• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktionTop10. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Mekoprint leverer løsning til beskyttelse af data hos CERN

Design & udviklingProduktionTop10. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Business Manager for Mekoprint Micromechanics, Bjørn Mølbach Krogh og Milling Engineer Daniel Winther Uhrenholt

Den danske industrikoncern Mekoprint har bidraget til forskningen på CERN ved at udvikle og levere komponenter til deres CMS-eksperiment. For at kunne håndtere mere krævende forhold skal eksperimentet opgraderes. Mekoprint bidrog ikke kun ved at opfylde CERN’s krav, men også ved at foreslå en ny løsning, der forbedrede komponenternes præcision og funktionalitet. – Vi er stolte af at bidrage til CERN’s mission om at fremme forståelsen af fundamentale partikler. Samarbejdet har været meget konstruktivt og inspirerende. Det har været særligt positivt for os at opleve, hvordan vores ekspertise inden for industriel serieproduktion og erfaring med lignende løsninger har kunnet støtte op om CERN’s banebrydende forskning, siger Bjørn Mølbach Krogh, Business Manager for Mekoprint Micromechanics.

Afskærmning sikrer præcision ved partikelkollisioner

CERN driver et komplekst system af partikelacceleratorer for at skabe de bedste rammer for internationale samarbejder indenfor højenergi-partikelforskning. Acceleratorerne bliver bl.a. brugt til at observere og forstå de fundamentale partikler, der udgør universet. For at opgradere målingerne i CERNS største maskine, Large Hadron Collider, havde CERN behov for at få produceret nye EMC-afskærmninger:

– Samarbejdet med Mekoprint har været rigtig godt. De fulgte projektet tæt, kom med gode idéer, nye løsninger og leverancerne var perfekt planlagt. Mekoprints fleksibilitet og tekniske ekspertise, både i prototypefasen og skaleringen til produktion, har været imponerende, siger Georges Blanchot, Electronic Engineer hos CERN.

Da CERN kontaktede Mekoprint med designspecifikationer på de små, ultratynde afskærmninger, vurderede Mekoprints specialister, at designet skulle optimeres for at opfylde de ønskede krav til kvalitet og komplet tilslutning rent afskærmningsmæssigt. De foreslog at bruge micro-machining til at fremstille komponenterne og kunne dermed imødekomme kravene og sikre et resultat, der kan produceres med den nødvendige nøjagtighed.

– Vi indså hurtigt, at vi skulle tænke nye veje for at imødekomme CERN’s krav til en tætsluttende afskærmning med minimal materialetykkelse. Vores erfaring med drejning og fræsning af mikrokomponenter samt en konstruktiv dialog med CERN var vejen til en løsning, der overholdt alle krav samt kunne serieproduceres, forklarer Bjørn Mølbach Krogh.

Forslaget om at bruge micro-machining fik stor betydning for CERN’s mål om at opgradere partikelacceleratorernes komponenter.

– Vores udgangspunkt for designet var at bruge bukkede metalfolier, men Mekoprint gjorde det muligt for os at bruge fræset aluminium uden åbninger, hvilket var vigtigt for vores projekt, fortæller Georges Blanchot.

For at kunne lodde afskærmningerne på CERN’s maskiner krævede det også en særlig overfladebehandling, som Mekoprint udfører i samarbejde med partnere: -Vores ekspertise inden for EMC-afskærmning og stærke partnerskaber har gjort det muligt for os at levere en komplet løsning til CERN, hvor vi havde fuld kontrol over alle processer. Det er inspirerende at se, hvordan den viden, vi har opbygget gennem samarbejder på tværs af industrier, kan anvendes til at levere komponenter til et så højteknologisk miljø som CERN og samtidig bidrage til globale forskningsmål, slutter Bjørn Mølbach Krogh.

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

BranchenytProduktionTop01. 05. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.140 mio. kr. i 1. kvartal 2026 mod 2.207 mio. kr. i 1. kvartal 2025, svarende til en nedgang på 3%. EBITDA steg med 12% til 160 mio. kr. mod 143 mio. kr. i samme periode sidste år. - Vi

CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

AktueltDesign & udviklingEvents01. 05. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) konferencen i Orlando, Florida 26.-29. maj, 2026 præsenterer franske CEA-Leti syv indlæg og postere om den teknologi, der vil skabe næste generation af avanceret heterogen integration. Denne forskning omfatter en række teknologier 

Store Hvededag?

Branchenyt01. 05. 2026

Tekst og foto: RSH Vi kan i år more os lidt over, at den afskaffede Store Bededag falder sammen med 1. maj. Arbejdernes internationale Kampdag er i det historiske lys måske endnu mere uddateret end Store Bededag, og strengt taget er det ikke til at sige, hvem der har fri - og hvem der ikke

Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

AktueltBranchenytWireless & data01. 05. 2026

Vi styrer vores økonomi, hospitaler, produktion og offentlige sektor gennem digitale systemer. Det giver enorme muligheder, men også sårbarheder. Samtidigt mangler både virksomheder og myndigheder i stigende grad specialister, der kan beskytte digitale systemer mod angreb. Derfor spiller

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

  • GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

    01.05.2026

  • CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

    01.05.2026

  • Store Hvededag?

    01.05.2026

  • Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

    01.05.2026

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik