• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Billedet er genereret med AI (fra Innovationsfonden)

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af fiberkabler.

Fiberkablerne anvendes både som kommunikationskanal til kvantekrypteret datatransmission og som distribuerede sensorer, der løbende overvåger fysiske påvirkninger langs hele strækningen. Dermed kan man opdage og lokalisere indgreb eller forstyrrelser i realtid, hvilket øger den samlede sikkerhed og robusthed i infrastrukturen mod fysiske angreb og efterfølgende driftsforstyrrelser.

Perspektivet er klart: hurtigere opdagelse af angreb, bedre beskyttelse mod både digitale og fysiske trusler og en stærkere sikring af den infrastruktur, som Danmark er afhængig af hver eneste dag.

En samlet løsning til fremtidens trusler

QGRID skal gøre Danmarks kritiske infrastruktur mere sikker og mere robust. Projektets løsning kan både beskytte data mod fremtidens cybertrusler og opdage fysiske forstyrrelser på fiberkabler, før de udvikler sig til større problemer. Det kan få stor værdi for samfundet i form af færre driftsforstyrrelser, hurtigere fejlretning og bedre beskyttelse af energi-, tele- og forsvarsinfrastruktur. Samtidig kan QGRID skabe nye danske eksportmuligheder, styrke erhvervsudviklingen og bidrage til flere højt specialiserede arbejdspladser inden for avanceret teknologi og sikkerhed.

– Danmark har stærke kompetencer inden for både kvanteteknologi og fibernet. Med QGRID bringer vi de to områder sammen i en løsning, der kan få stor betydning for, hvordan vi fremover beskytter elnet, telekommunikation og anden kritisk infrastruktur mod både digitale og fysiske angreb, siger Mikael Lassen, projektleder og Principal Scientist ved DFM.

Innovationsfondens investering gør det muligt at tage teknologien ud af laboratoriet og teste den dér, hvor den skal gøre en reel forskel: på eksisterende fiberinfrastruktur, som bærer samfundskritiske data. Det giver projektet en tyngde, som ellers ikke ville være mulig.

Stærkt partnerskab på tværs af værdikæden

QGRID samler virksomheder, forskere og infrastrukturejere om at udvikle og afprøve en undervandsforbindelse, der kan overvåges, og hvor kommunikationen samtidig sikres med kvanteteknologi.

-Uden den fælles investering ville denne type integration, feltvalidering og modning mod et markedsklart produkt være vanskelig at gennemføre. Det kræver både forskning i topklasse, stærke virksomheder og adgang til reel kritisk infrastruktur at få QGRID til at lykkes. Derfor samler projektet partnere med kompetencer fra hele værdikæden. Netop det samarbejde er afgørende, hvis projektet og Danmark skal udvikle en løsning, der både er teknologisk banebrydende og klar til brug i samfundskritiske systemer, siger Mikael Lassen.

DTU-fysik og Celare Quantum Communications (CQC) udvikler de kvanteteknologiske løsninger, Fluves of DFM bidrager med fibersensorik og dataanalyse, Terma med sikkerhed og trusselsforståelse, mens Energinet og GlobalConnect gør det muligt at teste løsningen på eksisterende netværk i virkelige driftsmiljøer.

Fakta

DFM står i spidsen for QGRID og samler projektets mange spor fra forskning til test i virkelige netværk. Med stærke kompetencer inden for kvanteoptik, kvantekommunikation og fibermåleteknologi er DFM med til at sikre, at projektet både er teknologisk ambitiøst og tæt på anvendelse i praksis.

DTU / Danmark Tekniske Universitet er blandt Danmarks stærkeste forskningsmiljøer inden for kvanteteknologi og bidrager i QGRID med viden om de kvantesystemer, der skal gøre fremtidens kommunikation mere sikker. Deres forskning er med til at løfte projektet fra avanceret teknologi til konkrete løsninger.

CQC / Celare Quantum Communications er en central industripartner i projektet og bringer erfaring med kvantekryptografi og kommercialisering af QKD-løsninger ind i samarbejdet. Virksomheden skal være med til at omsætte projektets resultater til en løsning, der kan bringes ud på markedet.

Fluves (Belgien) bidrager med specialviden om overvågning af fiberkabler gennem distribueret akustisk sensing. Det er netop denne teknologi, der gør det muligt at opdage fysisk manipulation eller forstyrrelser i infrastrukturen og dermed tilfører projektet en helt ny dimension af sikkerhed.

Energinet bringer reel kritisk infrastruktur ind i projektet og gør det muligt at teste teknologien under forhold, der minder om den virkelighed, som samfundets energiforsyning er afhængig af. Det giver QGRID en vigtig forankring i konkrete behov og samfundsmæssig relevans.

GlobalConnect bidrager med erfaring fra moderne teleinfrastruktur og store fiberbaserede netværk. Med deres deltagelse får projektet adgang til realistiske testmiljøer og vigtig indsigt i, hvordan teknologien kan skabe værdi i fremtidens digitale kommunikationsnet.

Terma tilfører projektet viden om sikkerhed, trusselsbilleder og forsvarsrelaterede anvendelser. Det styrker QGRIDs relevans i en tid, hvor beskyttelse af kritisk infrastruktur ikke kun handler om driftssikkerhed, men også om beredskab og national sikkerhed.

Kontakt: Mikael Lassen, Principal Scientist, Danish Fundamental Metrology A/S, mail: ml@dfm.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

BranchenytWireless & data23. 10. 2026

TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat, en af verdens førende satellitoperatører, og skal styrke robustheden og holde kritisk

STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

IoT & embedded23. 10. 2026

STMicroelectronics har lanceret servicen, ST MatterConnect, der gør det muligt sikkert at indlæse autentificeringsoplysninger i sikre chips, som anvendes i Matter-kompatible smart-home-enheder. Servicen tilbyder en praktisk, komplet løsning til lagring af autentificeringsdata i ST25DA-C NFC-tags

Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

Branchenyt23. 10. 2026

Den danske kvanteteknologivirksomhed Sparrow Quantum har udnævnt sin grundlægger, professor Peter Lodahl, til ny administrerende direktør. Han afløser Kurt Stokbro, der som tidlig investor og topchef har stået i spidsen for udviklingen fra et forskningsbaseret startup til en voksende

Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

Design & udviklingWireless & data23. 10. 2026

– Jeg har aldrig set mig selv som akademiker eller forsker. Jeg har altid villet skabe min egen tech-startup, lyder det fra Phongsakon Mark Konrad, som til daglig blot bliver kaldt ”Mark”. Han kom til Sønderborg i 2022 som 25-årig med en ambition om at få sin egen virksomhed. Han havde forladt et

Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltIoT & embeddedWireless & data23. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion23. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

TopWireless & data23. 10. 2026

Da danske myndigheder og offentlige tjenester onsdag lukkede hjemmesider ned på grund af alvorlige sikkerhedshuller i programmeringssproget PHP, blev det samtidig tydeligt, hvor afhængigt samfundet er af software, som de færreste overhovedet er klar over kører i baggrunden. Aula, DMI og flere

Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

IoT & embeddedPower21. 10. 2026

I takt med, at AI-datacentre bliver opskaleret til support af high-power GPU-clusters bevæger industrien sig imod 800VDC rack-forsyningsarkitekturer for at forbedre distributionseffektiviteten, øge effekttætheden og understøtte næste generation af serverdesigns. For at forenkle denne transition til

Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

Power21. 10. 2026

XP Power introducerer UCH750-serien af 750W konvektionskølede AC/DC-strømforsyninger, der retter sig mod støjfølsomt medicinsk og industrielt udstyr. Den kompakte DCH750-serie er beregnet til chassismontering, og den er en af de få blæserløse medicinske strømforsyninger, der er tilgængelig på dette

Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

BranchenytDesign & udvikling21. 10. 2026

SoundInvest har rejst sin anden venturefond (SoundInvest Fund II). Ved første closing den 31. august fik fonden tilsagn for 2,9 mio. euro, svarende til godt 21 mio. kr., fra Færchfonden, Vald. Birn Holding og Bang & Olufsen. Fondens mål er i alt 4 mio. euro, eller knap 30 mio. kr. Fonden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Bruger I for lang tid på at finde den rette temperaturprofil?

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds the LX-820 Quartz Oscillator to its L-Series Timing Portfolio Developed for Low Earth Orbit Applications

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA) Compliance

  • Phoenix Contact A/S

    Automatisk afkortningsautomat Cutfox 10 med udvidet skærekapacitet op til 16 mm²

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with ControlByWeb to Deliver Innovative Industrial IoT Controllers

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • EKTOS A/S

    The Next Electronics Challenge: Getting Innovation Ready for the Real World 

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Power Seminar Tour – November 2026

  • InnoFour

    Xpedition Interactive Product Tour

  • Mouser Electronics

    Mouser New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Third Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv styrker virksomheders og myndigheders beredskab med europæisk satellitkommunikation

    23.10.2026

  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-baserede smart-home produkter

    23.10.2026

  • Kvanteprofessor skal stå i spidsen for næste kapitel

    23.10.2026

  • Han kom for at bygge en app og blev forsker på SDU

    23.10.2026

  • Synteza giver fremtidens robotter en digital hjerne

    23.10.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    23.10.2026

  • PHP-sagen afslører et hul i dansk cybersikkerhed

    23.10.2026

  • Datacentre går mod 800V-niveau: Microchip og Navitas forenkler transitionen

    21.10.2026

  • Blæserløse 750W AC/DC-strømforsyninger fra XP Power

    21.10.2026

  • Lydikonet Bang & Olufsen går med i ny fond for lydstartups, der har rejst over 20 mio. kr.

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}