En ny ledelsesstruktur i Koda betyder blandt andet etableringen af en direktørgruppe, der sammen med Kodas administrerende direktør skal varetage og styrke den strategiske ledelse af organisationen. Ændringerne betyder også, at Koda har ansat en kommerciel direktør, der får det samlede ansvar for de afdelinger, der indgår og forhandler aftaler om brug af musik.
Koda er en musikrettighedsorganisation, som har 52.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Organisationen arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig.
Ændringerne i ledelsesstrukturen sker for at styrke Kodas arbejde for et stærkere musikliv og en retfærdig betaling til komponister, sangskrivere og musikforlag i en tid, hvor musikbranchen er i hastig forandring.
Anne Sophie Gersdorff Schrøder indtræder 1. april i en nyoprettet stilling som kommerciel direktør i Kodas nyoprettede direktørgruppe, som udover Kodas administrerende direktør Gorm Arildsen kommer til at bestå af tre lederprofiler, der tilsammen har solid erfaring med arbejdet for at sikre en retfærdig betaling til komponister, sangskrivere og musikforlag i Koda:
– Medlemsdirektør Martin Folmann med ansvar for Kodas medlemsservice for autorer og musikforlag, Kodas internationale afdeling, der varetager Kodas aftaler med rettighedsorganisationer internationalt, Kodas repertoireafdeling, der har ansvaret for værks- og medlemsdata, samt Koda Kultur.
– Juridisk og politisk direktør Nicky Valbjørn Trebbien med ansvar for Kodas juridiske og politiske arbejde, Kodas kommunikation, Kodas arbejde med public affairs og Kodas arbejde for en bæredygtig musikbranche.
– Operativ direktør Maria Juul Brinch med ansvar for Kodas IT, data, distribution og digitalisering.


