• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm lurer på at overtage et presset Intel

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm har angiveligt i de seneste dage henvendt sig til Intel for at udforske et potentielt opkøb af den plagede og engang verdens største chipproducent i hvad der kunne være en helt ekstrem aftale i halvledersektoren, men som står over for mange forhindringer.

Qualcomms CEO, Cristiano Amon, er personligt involveret i forhandlingerne om at erhverve det fem årtier gamle Intel, fortæller en kilde, der blev orienteret om sagen til nyhedsbureauet, Reuter. En anden person, der er bekendt med situationen, sagde, at Amon aktivt har undersøgt forskellige muligheder for en aftale for virksomheden.

Tidligere på måneden rapporterede Reuters, at Qualcomm undersøgte muligheden for at erhverve dele af Intels designforretning, og at Intels PC-designenhed var af særlig interesse. Qualcomm-direktionen undersøgte hele Intels portefølje af virksomheder.

Samtalerne med Intel er på et tidligt tidspunkt. Det San Diego-baserede selskab har dog endnu ikke afgivet et formelt tilbud til Intel. Kilderne har udbedt sig anonymitet, da diskussionerne er fortrolige. Intel har afvist at kommentere ligesom Qualcomm ikke har reageret på en anmodning fra Reuters om en kommentar. Intels aktier lukkede med et plus på 3,3%, mens Qualcomm faldt 2,9%.

Qualcomms tilgang kommer i et svagt øjeblik for Intel, som engang var den mest værdifulde chipproducent i verden, men hvis aktier har mistet næsten 60% af deres værdi siden starten af ​​året.

En aftale, hvis den går i opfyldelse, vil sandsynligvis kræve en dyb undersøgelse fra antitrust-organisationerne i USA, Kina og Europa. Qualcomm kan blive forpligtet til at afhænde dele af Intel for at opnå regulatoriske godkendelser.

Et bud ville blive det største overtagelsesforsøg i halvlederindustrien, siden Broadcom forsøgte at købe Qualcomm for 142 milliarder dollars i 2018 – og før daværende præsident Donald Trump stoppede opkøbet med henvisning til nationale sikkerhedsrisici.

Reuters har ikke kunnet fastslå, hvordan Qualcomm, som har en markedsværdi på 188 milliarder dollar, ville finansiere et bud på Intel, som er vurderet til 122 milliarder dollar, inklusive virksomhedens gæld. Qualcomm har omkring 13 milliarder dollars i kontanter, ifølge de seneste firmadokumenter.

Det er også uklart, hvordan Qualcomm ville håndtere overtagelsen af ​​Intels kontraktfremstillingsvirksomhed. For at bygge chips med et atomart niveau af præcision har Intel investeret hundredvis af milliarder af dollars over årtier i sin fremstillingsproces og samlet titusindvis af ingeniører til at gøre det.

Qualcomm har aldrig drevet en chipfabrik eller fab, og som i øjeblikket anvender Taiwan Semiconductor Manufacturing Co som foundry og bruger teknologi leveret af Arm Holdings.

Intels problemer

Den engang dominerende virksomhed inden for chipfremstilling, Intel har ikke formået at producere en bredt efterspurgt chip til det generative AI-boom. Det er en åbning, der blev udnyttet af Nvidia ny fane og AMD. Intel har forsøgt at vende sin forretning ved at fokusere på AI-processorer og skabe en chipkontraktfremstillingsvirksomhed (foundry) for 3. parts chipproducenter.

Som en del af et notat fra CEO Pat Gelsinger udgav Intel en række meddelelser, der stammede fra et bestyrelsesmøde i sidste uge. Gelsinger og andre ledere præsenterede en plan for at barbere virksomheder og omstrukturere virksomheden, har Reuters tidligere rapporteret.

Virksomheden planlægger at sætte byggeriet på fabrikker i Polen og Tyskland på pause og reducere sin ejendomsbeholdning. Intel sagde også, at de havde indgået en aftale om at lave en brugerdefineret netværkschip til Amazon.com’s AWS.

