (23mm x 15,5mm x 24mm) er primært designet til nominelle DC-spændinger på op til 1.250VDC (630VAC), og de undertrykker effektivt støj i næste generation af

Gymnasier vil styrke AI i undervisningen

BranchenytWireless & data22. 04. 2026

I dag kan en gymnasieelev potentielt blive student med overfladisk viden og hjælp fra ChatGPT. De nye AI platforme rummer faldgruber for både fagligt stærke og svagere elever, som alle kan være i risiko for at få svækket deres læring, hvis AI bruges forkert. Men AI er også et vilkår, og derfor er 29

Robotstartup sikrer investering til teknologi, der kan inspicere farlige miljøer

Design & udvikling22. 04. 2026

En blød robot, der kan "vokse" ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

IDA: Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi

Design & udviklingWireless & data22. 04. 2026

En ny undersøgelse fra IDA viser, at danskere, der bruger en app eller sensor med forbindelse til deres læge, er 76 procent positive over for teknologier, der deler sundhedsdata med sundhedspersonale. Blandt de adspurgte uden kendskab er kun 28 procent positive. Derfor er der brug for at styrke

Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

AktueltBranchenytPower22. 04. 2026

Et stigende pres på elnettet og behovet for stabile, fleksible energiløsninger skaber efterspørgsel efter nye, kompetente aktører i markedet. Med lanceringen af Upgrid A/S går Jysk Elteknik A/S og Jesper Stilling nu sammen om at levere gennemtænkte og driftssikre energiløsninger til virksomheder og

Terma styrker space-divisionen

BranchenytDesign & udviklingTop22. 04. 2026

Terma styrker sin ledelse af space-divisionen med udnævnelsen af ​​Mats Warstedt som senior vicepræsident, hvilket understøtter virksomhedens ambition om at accelerere væksten og positionere forretningen til den næste fase. Space-markedet undergår en hurtig transformation, drevet af stigende

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion22. 04. 2026

International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 på HCA Airport i Odense og har i år udvidet fra 100 til 158 standpladser - som alle nu er reserveret. Dermed tegner årets udgave til at blive den største til dato. Årets konference er udvidet i både omfang og indhold for at afspejle den

Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer TPHR6704RL, en 40V N-kanal effekt-MOSFET fremstillet i den nyeste generation af U-MOS11-H processen. Komponenten er optimeret til switch-mode strømforsyninger til brug i datacentre samt i industrielt udstyr som højeffektive DC/DC-konvertere, switchede

Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

Design & udviklingPower22. 04. 2026

Rohm har udviklet den nyeste enhed i sin EcoSiC-serie: 5. generations SiC MOSFET'er, der er optimeret til højeffektive strømforsyningsapplikationer. Denne teknologi er ideelt egnet til elektriske drivlinjer i biler – såsom traktionsinvertere til elbiler (xEV'er) – samt strømforsyninger til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Mød Eurochannels på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Programmable Logic Redefined for Simpler, Smarter, Fully Integrated Designs

  • HIN A/S

    Fleksibel SMT-produktion i fokus: Oplev Essemtec FOX VDS T på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

    22.04.2026

  • Kompakte 1.250VDC inverter-designs med nye spoler fra TDK

    22.04.2026

  • Gymnasier vil styrke AI i undervisningen

    22.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til teknologi, der kan inspicere farlige miljøer

    22.04.2026

  • IDA: Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi

    22.04.2026

  • Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

    22.04.2026

  • Terma styrker space-divisionen

    22.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    22.04.2026

  • Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

    22.04.2026

  • Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik