• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling10. 12. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn

AktueltDesign & udvikling10. 12. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter.

Professor Ahmad Rafsanjani (foto: SDU via Ritzau)

– Når to overflader gnider mod hinanden, opstår der en helt særlig lyd og vibration. Det er den, vi vil lære robotten at navigere efter, så den kan klare sig, hvor hjul og ben giver op.

Sådan siger Ahmad Rafsanjani, professor i blød robotteknologi ved SDU Biorobotics på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet, Syddansk Universitet. Han har netop modtaget det prestigefyldte Consolidator Grant på to millioner euro (ca. 15 mio. kr.) fra Det Europæiske Forskningsråd (ERC) til projektet: “Exploring the Unexplored with a Crawling Soft Robot (METABOA)”

Målet er at udvikle en autonom, slangelignende, blød robot, der kan navigere i komplekse og ukendte miljøer, hvor traditionelle robotter med hjul eller ben ofte må give op – for eksempel klippesprækker, sammenstyrtede bygninger eller snævre rør.

Robotten skal kunne ”høre” underlaget

Robotten konstrueres af fleksible metamaterialer inspireret af origami (foldning) og kirigami (klip). Det gør det muligt at ændre både kropsform og hudens overfladestruktur, så friktionen mod underlaget kan styres aktivt. Målet er, at robotten skal kunne bevæge sig som en slange – et dyr, der behersker mange bevægelsesformer og derfor er ekstremt fleksibel i vanskeligt terræn.

Hvor konventionelle robotter er afhængige af kameraer og lys, går forskerholdet i Odense en anden vej. De vil give robotten en sans, der virker lige godt i mørke sprækker som på åbne flader.

– Når robotten bevæger sig hen over sand, is eller grus, skaber friktionen unikke vibro-akustiske signaler. Ved at give robotten en ”hud” med mikrofoner og vibrationssensorer kan den lytte til sin egen bevægelse. Med tiden vil robotten lære at tilpasse sit bevægelsesmønster i realtid ud fra de friktionsdata, den opfanger – præcis som en slange tilpasser sig sit habitat, forklarer Ahmad Rafsanjani.

Intelligens foldet i papir – og skåret i det

Origami og kirigami spiller en afgørende rolle for, at robotten kan ændre form og bevægelse hurtigt nok. Ved at skære og folde materialer i præcise mønstre opnår robotten det, forskerne kalder ”fysisk intelligens”.

Det betyder, at komplekse bevægelser er indbygget direkte i materialets struktur – frem for at kræve tunge motorer og stor regnekraft.

– Ved at designe foldemønstrene rigtigt kan et simpelt stræk i materialet forvandle sig til en bølgende bevægelse gennem hele kroppen. På den måde aflaster vi computeren ved at lade materialet gøre arbejdet, siger han.

Nysgerrigheden driver værket

Selvom teknologien har oplagte anvendelser i redningsaktioner, inspektion af rørledninger og måske endda kirurgi inde i kroppen, kigger Rafsanjani også mod rummet.

– NASA overvejer allerede slangerobotter i forbindelse med udforskning af Saturns måne Enceladus, så det er også et eksempel på, hvor teknologien kan ende. I dag er der ofte pres for, at forskning hurtigt skal føre til et salgbart produkt. Men vi skal huske at værdsætte den nysgerrighedsdrevne videnskab – den såkaldte ’blue-sky science’. Det er her, vi skaber den viden, der på sigt muliggør teknologier, vi slet ikke kan forestille os i dag, siger han.

Han understreger dog, at ERC-bevillingen først og fremmest støtter videnskabelig grundforskning.

Ahmad Rafsanjani er professor i blød robotteknologi ved SDU Biorobotics på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet, Syddansk Universitet. Hans forskning fokuserer på bløde og bioinspirerede robotsystemer, hvor principper fra biologi og materialeforskning omsættes til nye former for robotaktivering, sansning og intelligens.

Hans forskning er støttet af blandt andet:
– European Research Council (ERC)
– Villum Fonden
– Danmarks Frie Forskningsfond
– Human Frontier Science Program
– Lundbeckfonden

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026

Events21. 05. 2026

Der er en række gimmicks, som på forskellige messer tiltrækker sig en særdeles høj opmærksomhed. HIN A/S har på sin stand opsat et festligt og fiktivt produktionsforløb, hvor besøgende på standen kan fremstille en egen "Elektronikmessen 2026" nøglering med LED-lys og med brug af Wellers loddestation

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

BranchenytEventsTop20. 05. 2026

Førstedagen på Elektronikmessen i Odense er gået over alle forventninger. Der var fra flere sider en vis skepsis i forhold til format og tidspunkt for 2026-versionen af Elektronikmessen, men alle branchefolk, vi har talt med, har kun haft positivt at sige. Konferenceprogrammet tiltrak et godt og

Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

Komponenter & konnektorer19. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sin TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer til overstrømsdetektering i industrielt udstyr med introduktionen af TC75W71FU. Med high-speed responstider og et fuldt input-/output-område giver produkterne et øjeblikkeligt shutdown for øget driftssikkerhed og

100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

IoT & embedded19. 05. 2026

I takt med at designere af automotive og industrielle systemer i stigende grad bruger Single Pair Ethernet (SPE) og rene Ethernet-arkitekturer til support i udviklingen af Software‑Defined Vehicles (SDV’er) og komplekse industrielle netværk, vokser også behovet for sikker og skalérbar konnektivitet.

Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

Branchenyt19. 05. 2026

Efter seks år med markant international vækst giver Bjarne Aarup Andersen stafetten videre som CEO for Renewtech. Ny administrerende direktør bliver Claudio Christensen, der kommer med solid erfaring fra IBM og Ahlsell Danmark. Claudio Christensen er tiltrådt den 18. maj og overtager rollen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Spændende konkurrence i manuel lodning på Elektronikmessen 2026

    21.05.2026

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

  • Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

    20.05.2026

  • Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

    19.05.2026

  • 100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

    19.05.2026

  • Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

    19.05.2026

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik