• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling27. 06. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Kunstig intelligens forbedrer virtuelle tests

Design & udvikling27. 06. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

Maskinlæring kan forbedre de vigtige digitale værktøjer, som man bruger til virtuel analyse af alt fra trafikstyring og opsendelse af nanosatellitter til funktionen af pacemakere og udvikling af tsunaminødberedskab. Med de forbedrede værktøjer er det nemlig muligt at lave mere nøjagtige analyser af fejl i computermodeller og finde muligheder for at optimere computersystemerne.

Værktøjerne er en vigtig del af computermodellering og kan i yderste konsekvens benyttes til at redde liv, hvis de fanger fejl fx i udviklingen af et tsunaminødberedskab. De kan også hjælpe med at reducere CO2-udledning, hvis de bruges til at forbedre udviklingen af trafiksystemer.

I sin forskning har Peter Gjøl Jensen optimeret på to værktøjer (Uppaal og Tapaal), så de i dag er hurtigere og mere præcise end nogensinde før. Specifikt har han forbedret maskinlæringsdelen, en slags kunstig intelligens, i værktøjet Uppaal. Her har han udviklet alternativer til neurale netværk i maskinlæringsdelen og udnyttet klassiske statistiske og spilteoretiske teknikker til at give computeren en bedre forståelse for den verden, som den befinder sig i.

− Inden for mit forskningsområde arbejder vi med problemstillinger fra den virkelige verden, og vi laver så præcise computermodeller af de problemstillinger. Efterfølgende skal vi have nogle værktøjer, der ved hjælp af komplekse beregninger kan optimere eller stressteste computermodellerne, og det er de programmer, jeg har forbedret ved hjælp af maskinlæring, forklarer postdoc Peter Gjøl Jensen fra Institut for Datalogi på Aalborg Universitet. Peter Gjøl Jensen har forbedret de analytiske værktøjer i forbindelse med sin for nylig afsluttede ph.d.-afhandling.

Det er standard at lave computermodeller af forskellige ting eller situationer for at kunne teste dem til bunds i en virtuel verden. Det kan fx dreje sig om at optimere de computersystemer, der regulerer gulvvarme i et hus, eller stressteste computeren i en pacemaker under forskellige scenarier uden at skulle udsætte hjertepatienters liv for fare. Nogle gange vil man gerne have at vide, hvordan man kan forbedre på den digitale del af et design, mens man andre gange blot vil finde ud af, hvor potentielle fejl ligger, hvis systemet bliver presset.

Når det drejer sig om de virtuelle versioner af den virkelige verden, bliver det ofte til nogle komplekse matematiske størrelser, som derfor også skal bearbejdes af komplekse matematiske værktøjer. Disse værktøjer skal helst være både meget præcise og hurtige.

− Når computerne skal regne på problemstillingerne, skal de gerne kunne finde frem til et resultat både hurtigt og nøjagtigt. Gælder det optimering af det system, som kontrollerer gulvvarmen i et hus, er der måske plads til fejl i computerprogrammet, men gælder det en stresstest af computeren i en pacemaker eller opsendelsen af en satellit, er der ikke plads til fejl, forklarer Peter Gjøl Jensen.

Arbejdet med nye algoritmer og datastrukturer i Tapaal resulterede i fire guldmedaljer til den årlige, internationale modeltjekningskonkurrence, der blev afholdt i Prag i april.

Allerede nu er de forbedringer, som Peter Gjøl Jensen har lavet, inkorporeret i værktøjerne og bruges blandt andet til at hjælpe ATS − en virksomhed, der optimerer trafikregulering − med at lave bedre software til deres systemer. B&O har ligeledes brugt værktøjet Uppaal til at finde fejl i deres BeoLink, som forbinder B&O’s produkter i et netværk.

− I øjeblikket arbejder et helt tredje firma med at lave et nødberedskab ved tsunamier, hvor simple telefoner skal hjælpe i det efterfølgende nødarbejde, selvom telefonnettet er nede. Systemet virker fint med et par telefoner, men virksomheden vil gerne teste det i stor skala i en simulering med titusinder af telefoner. Det kan vi lave en model af og bagefter stressteste og optimere med de værktøjer, som jeg har været med til at forbedre, forklarer Peter Gjøl Jensen.

Peter Gjøl Jensen, postdoc Institut for Elektroniske Systemer, AAU, mail: pgj@cs.aau.dk

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded08. 05. 2026

Antallet af ældre og mennesker med kroniske sygdomme vokser. Samtidig kommer der i fremtiden til at mangle ressourcer og sundhedspersonale til at tage sig af det stigende antal patienter. Midt i denne udfordring i sundhedsvæsenet og ældreplejen sker der en hastig udvikling inden for digitale

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltEvents08. 05. 2026

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer. Blandt udstillerne er forventningsglæden i

Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

Design & udviklingKomponenter & konnektorer08. 05. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu en familie af mikrofon udviklings-kits. Hvert kit består af fire uafhængige mikrofon udviklingskredsløb med gennempletterede (THP) I/O-terminaler for multiple testoptioner. De fire adskillelige evalueringskredsløb understøtter hver især en

TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

Design & udviklingIoT & embeddedWireless & data08. 05. 2026

TDK Corporation annoncerer betydelige fremskridt inden for sensorteknologi, der optimerer og accelererer implementeringen af ​​smarte IoT-løsninger med Sensor GPT. Teknologien bruger generativ AI, signalbehandling, statistiske metoder og simuleringer til at oprette og administrere sensordata i stor

DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

BranchenytPower08. 05. 2026

Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage. Selvom solceller på tage er en moden og

SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

AktueltBranchenytWireless & data08. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

Design & udviklingEventsTop08. 05. 2026

Mydefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev Blinktroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning. - Vi er utrolig stolte over at modtage denne

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg AMGAB på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg Samtec på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød EuroTechnic A/S på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød Højstrup Industrilim på Elektronikmessen 2026

  • Phoenix Contact A/S

    De første IEC standard M17 stik

  • Microchip Technology Inc.

    Next‑Generation 100/1000BASE‑T1 Single Pair Ethernet PHYs Integrate MACsec Security, Time Sensitive Networking and Functional Safety

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Satellite Industry Days 2026 – Munich

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    RF Testing Innovations Forum: Elevate your RF Expertise

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shipping Wide Selection of Industrial Solutions from Schneider Electric

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Professional and compact soldering station: JBC-NASE-2C

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

    08.05.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    08.05.2026

  • Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

    08.05.2026

  • TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

    08.05.2026

  • DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

    08.05.2026

  • SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

    08.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

    08.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik