
Grønne indenrigsfly bliver forsinkede og mindre grønne lyder den seneste udmelding i planen for klima-neutrale fly, men elektriske fly kan være en løsning. Transportministeriet har meldt ud, at elektriske fly har prioritet over grønt brændstof i fremtidens grønne luftfart. Weekendens Roskilde Airshow viste en række af mulighederne.
Forventningen var, at fly skulle flyve på 100 procent grønt brændstof i fremtiden, men nu har elektriske fly overhalet det såkaldte Bio-SAF, som er et brændstof, der bliver fremstillet uden brug af fossile materialer men i stedet af biologiske affaldsprodukter som madolie og landbrugsaffald. Det viser sig nemlig ikke helt problemfrit at udvikle og bruge den nye form for brændstof. Og her viser elektriske fly sig efterhånden som en stærk spiller.
Regeringens ambition er, at indenrigsflytrafikken skal være helt grøn fra 2030, og for nylig meddelte Transportministeriet, at den første grønne rute ventes åbnet i april 2026.
Under Roskilde Airshow kunne man få et kig ind i fremtidens luftfart og mulighederne med elektriske fly, da Copenhagen Helicopter i samarbejde med Erhvervshus Fyn og NextGen Robotics præsenterede resultaterne af arbejdet med at indføre Advanced Air Mobility (AAM) i Danmark.
AAM dækker over nye, bæredygtige transportformer i luften – fra batteri-elektriske småfly til avancerede lufttaxier – og spiller en central rolle i visionen om at gøre blandt andet dansk indenrigsflyvning grønnere og mere effektiv.
Det vil altså være muligt at flyve grønt på el fra Roskilde til Læsø eller fra en af de mest brugte indenrigsruter i Danmark fra Aalborg til København.
– Vi tror på, at AAM kan blive en nøgleteknologi til at gøre dansk indenrigsflyvning både grønnere og mere tilgængelig. Roskilde Airshow har været en fantastisk mulighed for at vise danskerne, hvordan fremtidens luftfart kan se ud. Vi kan komme med en løsning i morgen, fortæller Martin Winther Andersen, Co-founder og CEO fra Copenhagen Helicopter.
På Roskilde Airshow blev der vist modeller af de kommende batteri-elektriske luftfartøjer, en avanceret elektrisk ladestander til fly og eksempler på teknologien bag – og mulighederne for – kortdistanceflyvninger i Danmark.
Feedback fra de besøgende på Roskilde Airshow er en værdifuld del af det videre arbejde med at realisere AAM i Danmark, som meget vel kan ske inden for de næste 5-10 år.
Kontakt: Martin Winther Andersen, Copenhagen Helicopter, mail: man@cphhelicopter.dk