• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data16. 05. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

KU-forskere: Kvantebits gør hacking umulig

AktueltWireless & data16. 05. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

En ny form for sikkerheds-ID kan snart se dagens lys og hjælpe os med at beskytte vores informationer mod hackere og cyberkriminelle. Det er nemlig lykkedes kvantematematikere fra Københavns Universitet at knække en matematisk gåde, så en persons geografiske position kan bruges som et personligt ID, der er sikker selv mod de mest avancerede cyberangreb.

I tusinder af år har mennesket brugt koder og kryptering til at beskytte information mod at falde i de forkerte hænder. I dag bruger vi særligt kryptering til at beskytte vores digitale færden mod hackere og cyberkriminelle, som indtager falske identiteter og udnytter internettet og vores stigende antal digitale devices til at stjæle fra os.

Derfor er der løbende brug for nye sikkerhedsforanstaltninger, som afslører hackeren, der fx udgiver sig for at være vores bank eller andre institutioner, vi stoler på. Og her har forskere fra Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet netop gjort et stort fremskridt.

– Inden for kryptografi er der altid en kamp mellem dem, der vil beskytte informationen og dem, der vil bryde den. Når man gerne vil beskytte sine informationer, finder man hele tiden på nye typer af sikkerhedsnøgler, som ikke kan hackes, men efter noget tid finder hackeren alligevel en måde at gøre det på, og sådan fortsætter det. Indtil man får et stort forspring, og det har vi fået nu, siger professor Matthias Christandl.

I snart tyve år har forskere verden over nemlig forsøgt at løse gåden om, hvordan man med sikkerhed kan bestemme en persons geografiske position og bruge den viden som et sikkert ID. Noget der hidtil ikke har været muligt med normale metoder såsom GPS-sporing.

– I dag findes der ikke nogle klassiske måder med brug af fx internet eller radiosignaler, hvor du med hundrede procents sikkerhed kan bestemme, hvor en anden person befinder sig geografisk. De metoder der allerede findes, er ikke ubrydelige, og hackere kan udgive sig for at være en person, du stoler på, selvom de måske sidder i et andet land. Men kvantefysikken giver os nu nogle helt andre muligheder, siger Matthias Christandl.

For ved hjælp af kvantefysikkens love har forskerne udviklet opskriften til en ny sikkerhedsgodkendelse, som ved at bestemme en persons geografiske position kan garantere dig, at det er den rigtige person, du kommunikerer med. Metoden kaldes positionsbaseret kvantekryptering og kan fx bruges til at sikre, at det faktisk er en ansat fra banken, du taler med, når de ringer og beder dig lave ændringer på dine konti.

– Man kan spørge, hvorfor stoler du på den ansatte bag skranken i banken? Fordi vedkommende befinder sig i en bank, og derfor har du tillid til vedkommende. Og det er hele princippet bag positionsbaseret kryptografi, hvor man bruger den fysiske position til at identificere sig, forklarer postdoc Andreas Bluhm.

Forskernes opskrift på at sikre sig en persons position kræver den information som indeholdes i en såkaldt kvantebit (qubit) efterfulgt af klassiske bits, bestående af tallene 1 og 0, som vi kender dem fra almindelige computere.

Begge typer bits er nemlig nødvendige for, at man kan sende en besked, der er umulig for kriminelle at aflæse, hacke eller manipulere, og som kan bekræfte om en person befinder sig bag skranken i din bank eller et helt andet sted.

Kvantebit’en fungerer som en slags lås på beskeden, fordi kvantefysikken rummer Heisenbergs usikkerhedsrelation, som gør, at kvanteinformationen bliver forstyrret og umulige at afkode, hvis man forsøger at måle den. Det skyldes også det såkaldte “no cloning principle”, som gør kvanteinformationer umulige at opsnappe og kopiere i smug. I hvert fald et godt stykke tid ud i fremtiden.

– Før der eksisterer en fuldt udbygget kvantecomputer, og hackere får adgang til sådan en, er vores metode fuldstændig sikker og umulig at hacke, siger Andreas Bluhm.

Forskerne understreger, at den nye metode er særlig brugbar, fordi man kun skal bruge en enkelt kvantebit for at verificere positionen. Modsat mange andre kvanteknologier, som fortsat kræver mere udvikling, kan man derfor allerede i dag starte med at bruge den nye opfindelse. Der findes nemlig egnede kvantekilder, der kan afsende en kvantebit af lys.

– Styrken ved vores teknik er, at man ret let kan implementere den. I dag kan vi allerede sende enkelte kvantebits og det er alt, hvad det kræver for at kunne bruge teknikken, siger Matthias Christandl.

Sikkerheds ID’et kræver dog en kommerciel videreudvikling fra fx en virksomhed, før den kan tages i brug. Men kvantefundamentet er på plads. Det nye forskningsresultat er her og nu særligt anvendeligt i sammenhænge, hvor kommunikationen mellem to parter skal være ekstremt sikker. Det kan fx være betalinger over internettet eller overførsler af personfølsomme data.

– Sikker kommunikation er et nøgleelement i vores hverdag. Hver gang vi kommunikerer med offentlige myndigheder, med vores bank eller med andre der håndterer vores personfølsomme informationer, har vi brug for at vide, at den person vi kommunikerer med virkelig er den rigtige og ikke en kriminel, siger Andreas Bluhm.

I 2020 lykkedes det svindlere at franarre en bank i De Forenede Arabiske Emirater 224 millioner kroner ved hjælp af såkaldt deep-voice teknologi. I et telefonopkald imiterede svindlerne bankdirektørens stemme, som fortalte en ansat i banken, at de var ved at opkøbe en virksomhed og beordrede medarbejderen til at overføre pengene til virksomhedens advokat. Men advokaten var også en af svindlerne og pengene forsvandt gennem adskillige nye konti. Et svindelnummer, som kunne være undgået, hvis den ansatte i banken kunne verificere, at det faktisk var direktøren, der gav ordren i telefonen.

Artiklen “A single-qubit position verification protocol that is secure against multi-qubit attacks” er netop udgivet i Nature Physics. Artiklen er skrevet i samarbejde med forskeren Florian Speelman fra University of Amsterdam.

Kontakt: Matthias Christandl, professor, Københavns Universitet, mail: christandl@math.ku.dk

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik