• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingProduktionTop23. 06. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk dronevirksomhed når nye højder med kæmpe ordre fra International Fund for Ukraine

Design & udviklingProduktionTop23. 06. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske droner skal hjælpe i Ukraine
Nordic Wing skal levere et stort antal droner til JEF som en del af en aftale om forsvarsudstyr til Ukraine til en værdi af 800 millioner DKK.

Nordic Wing med bare 40 medarbejdere har udviklet den højteknologiske og fjerlette Astero-drone, som nu får ukrainsk luft under vingerne. International Fund for Ukrain har fredag valgt den danske virksomhed som den eneste blandt hundredvis af producenter i ind- og udland og afgivet sin første ordre på et tocifret antal droner – på sigt kan dette antal potentielt ganges med ti.

Danmark er som en del af Joint Expeditionary Force (JEF) nu med til at donere yderligere militært udstyr til Ukraine for 800 mio. kr. Det kunne fungerende forsvarsminister, Troels Lund Poulsen, fortælle på et pressemøde i fredags. En del af beløbet fra JEF er afsat til indkøb af såkaldte ISR-droner, som danske Nordic Wing er blandt de bedste i verden til at producere. ISR står for Intelligence, Surveillance and Reconnaissance – der er således tale om overvågningsdroner, som ikke bærer våben.

JEF har via International Fund for Ukrain (IFU) i første omgang afgivet ordre på et tocifret antal droner til levering allerede i indeværende år. På sigt vil den samlede ordre potentielt omfatte et trecifret antal. En enkelt Astero-drone koster – afhængig af kravene til hardware og software – mellem 0,5 og 1,5 mio. kr.

– Vi er glade hér på flyvestationen for at kunne bidrage til ukrainernes forsvar mod Ruslands invasion. Vores Astero-drone, som vi har udviklet på de sidste fem år, er allerede afprøvet på fronten i det østlige Ukraine, og det har vist sig, at den kan gøre en forskel, fortæller direktør og stifter af Nordic Wing, Esben Nielsen, der oprindelig er uddannet fotojournalist og som sådan har nørdet med droner i mere end et årti.

En virksomhed i vækst

Nordic Wing er stiftet af Esben Nielsen i 2018 med ideen om at producere droner til civile formål, fx til opmåling og fotografering i forbindelse anlæggelse af motorveje. Men det viste sig snart, at Nordic Wing havde udviklet en drone med så tung teknologi – vel at mærke i letvægtsklassen – at det danske forsvar og udenlandske, militære aktører begyndte at interessere sig for virksomhedens Astero-drone.

– Vi har efterhånden arbejdet sammen med det danske forsvar i nogle år, og vi har også gennemført testflyvninger i Ukraine og i andre konfliktområder, men nu har vi vundet et stort udbud fra International Fund for Ukrain. Det har kolossal betydning for vores virksomhed. For tre år siden var vi 5-10 medarbejdere, nu er vi over 40, og jeg forventer, at vi er det dobbelte inden for det næste år, fortæller direktøren.

– Vores droner er blandt de bedste i verden, men samtidig blandt de billigere i ISR-kategorien. De første tre år af Nordic Wings historie arbejdede vi i døgndrift med research og development, uden stort set at tjene en krone. Når mange andre droneproducenter prissætter deres produkter, dækker 80 procent af prisen det indledende udviklingsarbejde. Hos os er det kun ti procent – derfor kan vi holde et så konkurrencedygtigt prisniveau, forklarer Esben Nielsen.

Lydløs, intelligent letvægter

Astero lægger afstand til de fleste andre ISR-droner i kraft af sine bare 4,5 kilo – inkl. kameraer og hardware. Derudover kan den på en enkelt opladning være på vingerne i op til 3,5 timer, hvilket er ganske særligt, den har en rækkevidde på 135 km, og dronen med et vingefang på 233 cm er udstyret med avancerede NightHawk letvægtskameraer.

Astero flyver lydløst, og Nordic Wing har udviklet software, der kan tolerere fjendens forsøg på at ’jamme’ de frekvenser, dronerne kommunikerer data hjem på. Det tekniske setup gør dronen meget velegnet til at flyve ubemærket i fjendtligt luftrum og til uforstyrret at levere efterretningsmateriale (foto, video, koordinater mv.) i realtid og i bedst tænkelige kvalitet.

Astero-dronerne bliver støbt i hangaren på Flyvestation Værløse, hvor virksomhedens ingeniører og andre teknikere også udvikler både hardware og software.

Joint Expeditionary Force er en koalition, som består af Storbritannien, Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland, Litauen, Holland og Norge. Koalitionen ledes fra det engelske forsvarsministerium og administrerer midlerne i International Fund for Ukrain.

Skrevet i: Design & udvikling, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

Power21. 11. 2025

Skalérbarhed er i stigende grad en faktor, som skal tænkes ind i nye familier af elektronikprodukter, hvor funktioner og ydelse spænder stadigt bredere i mange OEM-virksomheders produktprogrammer – ikke mindst med tilføjelsen af ekstra funktioner som øget regnekraft i edgen, kommunikationsfunktioner

Robotter i charmeoffensiv

EventsProduktion21. 11. 2025

Tirsdag den 25.11 bliver der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics i Middelfart. 25 virksomheder – og dermed udsolgt – har meldt deres ankomst til en dag, hvor virksomheder fra Middelfart, Trekanten og det øvrige sydjyske område skal blive klogere på, hvordan de kan få en robot

Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

Power21. 11. 2025

Recoms RACPRO1-RD40, et nyt DIN-skinneredundansmodul, kan fungere som AC/DC-forsyning i et n+1 redundant eller parallelt setup til kritiske applikationer, hvor strømmen skal opretholdes, selvom én af AC/DC-forsyningerne går offline. I redundanstilstand kan hvert modul bruges med en belastning på

DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling

Wireless & data21. 11. 2025

EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen

MicroLED datalink accelererer AI

AktueltDesign & udvikling21. 11. 2025

Franske CEA-Leti lancerer nu et flersidet program til ultra hurtig dataoverførsel vha. microLED teknikken, især med fokus på at accelerere udviklingen inden for kunstig intelligens (AI). Dette lab-til-fab initiativ bygger på instituttets store ekspertise inden for microLED teknologien, og det

Terma skal strømforsyne Europas LISA-mission og fremme en ny æra inden for astrofysik

AktueltBranchenytDesign & udviklingPower21. 11. 2025

Terma har sikret sig sin hidtil største rumkontrakt fra OHB System AG om at levere kritisk hardware til Den Europæiske Rumorganisations Laser Interferometer Space Antenna (LISA)-mission, der er planlagt til opsendelse i 2035. I henhold til aftalen vil Terma levere strømforsynings- og

Tydelig optimisme prægede Productronica-messen i München

EventsProduktionTop21. 11. 2025

Man kan læse utallige statistikker for at danne sig billeder af, hvordan elektronikmarkedet ser ud både nu og i nær fremtid, men ofte peger informationerne i vidt forskellige retninger. Det er en langt bedre indikation at besøge de store internationale fagmesser og lægge øret til – om ikke jorden,

Batteribesparende trådløse mikrocontrollere optimeret til fjernbetjeninger

IoT & embedded19. 11. 2025

STMicroelectronics introducerer STM32WL3R, en trådløs mikrocontroller (MCU) optimeret til fjernbetjeninger i forbrugerprodukter og hjemmeautomation. STM32WL3R er udviklet fra den velprøvede STM32WL3 sub-GHz trådløse MCU og indeholder en lav-strøm RF-transceiver, fleksible strømbesparende tilstande

Aluminiumsprodukter indgår nu i Same Skys tilbehørsprogram af knapper

Komponenter & konnektorer19. 11. 2025

Same Skys Motion and Control Group annoncerer nu udvidelsen med aluminiumsknapper til sit program af knapper. SAK-familien af aluminiumsknapper er kompatibel med Same Skys program af drejepotentiometre og  incrementale encodere til panelmontage med aksler med

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter er ikke et ”hvis” men et ”hvornår”

Wireless & data19. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset Holtec.dk er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Mouser Electronics

    Mouser Congratulates the Winners of 2025 Create the Future Design Contest

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz presents multi-purpose R&S NGT3600 high-precision dual-channel power supply at productronica

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

    21.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv

    21.11.2025

  • Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

    21.11.2025

  • DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling

    21.11.2025

  • MicroLED datalink accelererer AI

    21.11.2025

  • Terma skal strømforsyne Europas LISA-mission og fremme en ny æra inden for astrofysik

    21.11.2025

  • Tydelig optimisme prægede Productronica-messen i München

    21.11.2025

  • Batteribesparende trådløse mikrocontrollere optimeret til fjernbetjeninger

    19.11.2025

  • Aluminiumsprodukter indgår nu i Same Skys tilbehørsprogram af knapper

    19.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter er ikke et ”hvis” men et ”hvornår”

    19.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik