• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm lurer på at overtage et presset Intel

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm har angiveligt i de seneste dage henvendt sig til Intel for at udforske et potentielt opkøb af den plagede og engang verdens største chipproducent i hvad der kunne være en helt ekstrem aftale i halvledersektoren, men som står over for mange forhindringer.

Qualcomms CEO, Cristiano Amon, er personligt involveret i forhandlingerne om at erhverve det fem årtier gamle Intel, fortæller en kilde, der blev orienteret om sagen til nyhedsbureauet, Reuter. En anden person, der er bekendt med situationen, sagde, at Amon aktivt har undersøgt forskellige muligheder for en aftale for virksomheden.

Tidligere på måneden rapporterede Reuters, at Qualcomm undersøgte muligheden for at erhverve dele af Intels designforretning, og at Intels PC-designenhed var af særlig interesse. Qualcomm-direktionen undersøgte hele Intels portefølje af virksomheder.

Samtalerne med Intel er på et tidligt tidspunkt. Det San Diego-baserede selskab har dog endnu ikke afgivet et formelt tilbud til Intel. Kilderne har udbedt sig anonymitet, da diskussionerne er fortrolige. Intel har afvist at kommentere ligesom Qualcomm ikke har reageret på en anmodning fra Reuters om en kommentar. Intels aktier lukkede med et plus på 3,3%, mens Qualcomm faldt 2,9%.

Qualcomms tilgang kommer i et svagt øjeblik for Intel, som engang var den mest værdifulde chipproducent i verden, men hvis aktier har mistet næsten 60% af deres værdi siden starten af ​​året.

En aftale, hvis den går i opfyldelse, vil sandsynligvis kræve en dyb undersøgelse fra antitrust-organisationerne i USA, Kina og Europa. Qualcomm kan blive forpligtet til at afhænde dele af Intel for at opnå regulatoriske godkendelser.

Et bud ville blive det største overtagelsesforsøg i halvlederindustrien, siden Broadcom forsøgte at købe Qualcomm for 142 milliarder dollars i 2018 – og før daværende præsident Donald Trump stoppede opkøbet med henvisning til nationale sikkerhedsrisici.

Reuters har ikke kunnet fastslå, hvordan Qualcomm, som har en markedsværdi på 188 milliarder dollar, ville finansiere et bud på Intel, som er vurderet til 122 milliarder dollar, inklusive virksomhedens gæld. Qualcomm har omkring 13 milliarder dollars i kontanter, ifølge de seneste firmadokumenter.

Det er også uklart, hvordan Qualcomm ville håndtere overtagelsen af ​​Intels kontraktfremstillingsvirksomhed. For at bygge chips med et atomart niveau af præcision har Intel investeret hundredvis af milliarder af dollars over årtier i sin fremstillingsproces og samlet titusindvis af ingeniører til at gøre det.

Qualcomm har aldrig drevet en chipfabrik eller fab, og som i øjeblikket anvender Taiwan Semiconductor Manufacturing Co som foundry og bruger teknologi leveret af Arm Holdings.

Intels problemer

Den engang dominerende virksomhed inden for chipfremstilling, Intel har ikke formået at producere en bredt efterspurgt chip til det generative AI-boom. Det er en åbning, der blev udnyttet af Nvidia ny fane og AMD. Intel har forsøgt at vende sin forretning ved at fokusere på AI-processorer og skabe en chipkontraktfremstillingsvirksomhed (foundry) for 3. parts chipproducenter.

Som en del af et notat fra CEO Pat Gelsinger udgav Intel en række meddelelser, der stammede fra et bestyrelsesmøde i sidste uge. Gelsinger og andre ledere præsenterede en plan for at barbere virksomheder og omstrukturere virksomheden, har Reuters tidligere rapporteret.

Virksomheden planlægger at sætte byggeriet på fabrikker i Polen og Tyskland på pause og reducere sin ejendomsbeholdning. Intel sagde også, at de havde indgået en aftale om at lave en brugerdefineret netværkschip til Amazon.com’s AWS.

RSH – kilde Reuters

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik