• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embeddedWireless & data10. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

eSIM-løsninger breder sig på mobilmarkedet

AktueltIoT & embeddedWireless & data10. 11. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Digitale SIM-kort, eller eSIM, som de kaldes, erstatter i stigende grad de fysiske SIM-kort globalt, og markedet for eSIM-løsninger forventes at vokse markant i de kommende år. Derfor lancerer teleselskabet 3 i dag to nye eSIM-løsninger for deres kunder, så der med tiden kommer færre fysiske mobil-SIM-kort. 3 er det første teleselskab i Danmark til at lancere begge løsninger.

eSIM-løsninger erstatter de fysiske SIM-kort
3 går i front af implementeringen af eSIM-kort i mobiltelefoner.

Markedet for eSIM er ifølge statistikbureauet Statista vurderet til at være 33 mia. kr. værd. Men i 2027 forventer statistikbureauet, at den globale værdi af eSIM-løsninger er vokset til knap 114 mia kr. Det er en udvikling, som teleselskabet 3 gerne vil være på forkant med i Danmark. Derfor lancerer 3 nu to nye eSIM-løsninger, der skal øge valgfriheden mellem de fysiske og elektroniske SIM-kort blandt 3’s kunder.

De to nye eSIM-løsninger vil gøre det langt nemmere at få overført sit gamle abonnement, når man skal skifte telefon hos 3. De to løsninger er tilgængelige på iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR og nyere modeller.

Den ene løsning kaldes “One Click Transfer” og er både tilgængelig for privat- og erhvervskunder. Løsningen gør, at man som kunde hos 3 vil kunne overføre ens abonnement fra en gamle iPhone til en ny, hvor et eSIM vil blive installeret, uden at brugeren skal gøre noget. 

Den anden løsning er tilgængelig for privatkunder, der handler på 3’s hjemmeside. Løsningen henvender sig mod folk, der enten er nye kunder, eller som forlænger deres eksisterende aftaler. I begge tilfælde kræves dog, at der købes en ny iPhone (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR og nyere modeller). 

I købsprocessen vælger kunden eSIM. Når kunden så modtager og tænder telefonen første gang, skal kunden bare følge en automatisk opsætningsguide, og abonnementet vil være overført fra den gamle enhed til den nye telefon. Sætter man samtidig sin nye telefon op fra en iCloud sikkerhedskopi, er det straks meget lettere at komme i gang med en ny telefon.

Begge processer håber kommerciel direktør Marie-Louise Back vil gøre overflytning af SIM-kort langt nemmere for kunderne i fremtiden:
– Vores mission er at gøre kundernes liv nemmere. Vi ser i vores egne undersøgelser, at mange kunder er interesserede i eSIM. Med vores nye eSIM-løsning bliver det derfor langt mere ligetil at aktivere sit nye SIM-kort eller en helt ny telefon. Der er mange fordele ved eSIM. For det første skal kunderne ikke vente på at få tilsendt et fysisk SIM-kort med posten. For det andet vil det betyde, at vi udsteder langt færre SIM-kort af plastik, og for det tredje kan vi se, at kunderne synes, det er attraktivt, at man kan samle alle sine telefonnumre på én telefon uden besvær, siger hun.

Ifølge en intern undersøgelse hos 3 foretaget blandt mere end 850 kunder svarer 49% af respondenterne, at årsagen til at de valgte eSIM var muligheden for at have flere telefonnumre på samme telefon. Lavere ventetid, miljøhensyn og fremtidssikring var også populære årsager til, at kunderne ville have eSIM. Af de kunder, der ikke havde eSIM endnu, ville ca. 66% overveje at få det, når de blev præsenteret for, hvad eSIM kunne.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

BranchenytKomponenter & konnektorer12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ, der rækker langt ind i fremtiden. Det fem-etagers byggeri indeholder bl.a.

Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

AktueltBranchenyt12. 03. 2026

Same Sky fortæller, at virksomheden har indgået en global distributionsaftale med Farnell, en af verdens førende distributører af elektroniske komponenter. Som en del af aftalen vil Farnell distribuere og markedsføre Same Skys omfattende produktportefølje inklusive audio, interconnects, termiske

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

BranchenytDesign & udvikling12. 03. 2026

Aarhus Universitet har besluttet en organisatorisk sammenlægning af to nuværende centerenheder for forskningsbaseret rådgivning inden for natur, miljø, klima, energi, fødevarer og landbrug. Hidtil har indgangen til denne rådgivning været fordelt på to centerenheder under henholdsvis DCA – Nationalt

Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

Design & udvikling12. 03. 2026

Det europæiske pindsvin er et af vores mest elskede pattedyr, men bestanden er i bekymrende tilbagegang, og en af hovedårsagerne er, at de bliver påkørt af biler. Men nu viser et nyt studie, at pindsvin kan høre ultralyd. Og det kan få betydning for deres overlevelse. Adjunkt ved Statens

Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 03. 2026

Af Rolf Sylvester-Hvid, Embedded World, Nürnberg En udtalt tendens på dette års Embedded World er, at stadigt flere producenter af processorer og controllere bevæger sig væk fra det traditionelle hardware-design, ligesom AI og agents skubber til den etablerede designforståelse. Design med

Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded10. 03. 2026

Arrow Electronics samarbejder med NXP Semiconductors for at støtte kunder i forberedelserne til EU's Cyber ​​Resilience Act (CRA), som fastsætter obligatoriske, væsentlige cybersikkerhedskrav for produkter med digitale elementer, der sælges i Den Europæiske Union. Med fuld håndhævelse planlagt til

Recom satser på diskrete PSU-komponenter

AktueltKomponenter & konnektorerPower10. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Sortimentet omfatter RVP6501, et pin-kompatibelt sekundært kilde-alternativ til den populære 6501-type push-pull transformator

Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

Test & mål10. 03. 2026

Viso Systems ApS er én af de danske virksomheder, vi møder igen og igen på en messe som Light & Building. Og det er et glædeligt gensyn med god grund: Den københavnske producent af højteknologisk lysmålingsudstyr som den imponerende Labspy og den mindre ”bordmodel”, Basespy, leverer løsninger,

HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

BranchenytProduktion10. 03. 2026

Med tilføjelsen af Balver Zinn til porteføljen styrker HIN sin position som totalleverandør til elektronikproduktion. For kunderne betyder det, at en større del af de materialer, der indgår i loddeprocessen, nu kan samles hos én samarbejdspartner. Det giver en række fordele i hverdagen:- Én

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Variable DC/DC strømforsyninger i micropackage

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser, Microchip, and Samtec Examines PCIe Design for Emerging Embedded Systems

  • Elektronikmessen

    Elektronikmessen: Hent din gratis billet nu

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Security Services in the Trust Platform to Help Manufacturers Meet Cybersecurity Regulations

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik udvider porteføljen af varmeledende tape og pads til håndtering af varmeafgivelse fra aktive komponenter

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Sensirion Host Webinar on Air Quality and Flow Sensing in HVAC

  • GOmeasure ApS

    Hvad nu hvis dit næste oscilloskop også gav dig en gratis signalgenerator? 👀

  • Mouser Electronics

    Mouser Expands Industrial Automation Portfolio with Advanced Networking, Motion Control, and Safety Solutions

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

    12.03.2026

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

  • Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

    12.03.2026

  • Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

    12.03.2026

  • Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

    12.03.2026

  • Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

    10.03.2026

  • Recom satser på diskrete PSU-komponenter

    10.03.2026

  • Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

    10.03.2026

  • HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik