• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktion22. 05. 2026 | Rolf Sylvester-Hvid

Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

Design & udviklingProduktion22. 05. 2026 By Rolf Sylvester-Hvid

(illustration: Beckhoff)

Procesindustrien står midt i et skifte.Traditionelt er procesanlæg bygget op omkring ét centralt kontrolsystem med SCADA på toppen. Alle komponenter er tæt integreret, hvilket gør strukturen kompleks. Det gør det vanskeligt at håndtere de enkelte moduler individuelt, eksempelvis på et anlæg, inddelt i dosering, blanding, køling og filtrering. Resultatet er tunge integrationsprojekter, begrænset mulighed for ændringer – og en høj pris, hver gang noget skal justeres. Her ændrer MTP (Module Type Package), der er en standardiseret måde at beskrive og integrere procesmoduler på, spillereglerne.

MTP-standarden er netop blevet opdateret med nye funktioner, og Beckhoff Automation er med i front. Ved at integrere MTP direkte i softwareplatformen TwinCAT er den nu en naturlig del af PLC- og softwareudvikling. For virksomheder inden for bl.a. pharma, fødevarer og kemi betyder det, at produktionen kan omstilles hurtigere, nye produkter kan lanceres uden lange udviklingsforløb, og drift og vedligeholdelse ikke bremser innovation.

– MTP bryder det store procesanlæg ned i mindre, selvstændige moduler. Hvert modul – fx en mixer, tank eller doseringsenhed – får sin egen standardiserede “digitale manual”, en MTP-fil, der beskriver funktioner, styring og brugerflade. Det gør det muligt at sammensætte og styre anlæg på en helt ny måde, siger Peter Bødker, supportingeniør hos Beckhoff Automation ApS.

– I stedet for at programmere fra bunden hver gang, kan moduler kobles til og fra som byggesten. Det overordnede system – det såkaldte Process Orchestration Layer – orkestrerer helheden. Resultatet er et skifte fra én stor løsning til en fleksibel arkitektur, hvor funktionalitet kan genbruges og udskiftes uden at påvirke resten af anlægget, fortsætter han.

Fra leverandørafhængighed til åbne økosystemer

En af de mest markante ændringer er, at MTP åbner op for et mere konkurrencedygtigt setup. Hvor procesanlæg tidligere ofte var låst til én teknologi eller leverandør, kan flere aktører levere hver deres del af anlægget – så længe de følger standarden.

– Det giver virksomheder større frihed. Frihed til at vælge den bedste løsning til hver funktion, mulighed for at udskifte enkelte moduler frem for et helt anlæg – og en mere fremtidssikret arkitektur, siger Jacob Svendsen, teamleder for Ekstern Support i Beckhoff Automation ApS.

Markant kortere udviklingstid

En håndgribelig gevinst ved MTP er at finde i engineeringfasen. Fordi MTP bygger på standardiserede beskrivelser og genbrugelige funktioner, kan store dele af udviklingen automatiseres. Både kode og brugerflader kan genereres direkte ud fra MTP-filen.

– Den opdaterede MTP-standard blev aktiveret i TwinCAT i marts måned, så det er relativt nyt for os. Men vores estimater peger på besparelser på op til 50–70% i tid og ressourcer på tværs af udvikling og implementering. Det reducerer projekternes samlede økonomi markant, fortæller Jacob Svendsen.

En løftestang – også for eksisterende anlæg

Et afgørende spørgsmål for mange virksomheder er, om teknologien kun er relevant for nye anlæg. Her er svaret nej. MTP kan implementeres som et lag oven på eksisterende installationer, hvor et modul fungerer som interface mellem nyt og gammelt. Det gør det muligt gradvist at modernisere anlæg uden at starte forfra. Dermed bliver MTP ikke kun et fremtidsscenarie – men en reel transformationsmotor i eksisterende produktion.

– Standarden er relativt ny, og udbredelsen er stadig begrænset. Men potentialet er stort, og retningen er tydelig. Produktionsvirksomheder tilvælger i stigende grad modulære systemer, standardiseret integration og softwaredefineret fleksibilitet. Derved kan de hurtigere tilpasse sig udviklingen på markedet – og være på forkant, slutter Jacob Svendsen.

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Top Global Distributor, Growth Awards from HARTING for Second Consecutive Year

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Developer Access with Free MPLAB® XC Compilers and MPLAB Machine Learning Development Suite

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • HIN A/S

    Nyhed: Oplev det nye Weller PRISMA mikroskop på DALO Industry Days 2026

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    The R&S IMAGER uses millimeter wave imaging to inspect the quality of packaged goods in real time

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • HIN A/S

    Præcise ESD-målinger med dokumenterbare resultater

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Mouser Electronics

    Mouser now offers NXP FRDM-A-S32K312 and FRDM-A-S32K344 Boards; Flexible, Scalable Development Platforms for Automotive and Industrial Applications

  • Mouser Electronics

    Mouser Expands Industrial Automation Portfolio with New Manufacturer Additions to Support Next-Gen Systems

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}