• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data16. 05. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

KU-forskere: Kvantebits gør hacking umulig

AktueltWireless & data16. 05. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

En ny form for sikkerheds-ID kan snart se dagens lys og hjælpe os med at beskytte vores informationer mod hackere og cyberkriminelle. Det er nemlig lykkedes kvantematematikere fra Københavns Universitet at knække en matematisk gåde, så en persons geografiske position kan bruges som et personligt ID, der er sikker selv mod de mest avancerede cyberangreb.

I tusinder af år har mennesket brugt koder og kryptering til at beskytte information mod at falde i de forkerte hænder. I dag bruger vi særligt kryptering til at beskytte vores digitale færden mod hackere og cyberkriminelle, som indtager falske identiteter og udnytter internettet og vores stigende antal digitale devices til at stjæle fra os.

Derfor er der løbende brug for nye sikkerhedsforanstaltninger, som afslører hackeren, der fx udgiver sig for at være vores bank eller andre institutioner, vi stoler på. Og her har forskere fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet netop gjort et stort fremskridt.

– Inden for kryptografi er der altid en kamp mellem dem, der vil beskytte informationen og dem, der vil bryde den. Når man gerne vil beskytte sine informationer, finder man hele tiden på nye typer af sikkerhedsnøgler, som ikke kan hackes, men efter noget tid finder hackeren alligevel en måde at gøre det på, og sådan fortsætter det. Indtil man får et stort forspring, og det har vi fået nu, siger professor Matthias Christandl.

I snart tyve år har forskere verden over nemlig forsøgt at løse gåden om, hvordan man med sikkerhed kan bestemme en persons geografiske position og bruge den viden som et sikkert ID. Noget der hidtil ikke har været muligt med normale metoder såsom GPS-sporing.

– I dag findes der ikke nogle klassiske måder med brug af fx internet eller radiosignaler, hvor du med hundrede procents sikkerhed kan bestemme, hvor en anden person befinder sig geografisk. De metoder der allerede findes, er ikke ubrydelige, og hackere kan udgive sig for at være en person, du stoler på, selvom de måske sidder i et andet land. Men kvantefysikken giver os nu nogle helt andre muligheder, siger Matthias Christandl.

For ved hjælp af kvantefysikkens love har forskerne udviklet opskriften til en ny sikkerhedsgodkendelse, som ved at bestemme en persons geografiske position kan garantere dig, at det er den rigtige person, du kommunikerer med. Metoden kaldes positionsbaseret kvantekryptering og kan fx bruges til at sikre, at det faktisk er en ansat fra banken, du taler med, når de ringer og beder dig lave ændringer på dine konti.

– Man kan spørge, hvorfor stoler du på den ansatte bag skranken i banken? Fordi vedkommende befinder sig i en bank, og derfor har du tillid til vedkommende. Og det er hele princippet bag positionsbaseret kryptografi, hvor man bruger den fysiske position til at identificere sig, forklarer postdoc Andreas Bluhm.

Forskernes opskrift på at sikre sig en persons position kræver den information som indeholdes i en såkaldt kvantebit (qubit) efterfulgt af klassiske bits, bestående af tallene 1 og 0, som vi kender dem fra almindelige computere.

Begge typer bits er nemlig nødvendige for, at man kan sende en besked, der er umulig for kriminelle at aflæse, hacke eller manipulere, og som kan bekræfte om en person befinder sig bag skranken i din bank eller et helt andet sted.

Kvantebit’en fungerer som en slags lås på beskeden, fordi kvantefysikken rummer Heisenbergs usikkerhedsrelation, som gør, at kvanteinformationen bliver forstyrret og umulige at afkode, hvis man forsøger at måle den. Det skyldes også det såkaldte “no cloning principle”, som gør kvanteinformationer umulige at opsnappe og kopiere i smug. I hvert fald et godt stykke tid ud i fremtiden.

– Før der eksisterer en fuldt udbygget kvantecomputer, og hackere får adgang til sådan en, er vores metode fuldstændig sikker og umulig at hacke, siger Andreas Bluhm.

Forskerne understreger, at den nye metode er særlig brugbar, fordi man kun skal bruge en enkelt kvantebit for at verificere positionen. Modsat mange andre kvanteknologier, som fortsat kræver mere udvikling, kan man derfor allerede i dag starte med at bruge den nye opfindelse. Der findes nemlig egnede kvantekilder, der kan afsende en kvantebit af lys.

– Styrken ved vores teknik er, at man ret let kan implementere den. I dag kan vi allerede sende enkelte kvantebits og det er alt, hvad det kræver for at kunne bruge teknikken, siger Matthias Christandl.

Sikkerheds ID’et kræver dog en kommerciel videreudvikling fra fx en virksomhed, før den kan tages i brug. Men kvantefundamentet er på plads. Det nye forskningsresultat er her og nu særligt anvendeligt i sammenhænge, hvor kommunikationen mellem to parter skal være ekstremt sikker. Det kan fx være betalinger over internettet eller overførsler af personfølsomme data.

– Sikker kommunikation er et nøgleelement i vores hverdag. Hver gang vi kommunikerer med offentlige myndigheder, med vores bank eller med andre der håndterer vores personfølsomme informationer, har vi brug for at vide, at den person vi kommunikerer med virkelig er den rigtige og ikke en kriminel, siger Andreas Bluhm.

I 2020 lykkedes det svindlere at franarre en bank i De Forenede Arabiske Emirater 224 millioner kroner ved hjælp af såkaldt deep-voice teknologi. I et telefonopkald imiterede svindlerne bankdirektørens stemme, som fortalte en ansat i banken, at de var ved at opkøbe en virksomhed og beordrede medarbejderen til at overføre pengene til virksomhedens advokat. Men advokaten var også en af svindlerne og pengene forsvandt gennem adskillige nye konti. Et svindelnummer, som kunne være undgået, hvis den ansatte i banken kunne verificere, at det faktisk var direktøren, der gav ordren i telefonen.

Artiklen “A single-qubit position verification protocol that is secure against multi-qubit attacks” er netop udgivet i Nature Physics. Artiklen er skrevet i samarbejde med forskeren Florian Speelman fra University of Amsterdam.

Kontakt: Matthias Christandl, professor, Københavns Universitet, mail: christandl@math.ku.dk

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Tør vi være afhængige af amerikanske systemer til cybersikkerhed og positionering?

BranchenytTopWireless & data07. 01. 2026

Donald Trump og hans regering sidder for tiden udmeldinger fra de store NATO-medlemslande og andre globale organisationer om Folkeretten og vestlige alliancer stærkt overhørigt, og det er en kilde til både frustration og bekymring. Vi har længe - med rette - i Europa kæmpet mod russiske hackere og

Finske Upcloud har åbnet nyt datacenter i København

Wireless & data07. 01. 2026

Den finske cloud-udbyder Upcloud har åbnet sit nyeste datacenter i København. Åbningen er svar på stigende efterspørgsel blandt europæiske virksomheder på, at virksomheders data forbliver i Europa og kun er underlagt europæisk lovgivning. Med det nye datacenter har UpCloud nu i alt ni lokationer i

TDK lancerer strømbesparende STRIDE- realtidspositionerings-SW til wearables og IoT

IoT & embedded07. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer Trusted Positioning STRIDE, en indlejret Pedestrian Dead Reckoning (PDR) softwareløsning, der er specielt udviklet til wearables - herunder smartwatches, hovedmonterede enheder, briller og kompakte sensorer. I takt med at OEM'er presser på for mere intelligente,

STMicroelectronics skalerer STM32-mikroprocessorer for fleksibel ydelse

IoT & embedded07. 01. 2026

STMicroelectronics har introduceret STM32MP21-mikroprocessorer (MPU'er) til omkostningsbevidste edge-applikationer i smarte fabrikker, smarte hjem og smarte byer med en kombination af avancerede kerner og periferiudstyr med stærk sikkerhed målrettet SESIP Level 3 og PCI-certificering. De nye

Første “eMC” med solid-state batterier

Power07. 01. 2026

Ved at bruge solid-state-batteriteknologi i sine motorcykler vil eMC-producenten, Verge, muliggøre opladning på ti minutter og en rækkevidde på op til 500 kilometer. Ifølge virksomheden er det et teknologisk gennembrud, der endelig bliver lanceret på offentlige veje, forlyder det på vores norske

SDU etablerer avanceret AI-datacenter sammen med Danfoss og HPE

AktueltBranchenytPowerWireless & data07. 01. 2026

Det nye datacenter bygger videre på SDU eScience Centers erfaring med udvikling af innovative cloud-teknologier og levering af nationale tjenester inden for højtydende computing (HPC), herunder DeiC Interactive HPC, baseret på UCloud, som siden 2019 har leveret supercomputerressourcer til danske

3D-printet løsning reducerer energiforbruget til køling i datacentre markant

AktueltDesign & udvikling07. 01. 2026

Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk forskningsprojekt har nu demonstreret en ny køleløsning, der reducerer energiforbruget betydeligt og forlænger levetiden på computerchips – og så muliggør løsningen genanvendelse

Nyt år og nye udfordringer

BranchenytTop05. 01. 2026

Allerførst et rigtig Godt Nytår til alle vore tusindvis af læsere derude i det vinterkolde Danmark - og andre steder på planeten for den sags skyld. Tømmermændene fra nytårsaften har dårligt nok lagt sig, før de politiske hovedpiner begynder at dukke op: Beklageligvis er det ikke Verdens

Kontinuerlig analyse af sved på huden i realtid

Design & udvikling05. 01. 2026

På dansk ved Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har i samarbejde med STMicroelectronics annonceret et praktisk system til kontinuerlig analyse af sved i realtid med en sensorpude placeret direkte på huden. Systemet kombinerer ST's nye, højpræcise analoge solid-state elektrokemiske sensorer

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

Design & udviklingPower05. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tør vi være afhængige af amerikanske systemer til cybersikkerhed og positionering?

    07.01.2026

  • Finske Upcloud har åbnet nyt datacenter i København

    07.01.2026

  • TDK lancerer strømbesparende STRIDE- realtidspositionerings-SW til wearables og IoT

    07.01.2026

  • STMicroelectronics skalerer STM32-mikroprocessorer for fleksibel ydelse

    07.01.2026

  • Første “eMC” med solid-state batterier

    07.01.2026

  • SDU etablerer avanceret AI-datacenter sammen med Danfoss og HPE

    07.01.2026

  • 3D-printet løsning reducerer energiforbruget til køling i datacentre markant

    07.01.2026

  • Nyt år og nye udfordringer

    05.01.2026

  • Kontinuerlig analyse af sved på huden i realtid

    05.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik