• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

EventsTop31. 10. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Europas største robotkonference kommer til Odense

EventsTop31. 10. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Det er Syddansk Universitet med professor Christian Schlette i spidsen, der har trukket robot-topmødet til Odense med opbakning fra Odense Kommunes Invest In Odense, robotklyngen Odense Robotics og Teknologisk Institut. Konferencen skal efter planen afholdes i Odeon.

Sidst der var europæisk topmøde for robotfolk i Odense, var tilbage i 2012. Nu vender European Robotics Forum (ERF) med deltagelse af op mod 800 roboteksperter så retur til Odense og Danmark. Syddansk Universitet har trukket konferencen til Odense med lokal opbakning fra Odense Kommunes Invest in Odense, den danske robotklynge Odense Robotics og Teknologisk Institut, som arrangerede konferencen i Odense i 2012.

Robotklyngen i Danmark er i de mellemliggende år vokset til den største i Nordeuropa og indtager i dag en international førertrøje på områder som droner, mobile og kollaborative robotter med flere end 10.000 ansatte og 430 virksomheder.

Globalt netværk

Her deltager også en delegation fra partnerskabet bag næste års danske udgave med Syddansk Universitet i front. Professor Christian Schlette fra Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU glæder sig over, at det store globale netværksmøde rykker til Odense i 2023.

– Vi er meget glade for, at European Robotics Forum er tilbage i Odense efter 11 år. Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet er et af de stiftende medlemmer af euRobotics. Et afgørende element i opbygningen af et stærkt internationalt netværk på tværs af det europæiske robotsamfund er muligheden for at mødes. ERF føles altid mere som en familiesammenkomst frem for en konference, og vi ser frem til at have vores mangeårige partnere og venner på besøg – samt give unge talenter mulighed for at opleve fællesskabet, siger SDU-professoren, som er formel vært ved og har spillet en vigtig rolle i at få ERF tilbage til Odense.

Han blev i øvrigt valgt ind i bestyrelsen hos netop euRobotics i løbet af ugen.

UR og MIR er i dag firma-forkortelser, som robotfolk verden over afkoder uden problemer, og robotmiljøet i Odense har opnået international anerkendelse. Det er derfor helt naturligt, at euRobotics igen placerer sit årlige træf i Odense den 14-16 marts 2023.

Efter planen bliver koncerthuset Odeon centrum for konferencen, når forskere, udviklere, direktører og beslutningstagere diskuterer aktuelle tendenser og nye løsninger indenfor robotinnovation og kunstig intelligens.

Blåstempler dansk position

Ansøgningen fra SDU er udfærdiget med opbakning fra Invest In Odense, Teknologisk Institut og robotklyngen Odense Robotics. Her er direktør Mikkel Christoffersen svært begejstret for at Odense igen bliver værtsby for den europæiske robotbranches største træf.

– Det er en blåstempling af Odenses og Danmarks internationale førerposition inden for robotteknologi. Verdens førende robotforskere tegner billedet for fremtidens udvikling på netop denne konference, som får stor betydning for den danske robotindustri. Her kan Danmarks robot-, automations- og dronevirksomheder få indblik i fremtidens forskningstendenser – og fremvise deres teknologier til akademikere, investorer og slutbrugere. Det er en unik mulighed for robotvirksomhederne at komme tættere på skelsættende forskning og accelerere deres innovation, siger Mikkel Christoffersen.

Som nævnt var Universal Robots ikke solgt, og søsterselskabet MIR end ikke stiftet, da ERF sidst lagde vejen forbi Odense. Det er dog ikke kun de to firmaers ejer Teradyne, som har lagt millioner for fynsk teknologi. Samlet set er der investeret mere end syv milliarder kroner i robotfirmaer i Odense det sidste årti.

Beslutningen om at rykke fra Rotterdam til Fyn næste år understreger den globale interesse, der er skabt for robotløsninger og droner fra Fyn, siger Joost Nijhoff, direktør i Invest In Odense.

– I Tokyo, Boston og Silicon Valley har man for længst opdaget, at man skal kigge mod Odense, for at følge med udvikling af fremtidens robotter, droner og automation. I Odense er der et unikt økosystem, understøttet af visionære politiker, som har et erklæret mål om at Odense skal være ”Verdens Bedste Robotby” i 2030, siger han.

Fakta

– European Robotics Forum (ERF) er Europas største robotkonference. ERF arrangeres af euRobotics og finder sted en gang om året – næste år med SDU som vært i Odense.

– Første gang var tilbage i 2010, hvor det første europæiske robottræf fandt sted i San Sebastian i Spanien. To år senere besøgte topmødet Odense. Her var der især var interesse for den fynske robotkomet Universal Robots og det akademiske robotmiljø på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU.

– Det er Syddansk Universitet, der har trukket robot-topmødet tilbage til Odense med opbakning fra Odense Kommunes Invest In Odense, robotklyngen Odense Robotics og Teknologisk Institut.

– European Robotics Forum finder sted i Odense med base i Odeon i dagene 14-16. marts i 2023.

Skrevet i: Events, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Salg af designværktøjer og IP er vokset med over 10 procent i 4. kvartal af 2025

BranchenytDesign & udviklingTop15. 04. 2026

Omsætningen inden for elektronisk systemdesign (ESD) steg med 10,3 % til 5.466,3 millioner dollars i fjerde kvartal af 2025 fra de 4.955,2 millioner dollars, der blev registreret i fjerde kvartal af 2024, annoncerede ESD Alliance, et SEMI-teknologifællesskab, i dag i sin seneste rapport om

DTU: Vores affald er guld værd

AktueltDesign & udviklingProduktion15. 04. 2026

Af Ulla Johanne Johansson Affald forsvinder ikke, selvom vi smider det væk. Alligevel bliver stort set intet genbrugt i Danmark, selvom mange slidte produkter faktisk kan blive forvandlet til ny forretning. Professor Tim C. McAloone, som står i spidsen for det nationale kompetencecenter for

Fiberoptik i robotassisteret kirurgi

Komponenter & konnektorer15. 04. 2026

Medicosektoren gennemgår i disse år en markant udvikling – især inden for robotassisteret kirurgi. De moderne kirurgiske robotsystemer muliggør mere præcise procedurer, samtidig med at de reducerer belastningen på patienterne og øger effektiviteten på operationsstuen. Denne udvikling medfører

Fiberoptiske teknologier til højvoltapplikationer

Komponenter & konnektorerProduktionWireless & data14. 04. 2026

OMC har for nylig afsluttet produktionen af ​​et vigtigt optisk link til en førende energidistributionsvirksomhed. I takt med at elektrificeringen accelererer, har OMC bemærket, at efterspørgslen efter fiberoptiske teknologier stiger hurtigt, især inden for højspændingsapplikationer (HV) – og

Odense bliver centrum for robotindustrien

Design & udviklingEventsProduktion13. 04. 2026

Week of Robotics samler robotbranchen fra ind- og udland til en uge med fokus på teknologi, netværk og internationale perspektiver. Fra den 5.-8. maj danner byen rammen om en række events, der giver et samlet indblik i fremtidens robotteknologi og automation. Odense er i dag en af Europas førende

Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

Branchenyt13. 04. 2026

Advokat og tidligere folketingsmedlem Tobias Grotkjær Elmstrøm (M) investerer et millionbeløb i NextLab Ventures og indtræder i en aktiv rolle i selskabet. Det markerer et markant karriereskift for den 43-årige jurist, der i februar meddelte, at han ikke genopstiller til Folketinget. NextLab

Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

Branchenyt13. 04. 2026

Nordic Semiconductor, der er globalt ledende inden for trådløse forbindelsesløsninger med lavt forbrug, udnævner ​​Jo Uthus som Executive Vice President for Marketing and Developer Experience. Den nye rolle styrker Nordics strategi om at skalere sit designer-økosystem og accelerere vækst på tværs af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Strengthens Global ASA‑ML Ecosystem Through Strategic Collaboration with Leading Camera Manufacturer Sunny Smartlead

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Microchip Technologies PIC32CM PL10 Arm Cortex -M0+ Based Microcontrollers for Industrial, Smart, and Consumer Applications

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    What’s going on in America? Top distributor expands its U.S. operations

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet er en gamechanger for industrien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

  • Salg af designværktøjer og IP er vokset med over 10 procent i 4. kvartal af 2025

    15.04.2026

  • DTU: Vores affald er guld værd

    15.04.2026

  • Fiberoptik i robotassisteret kirurgi

    15.04.2026

  • Fiberoptiske teknologier til højvoltapplikationer

    14.04.2026

  • Odense bliver centrum for robotindustrien

    13.04.2026

  • Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

    13.04.2026

  • Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

    13.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik