• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling08. 02. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Millioner sætter flere iværksættere i gang med grøn og cirkulær udvikling i Midtjylland

Design & udvikling08. 02. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Hvis noget virker, så lad være med at lave det om, men udvid det i stedet. Den filosofi udløser nu en ekstrabevilling på 2,1 mio. kr. fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse til grøn omstilling. 

LD Cluster, Danmarks erhvervsklynge for design, mode og møbler, der har hovedsæde i Herning, får midlerne til at udvide projektet Rethink Business 4: Cirkulær forretningsudvikling med yderligere 15 iværksættervirksomheder, der får støtte til at udvikle nye grønne og cirkulære forretningsmodeller. Tillægsbevillingen kommer fra EU’s Regionalfond og de decentrale erhvervsfremmemidler.

Jakob Riis, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, er glad for at kunne støtte et solidt erhvervsfremmeprojekt med gode resultater bag sig:

– Det er med til at forenkle erhvervsfremmesystemet, når vi bygger videre på kendte og velfungerende indsatser. Og Rethink Business, der er både effektivt og efterspurgt, er en indsats, vi gerne ser udbredt fremadrettet. For vi skal have endnu flere virksomheder med på den grønne bølge, hvis dansk erhvervsliv skal være rustet og stå stærkt på den anden side af COVID-19-pandemien.

Rethink Business-projektet er et samarbejde mellem LD Cluster og Erhvervshus Midtjylland, som har bidraget til grøn og cirkulær omstilling i over 100 virksomheder. Aktuelt er 30 virksomheder i gang med at planlægge, hvordan grønne og cirkulære forretningsmodeller kan reducere virksomhedernes materiale- og ressourceforbrug. Og med tillægsbevillingen får yderligere 15 virksomheder mulighed for at deltage.

– Med de ekstra midler opretter vi et nyt hold med 15 iværksættervirksomheder, der får hjælp til at udarbejde og indarbejde cirkulære forretningsmodeller. Målet er, at virksomhederne får en bedre ressourceanvendelse, indblik i cirkulær tænkning og blik for de forretningsmæssige potentialer, der ligger i værdilædesamarbejder, siger projektleder Frank Engelbrecht, LD Cluster. 

To tredjedele af de 15 virksomheder skal rekrutteres i Region Midtjylland, mens den resterende tredjedel af pladserne holdes åbne til virksomheder uden for regionen. 

Udvidelsen af LD Clusters projekt understøtter bestyrelsens fokus på at hjælpe virksomheder bedst muligt ud på den anden side af COVID-19-pandemien:

– COVID-19-krisen har været og er stadig en kæmpestor udfordring for dansk erhvervsliv, og der er brug for både store og små indsatser, når brancher og virksomheder skal genrejses. Grøn og cirkulær omstilling samt iværksætteri er centrale i denne genstart, og derfor er det fantastisk, at der er projekter som Rethink Business, som bidrager til at styrke virksomhedernes konkurrenceevne på mellemlangt og langt sigt, slutter Jakob Riis.

Fakta om tillægsbevillinger

Bestyrelsen besluttede på sit møde den 28. maj 2020 at give tillægsbevillinger til strukturfondsprojekter via direkte tildeling uden for de ordinære ansøgningsrunder. Det skete for at sikre en hurtig og effektiv udmøntning af ikke-forbrugte midler fra EU’s Socialfond og EU’s Regionalfond samt decentrale erhvervsfremmemidler. 

På sit møde den 3. februar 2021 har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse derfor besluttet at tildele i alt 13,1 mio. kr. til følgende tre projekter (ansøger i parentes):

  • Rethink Business 4: Cirkulær forretningsudvikling (Den Erhvervsdrivende Fond Lifestyle & Design Cluster) – ca. 2,1 mio. kr. 
  • Mod til uddannelse (Holbæk Kommune) – ca. 6 mio. kr.
  • Vækst via viden (Erhvervshus Nordjylland) – ca. 5 mio. kr.

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Flade viklinger og høj effektivitet i spoler fra Würth Elektronik

Komponenter & konnektorer21. 08. 2026

Würth Elektronik introducerer nu WE-SFIA serien af spoler med flade viklingstråde i 2010-, 2013- og 2016-kapslinger. Spolerne har en exceptionelt lav DC-modstand og tåler et udvidet driftstemperaturområde mellem -40°C og +180°C. WE-SFIA serien kan leveres som standard-/katalogkomponenter, men kan

Kompakte Arm Cortex-M4 mikrocontrollere til styringer en enkeltmotordrev

IoT & embedded21. 08. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har påbegyndt volumentproduktion af TXZ+™ Family Entry-Class M4L Group, en ny serie af Arm® Cortex®-M4 baserede mikrocontrollere med en floating-point unit (FPU), der arbejder ved op til 80MHz. Controllerne er tilgængelige med 128KB eller 256KB flash-memory til

Bowlingkegle-formede atomkerner giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Design & udvikling21. 08. 2026

Hvad skete der i Universets første øjeblikke - før byggestenene til alt liv og den verden, vi kender opstod? Det spørgsmål forsøger fysikere på forskningsanlægget CERN i Schweiz at besvare ved at genskabe nogle af de ekstreme forhold, der herskede i Universet under Big Bang. Og nu er forskere fra

Ny kommerciel direktør skal øge kundetallet i Sinal

Branchenyt21. 08. 2026

Fiberselskabet Sinal skal i de kommende år øge udnyttelsen af landets største fibernet. Det handler både om at fastholde nuværende kunder, og øge nysalget af fiberforbindelser markant. Det arbejde får Mette Lisby Overbeck fra 1. september det overordnede ansvar for som ny kommerciel direktør i

Imponerende debut for DALO og “det nødvendige udstyr” i Messecenter Hernings rammer

EventsTop21. 08. 2026

Af Rolf Sylvester-Hvid Når man flytter en event som Forsvarets indkøbsmesse, DALO, fra Ballerup til Herning, så er turen fra det østlige Danmark - og København i særdeleshed - ganske lang. Omvendt gider de pro-palæstinensiske demonstranter heller ikke at tage turen, så de demoer, der normalt

Batterier vinder frem både på bygninger og i større sammenhæng

AktueltPower21. 08. 2026

Batterier er for alvor på vej ind i det danske energisystem. I løbet af de seneste fire kvartaler er der nettilsluttet 191 MW ny batterieffekt fordelt på 4.479 installationer. Blandt private er antallet af nye batteriinstallationer steget fra 546 i tredje kvartal 2025 til 1.403 i andet kvartal

Udvidet dansk samarbejde med indledende fokus på anti-drone-teknologier

AktueltBranchenytDesign & udvikling21. 08. 2026

Terma og MyDefence har underskrevet et Memorandum of Understanding (MoU) med henblik på at undersøge mulighederne for et tættere samarbejde på tværs af forsvarsteknologier. Første skridt bliver at kombinere virksomhedernes komplementære kapaciteter inden for anti-drone-teknologi, mens yderligere

Vejdirektoratet tager ny måleteknologi i brug

AktueltTest & mål19. 08. 2026

Hvad gemmer der sig egentlig under jorden, hvor en ny motorvej skal bygges? Det spørgsmål vil Vejdirektoratet nu forsøge at få et bedre svar på. Vejdirektoratet tester derfor et nyt luftbåret målesystem, der ved hjælp af elektromagnetiske målinger kan give et mere komplet billede af jordlagene, og

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

AktueltBranchenyt19. 08. 2026

Selvom faget natur/teknologi er de yngste elevers vej ind i naturfagene, bliver faget af både forskere og undervisere kaldt ”et forsømt fag”. For der mangler lokaler og udstyr ude på skolerne, og 48% af underviserne har ikke faglige kompetencer til at undervise i faget. Det viser rapporten

Tjekliste: Klar til maskinforordningens cybersikkerhedskrav?

Design & udviklingTop19. 08. 2026

Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give forstyrrelser af driften eller i værste fald skabe farlige situationer for medarbejderne. Den nye EU-maskinforordning gør derfor cybersikkerhed til et eksplicit krav, og den nye europæiske norm

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Showcases Online Resource Centre on Consumer Technology for Engineering Next-Generation Connected Devices

  • InnoFour

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: NXP Semiconductors’ MCX N24, N52, and N53 Arm Cortex-M33 Microcontrollers with On-chip Accelerators and Advanced Security

  • Mouser Electronics

    Outlook: Euro 7 to Accelerate Demand for Emissions-control as Standards Tighten for Brake and Tyre Particulates and Battery Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm²

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flade viklinger og høj effektivitet i spoler fra Würth Elektronik

    21.08.2026

  • Kompakte Arm Cortex-M4 mikrocontrollere til styringer en enkeltmotordrev

    21.08.2026

  • Bowlingkegle-formede atomkerner giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    21.08.2026

  • Ny kommerciel direktør skal øge kundetallet i Sinal

    21.08.2026

  • Imponerende debut for DALO og “det nødvendige udstyr” i Messecenter Hernings rammer

    21.08.2026

  • Batterier vinder frem både på bygninger og i større sammenhæng

    21.08.2026

  • Udvidet dansk samarbejde med indledende fokus på anti-drone-teknologier

    21.08.2026

  • Vejdirektoratet tager ny måleteknologi i brug

    19.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    19.08.2026

  • Tjekliste: Klar til maskinforordningens cybersikkerhedskrav?

    19.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}