RSH – kilde Reuters

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer

Power25. 03. 2026

Danmark har rundet 5 GW solcellekapacitet. Det markerer en milepæl, men også begyndelsen på næste fase af den grønne omstilling. Derfor inviterer Dansk Solcelleforening nu flere aktører ind i medlemskredsen. På Dansk Solcelleforenings ordinære generalforsamling den 19. marts 2026 vedtog

Punktum dk ruster Danmark mod IT-kriminalitet gennem nyt globalt datanetværk

BranchenytWireless & data25. 03. 2026

Punktum dk annoncerer i dag en acceleration af indsatsen for et sikkert dansk internet. Ved at blive det første domæneregister i verden, der kobler sig direkte på Global Signal Exchange (GSE), tager Punktum dk førertrøjen i den globale sikring af digital infrastruktur. GSE fungerer som en central

Robot-uge – Week of Robotics – fra 5. til 8. maj

AktueltEvents25. 03. 2026

Fra den 5.-8. maj 2026 samles det globale robotsamfund i Odense til Robotikkens Uge – en uge dedikeret til innovation, videndeling og samarbejde på tværs af robotikkøkosystemet. Ugen starter den 5. maj med Global Robotics Cluster Assembly, arrangeret af Odense Robotics, der samler internationale

Vellykket wafer udveksling er en milepæl for FAMES Pilot Line projektet

AktueltDesign & udvikling25. 03. 2026

Franske CEA-Leti og tyske Fraunhofer IPMS har med succes gennemført deres første udveksling af ferroelektrisk hukommelses wafere inden for FAMES Pilot Line initiativet og markerer dermed en vigtig milepæl i forbindelse med en delt europæisk platform for avanceret  embedded non-volatil memory

Terma leverer T3 Star Tracker til ESA-mission

Design & udviklingTop25. 03. 2026

Terma har underskrevet en kontrakt med Indra Space om at levere en T3 Star Tracker til Draco-missionen (Destructive Reentry Assessment Container Object), der er planlagt til opsendelse i 2027. Missionen, der er designet som en kontrolleret "crashtest" i rummet, vil se en lille satellit gennemføre en

Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

AktueltKomponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

Renesas Electronics Corporation introducerer branchens første tovejs-switch, der bruger GaN-teknologi i depletion-mode (d-mode) procesteknologi, og som er i stand til at blokere både positive og negative strømme i én komponent med integreret DC-blokering. Højvolt-kredsen TP65B110HRU, der er rettet

SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026

Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en

TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

Komponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

TDK Corporation introducerer TDK-Lambda i1R ORing FET-moduler, der kan fungere ved op til 60A eller 80A med en maksimal indgangsspænding på 60 Vdc. Disse ORing-moduler er designet til at erstatte traditionelle dioder i applikationer, der kræver ORing-funktionalitet til redundans i strømforsyningen

Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

Wireless & data23. 03. 2026

Meta har meldt ud, at de fra maj 2026 fjerner end-to-end kryptering fra private beskeder på Instagram. Ændringen kan få stor betydning for, hvordan danskerne bruger platformen – særligt fordi mange i dag benytter Instagram som en helt almindelig beskedkanal i hverdagen. Instagram fylder meget i

Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

AktueltBranchenytIoT & embedded23. 03. 2026

Efter 38 år med nøgleposter i Forsvaret skifter brigadegeneral Susanne Kiholm Lund til en stilling som Senior Director i Systematics forsvarsforretning. Den danske softwarevirksomhed leverer kommando-kontrolsystemet SitaWare til NATO og mere end 50 lande verden over, og Susanne skal nu sørge for, at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Simple ERP på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    The hidden complexity of modern power Electronics Design

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Autonomous Vehicle Online Resource Centre Addresses Real-World Deployment Challenges

  • Microchip Technology Inc.

    Introducing Automotive-Qualified System-in-Package Hybrid MCU for Automotive and E-Mobility Human-Machine Interface Applications

  • Elektronikmessen

    Mød EKTOS Group på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S har nået en vigtig milepæl.

  • Elektronikmessen

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026

  • Metronic ApS

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation.

  • InnoFour

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification

  • Microchip Technology Inc.

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Solcelleforening åbner for nye medlemmer

    25.03.2026

  • Punktum dk ruster Danmark mod IT-kriminalitet gennem nyt globalt datanetværk

    25.03.2026

  • Robot-uge – Week of Robotics – fra 5. til 8. maj

    25.03.2026

  • Vellykket wafer udveksling er en milepæl for FAMES Pilot Line projektet

    25.03.2026

  • Terma leverer T3 Star Tracker til ESA-mission

    25.03.2026

  • Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

    23.03.2026

  • SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

    23.03.2026

  • TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

    23.03.2026

  • Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

    23.03.2026

  • Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik