• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt08. 02. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DTU om forkortelse af kandidatuddannelserne: Undtag de velfungerende og efterspurgte

AktueltBranchenyt08. 02. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Der er brug for politisk mod til at undtage de uddannelser, der allerede fungerer – herunder DTU’s, skriver rektor Anders Bjarklev i et debatindlæg.

Den nyslåede SVM-regeringen har en, for mange, nedslående plan. I det regeringsgrundlag, de kort før jul kunne præsentere, fremgår det, at op mod halvdelen af landets kandidatuddannelser skal skæres ned fra to til et år.

Præcis hvilke uddannelser er endnu uvist. Men i regeringsgrundlaget lægges der vægt på, at reformeringen skal resultere i uddannelser med et mere tydeligt arbejdsmarkedssigte, hvor kvaliteten løftes gennem ’mere undervisning, mindre hold og bedre vejledning.’

På papiret gode målsætninger, men skal reformeringen resultere i en reel forbedring, er der brug for en hård, men retfærdig, differentiering mellem de uddannelser, der kæmper med alt for høj ledighed, og de uddannelser, der allerede fungerer.

For eksempel har de naturvidenskabelige uddannelser med bare 2,4 procent den laveste ledighed af alle faggrupper i Magistrenes A-kasse. På DTU betyder det, at 88 procent af civilingeniørerne, med en 5-årig kandidatuddannelse i baggagen, er i beskæftigelse efter et år. Det samme gør sig gældende for 89 procent af diplomingeniørerne med en uddannelse på 3,5 år.

Skærer regeringen alle kandidatuddannelser over en bred kam, frem for at reformere dem der reelt har brug for det, modarbejder de samtidig egne mål om at skabe bedre kvalitet og kortere afstand til arbejdsmarkedet. Med udgangspunkt i DTU som eksempel, vil jeg gerne uddybe hvorfor.

Mindre undervisning giver ringere kvalitet

Ifølge den tidligere S-regerings udspil ’Danmark kan mere III’, som ligger til grund for regeringens reformplaner, skal de penge, man sparer på at forkorte kandidatuddannelserne, blandt andet bruges på mere undervisning og vejledning til de studerende. Helt konkret skal de studerende have en undervisningsuge på 15 timer, hvilket skal resultere i et kvalitetsløft af uddannelserne.

Zoomer man ind på DTU’s kandidatuddannelser, er sagen dog den, at de studerende allerede har en spækket undervisningsuge med 20-24 timers undervisning og vejledning. Hertil skal lægges en personlig forberedelse af samme tidsmæssige omfang, og dermed svarer de studerendes faglige aktiviteter allerede til en normal arbejdsuge. Skæres der et år af de studerendes uddannelse, skæres der altså også langt over et år af deres undervisning. Det betyder en åbenlys forringelse af uddannelseskvaliteten – ikke en forbedring.

De studerende vil på mindre end den halve tid skulle forsøge at specialisere sig gennem valgfag, projektopgaver og specialeskrivning. En umulig opgave, som Det Økonomiske Råd advarer mod kan få alvorlige konsekvenser for Danmarks produktivitet.

Mindre tid til studierelevante jobs skaber større afstand til arbejdsmarkedet

Mens DTU’s kandidater vil komme ud på arbejdsmarkedet med et års mindre specialviden, halveres også den tid de har til at indsamle erhvervserfaring, mens de er på studiet.

På nuværende tidspunkt har 60 % af alle DTU’s dimittender haft et studierelevant job under uddannelsen, og dimittendundersøgelser viser, at det netop er de DTU-studerendes erhvervserfaring og specialviden, der gør dem attraktive blandt virksomhederne. Konkret svarer virksomhederne, at de oplever, der er et højt niveau af faglige kompetencer hos både diplom- og civilingeniørerne, hvilket spiller en afgørende rolle i ansættelsesprocessen.

Gennemføres regeringens kandidatplaner på DTU, vil det resultere i at mange studerende pga. tiden må fravælge et studierelevant job og andre erhvervsaktiviteter.

Samtidig vil reformeringen betyde, at DTU skal udbyde hele tre uddannelser på henholdsvis 3,5 år, 4 år og 5 år, hvoraf den første og sidste allerede eksisterer og fungerer – mens den midterste slet ikke efterspørges.Ikke alene er det spild af ressourcer, det er også med til at gøre afstanden til arbejdsmarkedet større – ikke mindre.

Undtag velfungerende kandidatuddannelser som DTU’s

Endelig er der med en forkortelse af civilingeniøruddannelsen en stor risiko for, at mange dygtige internationale studerende vil søge andre landes muligheder. Hvorfor tage en fireårig uddannelse i Danmark, når du kan tage en bedre femårig uddannelse et andet sted?

Det vil være et økonomisk tab af dimensioner for Danmark. Den seneste analyse fra Damvad viser, at DTU’s internationale dimittender over en 13-årig periode fra 2007-2020 i gennemsnit hver har bidraget med 3,2 millioner kroner til den danske økonomi – og det er inklusiv dem, der er rejst hjem igen.

Med en overhængende fare for at forringe kvaliteten af DTU’s kandidatuddannelser, skabe et beskæftigelsesproblem, der på nuværende tidspunkt slet ikke eksisterer og skræmme de studerende væk, der er afgørende for vores lands velstand, er budskabet herfra klart: Undtag velfungerende kandidatuddannelser som DTU’s.

Jeg er klar over, at det kræver politisk mod at differentiere mellem uddannelserne, og i mange år er man gået uden om problemet for ikke at skabe konflikt. Men vil regeringen oprigtigt reformere uddannelsessystemet til det bedre, er det nødvendigt at gøre forskel. For der er forskel – stor forskel. Og det er hverken klogt eller rimeligt at ignorere det.

Derfor bør regeringen bevare det, der fungerer, og reformere det, der ikke gør. For os vil det give rum til at løse nogle af de reelle udfordringer, vi som samfund står over for. Krig, klimaforandringer og energikrise – for blot at nævne nogle. Udfordringerne vil vi nemlig bidrage til at løse ved fortsat at kunne uddanne kvalificerede ingeniører, der kommer med de kompetencer, samfundet har brug for.

Kontakt:
Anders Overgaard Bjarklev, rector, DTU
Mail: DTU-rektor@adm.DTU.DK

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Et aktivt efterår i en meget mærkelig tid

BranchenytTop31. 07. 2025

Der er intet så godt for industriens dynamik som et statisk marked - hvis man nu skal sætte tingene lidt på spidsen. Vi er på vej ind i et 2. halvår af 2025, hvor der faktisk er rigtigt godt gang i hjulene, og hvor ikke mindst halvlederbranchen buldrer derudaf oven på de nu tømte lagre af

IDA: Skuffende fald i optaget på ingeniøruddannelserne

AktueltBranchenyt31. 07. 2025

Årets opgørelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet viser at antallet af unge, der har fået en plads på landets ingeniøruddannelser, samlet set tager et dyk, hvilket vækker dyb bekymring hos Ingeniørforeningen, IDA. Med et fald på ni procent på civilingeniøruddannelsen og en stigning fire

NeoCortec vil demonstrere sin NeoMesh med LoRa løsning på The Things Conference 2025

AktueltIoT & embedded29. 07. 2025

På ”The Things Conference 2025” i Amsterdam fra 23. til 24. september, 2025, vil NeoCortec, producent af den trådløse tovejs ultra-lowpower mesh-netværks protokol-stack, sammen med sin italienske partner, Embit, der fremstiller trådløse moduler, vise det fælles nyeste EMB-LR1121-e/mesh-modul - et

Power Integrations udnævner Jennifer Lloyd til virksomhedens næste CEO

Branchenyt28. 07. 2025

Power Integrations fortæller, at Jennifer A. Lloyd, PhD, vil blive virksomhedens næste administrerende direktør (CEO, som efterfølger til Balu Balakrishnan, der har haft rollen som CEO siden 2002. Som tidligere medlem af Power Integrations’ bestyrelse er Dr. Lloyd desuden blevet genudnævnt som

Plads- og vægtbesparende Harting Han-Modular Domino-konnektorer kan leveres gennem Powell

Komponenter & konnektorer28. 07. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, lagerfører nu Han-Modular Domino-modulerne fra Harting. Den modulære konnektorserie gør en hybrid kombination af overførte medier mulig i ét og

Latchende effektrelæer

Komponenter & konnektorer28. 07. 2025

Same Skys Relays Group tilføjer nu flere latchende effektrelæ typer til sit program af effektrelæer. PRL-familien af latchende effektrelæer findes i både enkelt- og dobbeltspoleversioner til max. switchede strømme mellem 10A og 20A. Konfigurationerne kan være SPST (1 Form A), SPDT (1 Form C)

Dioder og LED-displays fra Lumex; enkelt-komponenter og optoelektroniske moduler

Design & udviklingKomponenter & konnektorerProduktion03. 07. 2025

Optoelektroniske komponenter, især LED-dioder, er integrerede elementer i forbruger- og professionelle enheder til brug for bl.a. baggrundsbelysning, signalering og belysning. Lumex er en af ​​de førende amerikanske leverandører. Lumex har været på markedet i over 100 år og specialiserer sig i

Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

AktueltDesign & udvikling30. 06. 2025

Øget sikkerhed, komfort og intuitiv adgang er fokus i Continentals ”Intelligent Vehicle Experience Car”, der ved hjælp fra biometri og kunstig intelligens ændrer samspillet mellem maskine og menneske. Flere bilproducenter tester lige nu en række løsninger fra konceptbilen til brug i almindelige

God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

AktueltBranchenytWireless & data30. 06. 2025

Regeringen har sammen med næsten alle Folketingets partier indgået en ny politisk aftale for digital infrastruktur, som Fiberalliancen betegner som bestået – men ikke uden mangler. Til trods for at ambitionerne i den nye politiske aftale er blevet forhandlet op af en række af partierne bag

Så blev det sommer igen…

BranchenytTop30. 06. 2025

Nu har vi både de lyse nætter - og måske også lyse udsigter for verden i al almindeling. Forhåbentlig også for vores hjemlige elektronikindustri. Dagens nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Hvor vi får nogle måneder side kiggede ind i en fremtid med meget kritiske niveauer af ufred flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  01-08-2025

    The Latest News from Mouser Electronics ›

    Mouser Electronics
  •  01-08-2025

    KNX-40E 1280 mA strømforsyning til KNX applikationer ›

    Power Technic ApS
  •  30-07-2025

    Pålidelige strømforsyning i lavprofil design ›

    Power Technic ApS
  •  29-07-2025

    Mouser Launches New Automation-Focused Resource Centre ›

    Mouser Electronics
  •  28-07-2025

    Mouser Electronics Named Global High Service Distributor of the Year by TE Connectivity for Eleventh Year ›

    Mouser Electronics
  •  28-07-2025

    180W DIN-skinne med batterioplader (UPS-funktion) ›

    Power Technic ApS
  •  28-07-2025

    Ekspertise, Innovation og Dedikation til Kvalitet ›

    Micro Technic A/S
  •  27-07-2025

    RODAN tilldelas prestigefyllt AAA Guld Kreditvärdighetsdiplom ›

    RODAN Technologies A/S
  •  25-07-2025

    The Latest News from Mouser Electronics ›

    Mouser Electronics
  •  25-07-2025

    Smal og lang AC/DC LED driver i metal og plast hus ›

    Power Technic ApS

Seneste Nyheder

  • Et aktivt efterår i en meget mærkelig tid

    31.07.2025

  • IDA: Skuffende fald i optaget på ingeniøruddannelserne

    31.07.2025

  • NeoCortec vil demonstrere sin NeoMesh med LoRa løsning på The Things Conference 2025

    29.07.2025

  • Power Integrations udnævner Jennifer Lloyd til virksomhedens næste CEO

    28.07.2025

  • Plads- og vægtbesparende Harting Han-Modular Domino-konnektorer kan leveres gennem Powell

    28.07.2025

  • Latchende effektrelæer

    28.07.2025

  • Dioder og LED-displays fra Lumex; enkelt-komponenter og optoelektroniske moduler

    03.07.2025

  • Continentals eksperimentalbil genkender brugeren og kan forudse brugsmønstre

    30.06.2025

  • God digital aftale, men regeringen holder foden på bremsen

    30.06.2025

  • Så blev det sommer igen…

    30.06.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik