• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling29. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

DTU-forskning: Metallisk glas kan reparere sig selv

AktueltDesign & udvikling29. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Forskere på DTU har opdaget en overraskende ny egenskab ved metallisk glas, nemlig at det er i stand til at reparere sig selv.    Metallisk glas er en blanding af forskellige metaller, for eksempel zirkonium, kobber, nikkel og aluminium. Metallisk glas anvendes bl.a. til professionelt sportsudstyr som golfkøller og tennisketsjere og til medicinsk udstyr, eksempelvis operationsinstrumenter, hvor materialets høje styrke er afgørende.

Glastilstanden opnås ved først at gøre metallerne flydende og derefter lynhurtigt køle dem ned. Ved opvarmningen mister metallerne deres krystalstruktur, og i den flydende tilstand opnås en tilfældig, amorf, fordeling af atomerne, som bibeholdes ved hurtig nedkøling. Teknisk set ender metalblandingen dermed som glas, det vil sige amorft faststof.

Metallisk glas har i princippet en høj styrke, men er forholdsvis sprødt, dog ikke helt så sprødt som eksempelvis vinduesglas.

– Metallisk glas har nogle spændende egenskaber, så hvis vi kan gøre dets overflade hårdere og mere modstandsdygtig for revnedannelse, vil det helt klart være interessant at anvende til flere formål, end vi ser i dag, siger professor Marcel Somers, DTU Mekanik, der står i spidsen for DTU’s andel af et større forskningsprojekt om forskellige typer glas, som er støttet af Villum Fonden.

Ønske om stærkere overflader Marcel Somers forskergruppe havde en formodning om, at overfladen af metallisk glas kunne gøres hårdere og mere resistent over for revnedannelse. Deres hypotese var, at tilsætning af iltatomer i overfladen ved oxidering ville øge hårdheden og opbygge trykspændinger i overfladen, som sikrer, at materialet tåler en højere belastning, inden det begynder at revne.

– Metallisk glas indeholder blandt andet zirkonium, der meget gerne vil samle iltatomer omkring sig. Vi opvarmede derfor det metalliske glas til en forholdsvis lav temperatur, hvor glasfasen kunne bibeholdes, og tilførte en gas med et kontrolleret indhold af ilt. Derefter kunne ilten trænge ind i det metalliske glas, siger Marcel Somers.

Forskerne opdagede i den proces noget meget overraskende, nemlig at det metalliske glas ikke blot som forventet udvidede sig på grund af iltoptaget og blev hårdere. Men også at små krystaller af rent sølv og kobber fra materialet blev dannet på overfladen. Når der opstod små revner på grund af materialets udvidelse ved iltindsætningsprocessen, så opstod disse kobber- og sølvkrystaller inde i selve revnerne og ”forseglede” effektivt revnen. Materialet fik dermed en selvreparerende effekt.

– Den selvreparerende effekt var en stor overraskelse for os. Den er videnskabelig set yderst spændende og ikke noget, man ofte ser, hvilket den store interesse fra fagfæller inden for området også afspejler. En ulempe ved behandlingen er dog, at den gør den inderste del af materialet, som forbliver glas, relativt sprødt, så det let kan gå i stykker, siger Marcel Somers.

Næste skridt for forskerne bliver derfor at undersøge, om de kan genvinde de oprindelige egenskaber i kernen ved en såkaldt ’foryngelse’ af materialet. Forskere fra Cambridge Universitet har påvist, at en sådan ’foryngelse’ kan opnås ved at nedkøle det metalliske glas til meget lave temperaturer.

– Lykkes det, står vi med et meget unikt materiale, som kan betyde et gennembrud i anvendelsen af metallisk glas, siger Marcel Somers, der nævner, at bl.a. Apple har udvist interesse for overfladehærdning af metallisk glas til anvendelse i smartphones.

Forskerne på DTU håber at kunne fortsætte arbejdet i samarbejde med bl.a. Nanyang Teknologiske Universitet i Singapore, der også besidder stor ekspertise inden for denne gren af materialeforskning.

Fakta: Forskergruppen består udover Marcel Somers af PhD studerende Saber Haratian, lektor Thomas L. Christiansen, seniorforsker Matteo Villa og laboratorieteknikker Flemming Grumsen.

Kontakt: Marcel Somers, mail: somers@mek.dtu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

AktueltBranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

Kan et materiale udnytte mekanisk ustabilitet til at ændre form? Kan software reparere sine egne fejl uden først at få at vide, hvad der er korrekt? Kan kunstig intelligens finde nye katalysatorer til produktion af grøn brint? Og kan nogle af kvantecomputerens centrale egenskaber efterlignes i

Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

BranchenytTop02. 10. 2026

De nordiske lande er blandt verdens mest konkurrencedygtige økonomier med robuste institutioner, innovation i verdensklasse og et stærkt økonomisk fundament. Samtidig sakker Norden bagud i forhold til produktivitetsvækst og er blevet mere sårbar i en geopolitisk ustabil verden. For at værne om

Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

BranchenytPower02. 10. 2026

Recom har udvidet sit internationale distributionsnetværk ved at udpege Createc Power som ny autoriseret distributør i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Letland og Litauen. Det nye partnerskab styrker Recoms tilstedeværelse i Nordeuropa og giver kunder i hele regionen endnu bedre adgang til

Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

AktueltEvents02. 10. 2026

Quantum Effects er den nye messe for et omfattende europæisk kvanteøkosystem i samarbejde med industrien, forskningsverdenen og det politiske miljø samt relevante netværk og investorer. Messen skal underbygge det globale markeds store interesse for kvanteteknologier, og Quantum Effects i dagene 6.

Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

Events02. 10. 2026

Når dørene fredag 2. oktober åbner til Elbilmessen, bliver det til en markant større udgave af messen end ved premieren sidste år. I alt 59 udstillere fordeler sig på syv fyldte haller, hvor 31 bilmærker suppleres af en lang række udstillere inden for blandt andet ladeløsninger, tilbehør og udstyr.

Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

Branchenyt02. 10. 2026

Panasonic Industry Europe GmbH fortæller, at selskabets administrerende direktør, Johannes Spatz, er gået på pension pr. 30. september 2026 efter mere end 27 års virke hos Panasonic, herunder over ti år i en ledende stilling i Europa. Før han tiltrådte denne stilling, var Spatz i en årrække

Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

BranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

De svenske virksomheder Airolit og Nautrik har indgået en rammeaftale om i fællesskab at udvikle, integrere og demonstrere ubemandede systemer i luften og til søs. Samarbejdet kombinerer Airolits modulære droneplatforme med Nautriks ubemandede overfladefartøj R4, autonomisoftware og ekspertise inden

Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

AktueltProduktion30. 09. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ Automationsløft gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé til

DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytDesign & udvikling30. 09. 2026

Med sundhedsreformens princip om ”digital først” og et sundhedsvæsen, der både skal håndtere flere ældre, flere kronisk syge og mangel på personale, er der behov for at accelerere udrulningen af nye teknologiske løsninger. Elektronikken kan hjælpe flere til at klare mere selv, gøre det muligt at

Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

Komponenter & konnektorer30. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer Xensiv TLx49012, en familie af fire digitale vinkelsensorer baseret på Hall-teknologi, der er udviklet til krævende motorstyringsapplikationer på bil- og industrimarkedet. I takt med at udbredelsen af ​​børsteløse jævnstrømsmotorer (BLDC) tager fart på tværs af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mere rensekapacitet på samme gulvplads: PBT Works opgraderer HyperSWASH III

  • EKTOS A/S

    RED-Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? | EKTOS

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas RA0E3 Microcontrollers for Consumer and Industrial Applications

  • Phoenix Contact A/S

    SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

  • Mouser Electronics

    New Sensirion Environmental Sensors, Available from Mouser, Enable Advanced Air Quality Monitoring

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Single Pair Ethernet Portfolio with New 10BASE‑T1S Devices Enabling Scalable Edge Connectivity

  • HIN A/S

    L-AUS handsker: Når sikkerhed også skal passe på hænderne

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

  • InnoFour

    Polarion4U – Let’s connect in Berlin 23-25 November 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

    02.10.2026

  • Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

    02.10.2026

  • Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

    02.10.2026

  • Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

    02.10.2026

  • Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

    02.10.2026

  • Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

    02.10.2026

  • Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

    02.10.2026

  • Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

    30.09.2026

  • DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

    30.09.2026

  • Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}