• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm lurer på at overtage et presset Intel

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion25. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Qualcomm har angiveligt i de seneste dage henvendt sig til Intel for at udforske et potentielt opkøb af den plagede og engang verdens største chipproducent i hvad der kunne være en helt ekstrem aftale i halvledersektoren, men som står over for mange forhindringer.

Qualcomms CEO, Cristiano Amon, er personligt involveret i forhandlingerne om at erhverve det fem årtier gamle Intel, fortæller en kilde, der blev orienteret om sagen til nyhedsbureauet, Reuter. En anden person, der er bekendt med situationen, sagde, at Amon aktivt har undersøgt forskellige muligheder for en aftale for virksomheden.

Tidligere på måneden rapporterede Reuters, at Qualcomm undersøgte muligheden for at erhverve dele af Intels designforretning, og at Intels PC-designenhed var af særlig interesse. Qualcomm-direktionen undersøgte hele Intels portefølje af virksomheder.

Samtalerne med Intel er på et tidligt tidspunkt. Det San Diego-baserede selskab har dog endnu ikke afgivet et formelt tilbud til Intel. Kilderne har udbedt sig anonymitet, da diskussionerne er fortrolige. Intel har afvist at kommentere ligesom Qualcomm ikke har reageret på en anmodning fra Reuters om en kommentar. Intels aktier lukkede med et plus på 3,3%, mens Qualcomm faldt 2,9%.

Qualcomms tilgang kommer i et svagt øjeblik for Intel, som engang var den mest værdifulde chipproducent i verden, men hvis aktier har mistet næsten 60% af deres værdi siden starten af ​​året.

En aftale, hvis den går i opfyldelse, vil sandsynligvis kræve en dyb undersøgelse fra antitrust-organisationerne i USA, Kina og Europa. Qualcomm kan blive forpligtet til at afhænde dele af Intel for at opnå regulatoriske godkendelser.

Et bud ville blive det største overtagelsesforsøg i halvlederindustrien, siden Broadcom forsøgte at købe Qualcomm for 142 milliarder dollars i 2018 – og før daværende præsident Donald Trump stoppede opkøbet med henvisning til nationale sikkerhedsrisici.

Reuters har ikke kunnet fastslå, hvordan Qualcomm, som har en markedsværdi på 188 milliarder dollar, ville finansiere et bud på Intel, som er vurderet til 122 milliarder dollar, inklusive virksomhedens gæld. Qualcomm har omkring 13 milliarder dollars i kontanter, ifølge de seneste firmadokumenter.

Det er også uklart, hvordan Qualcomm ville håndtere overtagelsen af ​​Intels kontraktfremstillingsvirksomhed. For at bygge chips med et atomart niveau af præcision har Intel investeret hundredvis af milliarder af dollars over årtier i sin fremstillingsproces og samlet titusindvis af ingeniører til at gøre det.

Qualcomm har aldrig drevet en chipfabrik eller fab, og som i øjeblikket anvender Taiwan Semiconductor Manufacturing Co som foundry og bruger teknologi leveret af Arm Holdings.

Intels problemer

Den engang dominerende virksomhed inden for chipfremstilling, Intel har ikke formået at producere en bredt efterspurgt chip til det generative AI-boom. Det er en åbning, der blev udnyttet af Nvidia ny fane og AMD. Intel har forsøgt at vende sin forretning ved at fokusere på AI-processorer og skabe en chipkontraktfremstillingsvirksomhed (foundry) for 3. parts chipproducenter.

Som en del af et notat fra CEO Pat Gelsinger udgav Intel en række meddelelser, der stammede fra et bestyrelsesmøde i sidste uge. Gelsinger og andre ledere præsenterede en plan for at barbere virksomheder og omstrukturere virksomheden, har Reuters tidligere rapporteret.

Virksomheden planlægger at sætte byggeriet på fabrikker i Polen og Tyskland på pause og reducere sin ejendomsbeholdning. Intel sagde også, at de havde indgået en aftale om at lave en brugerdefineret netværkschip til Amazon.com’s AWS.

RSH – kilde Reuters

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

Komponenter & konnektorerPower29. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer to AEC-Q101 godkendte 80V N-kanal MOSFETs og udbygger dermed sit lineup til support af 48V automotive systemer. XPH2R608QB og XPH3R908QB er de første produkter i den nyeste generation fremstillet med U-MOSX-H processen, der er kapslet i SOP Advance (WF)

Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

AktueltBranchenytProduktion29. 05. 2026

Termas regnskabsår 2025/26 var præget af vedvarende global efterspørgsel på avancerede løsninger inden for forsvar og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Ordreindgangen nåede op på 5,6 mia. DKK, hvilket er en stigning på 43 % i forhold til året før, mens omsætningen steg til 3,4 mia. DKK, svarende

TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

Design & udviklingWireless & data29. 05. 2026

TP-Link har netop løftet sløret for Archer 8, som er virksomhedens første router baseret på den kommende Wi-Fi-standard IEEE 802.11bn. Den nye router forventes lanceret til oktober og er udviklet med henblik på at levere mere stabile forbindelser med lavere forsinkelse og en mere ensartet ydeevne i

Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

Komponenter & konnektorer29. 05. 2026

Chomerics Division lancerer Cho-Air Vita 48.5-chassistætningen – en avanceret AFT-tætningsløsning (air flow-through), der opfylder de mekaniske krav og kravene til grænseflader i ANSI/VITA 48.5-2026. Den nye tætning er designet til integrerede databehandlingsarkitekturer inden for forsvars- og

Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

Design & udviklingEventsProduktion29. 05. 2026

Det politiske samarbejde mellem Østdanmark og Sydsverige, Greater Copenhagen, blev etableret i 2016. I anledning af jubilæet lancerer organisationen nu en rapport, der dokumenterer den markante regionale udvikling gennem de seneste ti år. Rapporten peger på en række tydelige resultater: De

Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

Design & udviklingEventsProduktionTop29. 05. 2026

8.–10. september 2026 bliver Automatik-messen centrum for alle, der arbejder med automation, bevægelsesstyring og drev. Billetsalget til messen er allerede i gang, og set med elektronikkens øjne er messen spændende, da digitale styringer og twins samt AR til test af implementering af nye

Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

AktueltBranchenytDesign & udvikling29. 05. 2026

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i hele regionen samt på europæisk og globalt

Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

BranchenytProduktion27. 05. 2026

Linak har hen i vinterens løb har fået leveret og implementeret en ny SMT-linje til virksomhedens elektronikproduktion på Als. Linjen er leveret af Eltraco og består af en MY700 jetprinter og en A40DX pick-and-place-maskine fra Mycronic samt en THT AOI-løsning fra MEK. Investeringen er en

Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

Design & udviklingPower27. 05. 2026

Det europæiske elnet er under massivt pres. Elektrificering af transport og industri, nye datacentre og energikrævende PtX-anlæg får efterspørgslen efter elektrisk energi til at stige markant, og mange projekter må vente på nettilslutning, fordi infrastrukturen ikke kan følge med. – I

Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

BranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

En nyligt indgået aftale mellem Digikey og polske Grinn vil give designere global adgang til Grinns hardware-løsninger gennem én samlet sourcingkanal og med kvanta fra prototyping til volumenproduktion, forlyder det fra vores norske kollega, Elektronikknett.no. Gennem DigiKeys platform kan kunder

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix DC stik godkendt til 2.000 V DC

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Efficient Power Conversion (EPC) Enter Global Distribution Agreement to Deliver High-Performance Power Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International

  • ACTEC A/S

    ACTEC udstiller på Eliaden i Norge 27. – 29. maj

  • HIN A/S

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

    29.05.2026

  • Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

    29.05.2026

  • TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

    29.05.2026

  • Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

    29.05.2026

  • Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

    29.05.2026

  • Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

    29.05.2026

  • Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

    29.05.2026

  • Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

    27.05.2026

  • Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

    27.05.2026

  • Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik