• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

TopWireless & data25. 11. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Krav fra markedet om flere IT-specialister – regeringen vil udpege “IT-minister”

TopWireless & data25. 11. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Man kan jo diskutere, hvor heldige tidligere regeringer har været med at udnævne ministre til at tage sig af tekniske områder, når de pågældende ministre fuldstændigt mangler den tekniske viden og baggrund, som er en forudsætning for at forstå de teknologier, de skal lovgive om. Beslutningen om i en ny regering at udpege en decideret IT-minister hænger til dels sammen med et meget effektivt hacker-angreb mod DSB for nyligt samt manglende verificering af datasikkerheden hos Nets, hvilket har vist, hvor følsom Danmarks infrastruktur reelt er. På redaktionen må vi håbe på, at en kommende regering finder kræfter udefra til et kommende IT-ministerium, for der er for nuværende ingen kræfter i det politiske liv, der virker kompetente til at løfte en så svær opgave, som et IT-ministerium reelt vil være.

Samtidigt vil DI Digitals bestyrelse gerne hjælpe politikerne på vej med at løse det akutte problem med mangel på it-kompetencer på arbejdsmarkedet. Bestyrelsen har netop påbegyndt et arbejde for hurtigt at kunne præsentere konkrete forslag til den kommende regering.

– Der er behov for, at en ny regering kommer med konkrete løsninger på de massive rekrutteringsudfordringer. Det kræver en bred, koordineret strategisk indsats og markante politiske initiativer i forhold til uddannelse og vilkår for at tiltrække international arbejdskraft, siger CEO André Rogaczewski, Netcompany, og for formand for bestyrelsen i DI Digital, som er DI’s branchefællesskab for tech-virksomheder.

– Men vi skal begynde med at formulere en samlet strategi og skarpe visioner for, hvordan vi får adgang til de kompetencer, som omstillingen af samfundet i en grøn digital retning kræver.

Den alvorlige mangel på kompetente medarbejder er baggrunden for at tech-virksomhederne i DI Digitals bestyrelse tirsdag har besluttet at sætte gang i udarbejdelsen af et politisk oplæg med konkrete forslag til løsning af arbejdskraftmanglen. Resultatet af arbejdet vil blive præsenteret for politikerne snarest og når en ny regering er på plads.

Manglen på medarbejdere med en uddannelse inden for teknik og it har været et stort problem for branchen i årevis. Samtidig har det øvrige erhvervsliv, som er i fuld gang med digitalisering, ansat stadig flere it-specialister.

Senest har en rapport, som DI Digital har udarbejdet sammen med Rambøll vist, at 8 ud af 10 virksomheder forgæves leder efter it-specialister.

Den grønne omstilling kommer ikke til at lykkes, hvis ikke vi kan finde medarbejderne med de rette kompetencer, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital.

– Den grønne dagsorden var et centralt tema i den nu overståede valgkamp. Hvis vi skal lykkedes med den grønne omstilling, er brugen af nye digitale teknologier helt altafgørende. Vi ved, at der er brug for ny teknologi for at bringe os helt i mål med 70 procent reduktion af CO2 i 2030. Men det kommer ikke til at lykkes, hvis ikke vi kan finde medarbejderne med de rette kompetencer, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital.

Mange virksomheder kigger nu mod udlandet, når de skal finde dygtige it-folk. Syv ud af ti større it-virksomheder rekrutterer it-specialister uden for Danmarks grænser, men også her er der forhindringer. To ud af tre virksomheder, der henter it-specialister hjem fra udlandet, oplever store administrative udfordringer, som forsinker rekrutteringen af den kritisk nødvendige arbejdskraft.

– Det kan undre, at der slet ikke blev talt om den akutte mangel på digitale kompetencer under valgkampen. For det er helt åbenlyst, at ny digital teknologi skal være løftestangen til at realisere klimaambitionerne. Med datadrevne løsninger, smarte enheder, der kan reducere udledningen, dataanalyse og brug af sensorer, som kan nedsætte energiforbruget, er potentialet for at anvende digitale løsninger til den grønne omstilling enormt, siger Rikke Hougaard Zeberg.

Virksomhederne har brug bl.a. for flere dygtige udviklere, it-specialister med en dyb faglighed inden for softwareudvikling, dataanalyse, udvikling af algoritmer, kunstig intelligens osv. til at udvikle de nye grønne digitale løsninger.

– Manglen på it-specialister en bremseklods for den grønne omstilling. Alle analyser peger i retning af, at manglen på it-specialister vil stige markant i de kommende år. Det gælder ikke kun i Danmark, men i hele EU og resten af verden. Margrethe Vestager har fastsat en målsætning for EU, der handler om at fordoble antallet af it-specialister fra 10 mio. til 20 mio. frem mod 2030. Det er på tide, at vi også i en dansk kontekst skruer op for ambitionerne og sætter klare ambitiøse mål, slutter Rikke Hougaard Zeberg.

Skrevet i: Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik