• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling27. 06. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Kunstig intelligens forbedrer virtuelle tests

Design & udvikling27. 06. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

Maskinlæring kan forbedre de vigtige digitale værktøjer, som man bruger til virtuel analyse af alt fra trafikstyring og opsendelse af nanosatellitter til funktionen af pacemakere og udvikling af tsunaminødberedskab. Med de forbedrede værktøjer er det nemlig muligt at lave mere nøjagtige analyser af fejl i computermodeller og finde muligheder for at optimere computersystemerne.

Værktøjerne er en vigtig del af computermodellering og kan i yderste konsekvens benyttes til at redde liv, hvis de fanger fejl fx i udviklingen af et tsunaminødberedskab. De kan også hjælpe med at reducere CO2-udledning, hvis de bruges til at forbedre udviklingen af trafiksystemer.

I sin forskning har Peter Gjøl Jensen optimeret på to værktøjer (Uppaal og Tapaal), så de i dag er hurtigere og mere præcise end nogensinde før. Specifikt har han forbedret maskinlæringsdelen, en slags kunstig intelligens, i værktøjet Uppaal. Her har han udviklet alternativer til neurale netværk i maskinlæringsdelen og udnyttet klassiske statistiske og spilteoretiske teknikker til at give computeren en bedre forståelse for den verden, som den befinder sig i.

− Inden for mit forskningsområde arbejder vi med problemstillinger fra den virkelige verden, og vi laver så præcise computermodeller af de problemstillinger. Efterfølgende skal vi have nogle værktøjer, der ved hjælp af komplekse beregninger kan optimere eller stressteste computermodellerne, og det er de programmer, jeg har forbedret ved hjælp af maskinlæring, forklarer postdoc Peter Gjøl Jensen fra Institut for Datalogi på Aalborg Universitet. Peter Gjøl Jensen har forbedret de analytiske værktøjer i forbindelse med sin for nylig afsluttede ph.d.-afhandling.

Det er standard at lave computermodeller af forskellige ting eller situationer for at kunne teste dem til bunds i en virtuel verden. Det kan fx dreje sig om at optimere de computersystemer, der regulerer gulvvarme i et hus, eller stressteste computeren i en pacemaker under forskellige scenarier uden at skulle udsætte hjertepatienters liv for fare. Nogle gange vil man gerne have at vide, hvordan man kan forbedre på den digitale del af et design, mens man andre gange blot vil finde ud af, hvor potentielle fejl ligger, hvis systemet bliver presset.

Når det drejer sig om de virtuelle versioner af den virkelige verden, bliver det ofte til nogle komplekse matematiske størrelser, som derfor også skal bearbejdes af komplekse matematiske værktøjer. Disse værktøjer skal helst være både meget præcise og hurtige.

− Når computerne skal regne på problemstillingerne, skal de gerne kunne finde frem til et resultat både hurtigt og nøjagtigt. Gælder det optimering af det system, som kontrollerer gulvvarmen i et hus, er der måske plads til fejl i computerprogrammet, men gælder det en stresstest af computeren i en pacemaker eller opsendelsen af en satellit, er der ikke plads til fejl, forklarer Peter Gjøl Jensen.

Arbejdet med nye algoritmer og datastrukturer i Tapaal resulterede i fire guldmedaljer til den årlige, internationale modeltjekningskonkurrence, der blev afholdt i Prag i april.

Allerede nu er de forbedringer, som Peter Gjøl Jensen har lavet, inkorporeret i værktøjerne og bruges blandt andet til at hjælpe ATS − en virksomhed, der optimerer trafikregulering − med at lave bedre software til deres systemer. B&O har ligeledes brugt værktøjet Uppaal til at finde fejl i deres BeoLink, som forbinder B&O’s produkter i et netværk.

− I øjeblikket arbejder et helt tredje firma med at lave et nødberedskab ved tsunamier, hvor simple telefoner skal hjælpe i det efterfølgende nødarbejde, selvom telefonnettet er nede. Systemet virker fint med et par telefoner, men virksomheden vil gerne teste det i stor skala i en simulering med titusinder af telefoner. Det kan vi lave en model af og bagefter stressteste og optimere med de værktøjer, som jeg har været med til at forbedre, forklarer Peter Gjøl Jensen.

Peter Gjøl Jensen, postdoc Institut for Elektroniske Systemer, AAU, mail: pgj@cs.aau.dk

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltIoT & embeddedWireless & data21. 01. 2026

Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og kompleks udfordring: Hvordan sikrer vi, at de digitale netværk, som samfundet hviler på, leverer troværdig og tidsmæssigt korrekt information? Det spørgsmål stiller professor Petar Popovski fra Aalborg

Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

Komponenter & konnektorer21. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sit program af Zener-beskyttelsesdioder med tilføjelsen af fire nye komponenter i CUZ-serien. CUZ56V, CUZ62V, CUZ68V og CUZ75V har Zener-spændinger (VZ) på 56V, 62V, 68V og 75V respektive, og de er designet til brug i strømforsyninger i datacentre,

650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

Komponenter & konnektorerPower21. 01. 2026

Torex Semiconductor Ltd. har udviklet 650V SiC Schottky-barrierediodeserien, XBSC41/XBSC42/XBSC43, der har fremragende modstand mod in-rush strømme og pulsstrømme. XBSC41/XBSC42/XBSC43-serien understøtter nominelt spændinger op til 650V og nominelle strømme på henholdsvis 6A, 8A eller 10A,

Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

Branchenyt21. 01. 2026

Innofour meddeler, at virksomheden har udvidet teamet med Martin Bron. Han har arbejdet hos InnoFour siden 5. januar 2026, er baseret i Almelo - Holland, og vil fokusere på teknisk support af Polarion i Benelux og Skandinavien. Martin Bron begyndte at arbejde hos Polarion i 2016 inden for den

Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

AktueltDesign & udvikling21. 01. 2026

På SPIE Photonics West konferencen i San Francisco i uge 4, 2026 præsenterede franske CEA-Leti nogle væsentlige forskningsresultater vedrørende integrationen af QCL (quantum cascade lasers) enheder med silicium fotonik platforme for MIR (mid-infrared) applikationer. Integreringen af MIR lyskilder

Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

BranchenytTopWireless & data21. 01. 2026

Frankrigs hærs 1. og 3. division har valgt det danske kommando-kontrolsystem Sitaware Headquarters fra Systematic som det primære koordinerings- og planlægningsværktøj til divisionernes og brigadehovedkvarterernes operationer. Købet indgår som en del af en større plan om at implementere systemet i

Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

Design & udviklingEventsTest & mål21. 01. 2026

Når måledata bruges som grundlag for beslutninger i både kvalitetskontrol og udviklingsarbejde, stiller det høje krav til metodevalg, arbejdsgange og dokumentation. Det er netop de udfordringer, der danner rammen for Zebicons netværksmøde, som afholdes torsdag den 29. januar 2026 i

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    21.01.2026

  • Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

    21.01.2026

  • 650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

    21.01.2026

  • Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

    21.01.2026

  • Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

    21.01.2026

  • Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

    21.01.2026

  • Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

    21.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik