Den nye serie af Panasonics ERJPC højpræcise tykfilmsmodstande giver høje præcisionsniveauer, som tidligere kun har kunnet realiseres med tyndfilmsteknologi, så kunderne opnår en større effekttæthed og priseffektivitet. Med sin TCR (Temperature Coefficient of Resistance) ned til 25ppm/K og stramme tolerancer ned til ±0,1% og ±0,5% giver de nye komponenter den dobbelte effekt i forhold til tyndfilmsløsninger.
– Mange applikationer som batteristyringssystemer (BMS), Elektroniske Kontrolenheder (ECUs), hvidevarer samt industri- og fabriksautomationssystemer kræver højpræcise komponenter. Vores tykfilmsteknologi er et reelt alternativ til tyndfilmskomponenter. Den nye ERJPC tykfilmsserie kombinerer høj præcision med miljøstabilitet og en ny vej til priseffektivitet også på lang sigt, forklarer Clara Lagomarsini, Product Manager Device Solution Business Division hos Panasonic Industry.
ERJPC-serien af tykfilmmodstande har den dobbelte nominelle effekt i forhold til tyndfilmsmodstande – 0,2W for 0603-huse og 0,25W for 0805-kapslede komponenter. Den højere effekttæthed gør designere i stand til at erstatte tyndfilmkomponenter med de mere kompakte ERJPC-modstande, hvilket sparer op til 50%’s footprint og med betydeligt lavere omkostninger. Den langsigtede stabilitet er endnu et fænomen, som de nye nye komponenter imødekommer. Ved at kombinere høj præcision og lav TCR, opnår ERJPC-tykfilmmodstandene en total tolerance betydeligt bedre end for konventionelle tykfilmmodstande med en ydelse meget nær tyndfilmkomponenternes.
Panasonic Industry har udviklet den nye ERJPC-serie af tykfilmmodstande med brug af avancerede materialer og optimerede strukturer. Den nye serie er fremstille med blyfri materialer, hvad der gør ERJPC-serien fuldt RoHS-kompatibel og er i tråd med Panasonics globale dedikation til bæredygtighed. Komponenterne opfylder fuldt ud AEC-Q200, så de kan bruges i automotive applikationer.
For mere information om Panasonic’s nye ERJPC serie af højpræcise tykfilmsmodstande, besøg venligst: ERJPC


