• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltProduktion22. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

4.000 danske virksomheder skal i gang med bæredygtig omstilling i nyt program

AktueltProduktion22. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Den danske produktionssektor gemmer på et gigantisk potentiale. Bæredygtige og cirkulære produkter og værdikædesamarbejder giver bedre miljø og klima, men også adgang til nye markeder og mere konkurrencekraft. Det potentiale vil Industriens Fond indfri med et langsigtet og eksperimenterende program, der for alvor sætter skub i virksomhedernes bæredygtige omstilling

Afkobling skal give 40.000 nye bæredygtige jobs i dansk industri
Over 4000 produktionsvirksomheder får frem mod 2030 hjælp til at komme i gang med bæredygtig produktion i nyt ambitiøst program fra Industriens Fond.

Gennem lokalt forankrede og specialiserede ‘labs’, der hjælper virksomheder med at udvikle og teste bæredygtige løsninger, adgang til nye netværk, 1:1 ekspertrådgivning og kompetenceudvikling gennem konkrete værktøjer, skal 4.250 danske produktionsvirksomheder – svarende til ca. 40.000 jobs – i 2030 have omstillet store dele af deres forretning i en bæredygtig retning.

Det er ambitionen og tilgangen i det nye program Afkobling 2030, der efter et pilotprojekt i 2022, nu udvides markant til en otteårig indsats, hvoraf Industriens Fond har afsat 32 mio. til de første to år. 

-Vi kan se, at dansk industri belaster vores klode mere og mere, og samtidig møder virksomhederne stigende krav fra kunder og lovgivning. Et pilotprojekt i Trekantområdet har bekræftet os i, at Afkobling 2030 kan noget helt nyt, når det handler om at løse de udfordringer – bl.a. at klima- og miljøhensyn skal integreres centralt i forretningsudviklingen. Evnen til at skabe værdi gennem bæredygtighed har afgørende betydning for konkurrenceevnen, siger Anders Ziegler Kusk, programleder for bæredygtig produktion, Industriens Fond.

Vækst skal afkobles ressourceforbruget

Det skal ske med en eksperimenterende og fleksibel tilgang, hvor programmets partnere løbende tilpasser tilbud og hjælp til virksomhedernes behov og har fuld fokus på at ’afkoble’ deres produktion og omsætning fra ressourceforbruget.

-Industriens samlede klima- og miljøbelastning skal reduceres. Det er en bunden opgave, uanset hvordan det går med den økonomiske vækst. Det er det, som kaldes absolut afkobling. Men hvis det skal lykkes, skal bæredygtighed helt ind i hjertet på den enkelte virksomheds strategi og forretningsmodel – og helt ud i produktionen og værdikæderne. Det er den mission vi arbejder på i Afkobling 2030, forklarer Line Poulsen, Mission Director for Afkobling 2030, DDC – Dansk Design Center.

Afgørende at arbejde med værdikæderne

De danske produktionsvirksomheder spiller en vigtig rolle i omstillingen til et bære- og konkurrencedygtigt samfund. Men kun 10-16 procent af virksomhederne arbejder dedikeret med den bæredygtige og cirkulære omstilling. Og kun 4 procent dokumenterer arbejdet med omstillingen i scope 3.

Scope 3 er betegnelsen for indirekte udledninger, også omtalt som værdikædeudledninger, og de udgør omkring 90 procent af en virksomheds samlede udledning. Fordi udledningerne foregår i værdikæderne, er de ofte de sværeste at arbejde med for virksomhederne. Det er derfor også ved at omstille værdikæderne, at en industri for alvor flytter noget i forhold til den grønne omstilling og bliver konkurrencedygtig.

-Den enkelte virksomheds forretningsmodel skal være bæredygtig, men det skal alle virksomhedens samarbejdspartneres forretningsmodeller også, siger Line Poulsen og fremhæver i den henseende betydningen af at have de tre GTS-institutter (Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet og FORCE Technology) med i partnergruppen, da de i samarbejde med de deltagende virksomheder vil udarbejde konkrete løsninger, der har en positiv påvirkning på virksomhedernes direkte og indirekte udledning.

En virksomhed er i gang med en bæredygtig omstilling, hvis de kortlægger deres værdikæde, omlægger deres produkt- og forretningsmodel, så den bliver bæredygtig og måske ligefrem cirkulær, udvikler og tester nye bæredygtige løsninger på tværs af deres værdikæde, og opkvalificerer medarbejdernes kompetencer indenfor bæredygtighed. 

Fremtidssikring af virksomheder og klima

Projektet er det første af sin slags. Ambitionen om at omstille en hel sektor og gøre det på en eksperimenterende og fleksibel måde, hvor indsatsen løbende tilpasses virksomhedernes behov, er unik. Det gælder også tidsrammen, som med sine otte år reelt gør det muligt at arbejde grundigt og langsigtet med virksomhederne og deres udfordringer.

-Hvis vi skal indfri produktionssektorens miljø-, klima- og forretningsmæssige potentialer, skal vi samarbejde på andre måder og med andre tidshorisonter, end vi plejer. Vi præsenterer derfor ikke et fast format, som virksomhederne skal deltage i. I stedet tilpasser vi forløb og tilbud til deres behov. Samtidig har vi fuld fokus på og hjælper med implementering efterfølgende, siger Morten Rettig, direktør i Trekantområdet Danmark.

De første virksomheder forventes at gå i gang med programmet i foråret 2023.

Læs mere om Afkobling 2030 her: https://industriensfond.dk/projekt/afkobling-2030/

Skrevet i: Aktuelt, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

Design & udviklingIoT & embedded15. 05. 2026

Mouser Electronics gør opmærksom på sit omfattende medicinske ressourcecenter for implementeringsmodne healthcare-værktøjer. Centret giver ingeniører og designere af healthcare-løsninger essourcer til at udvikle avancerede medicinske teknologier og holde sig informeret om nye tendenser, der former

Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

Komponenter & konnektorer15. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af kontakter. De populære SMT-taster/-kontakter med kort vandring får nu selskab af en ny størrelse/version: “WS-TASV SMT Tact Switch 4.5*3.2 mm”. Tasterne/kontakterne leveres i tre forskellige versioner til varierende tastetryk. Familien af afbrydere til typisk

40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

Branchenyt15. 05. 2026

I denne uge kunne Sick Danmark fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Virksomhedens vækst afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i

Brødre blev trætte af manuel kvalitetskontrol

BranchenytDesign & udviklingTest & mål15. 05. 2026

På familiens plastfabrik stod brødrene Carl og Mads Fagerlund i perioder og sorterede fejlbehæftede plastprodukter fra i hånden. Arbejdet var ensformigt og krævede fuld koncentration. På et tidspunkt blev de enige om, at det måtte kunne gøres smartere. De begyndte derfor at eksperimentere med

SkyClean Scale-up vinder Årets Innovationsprojekt 2026

AktueltBranchenytDesign & udviklingPower15. 05. 2026

Partnere på tværs af energi- og landbrugssektoren er lykkedes med at udvikle og demonstrere verdens største pyrolyseanlæg på 20 MW til effektiv CO2-fangst og grøn energi. Skyclean Scale-up innovationsprojektet er nu også blevet kåret som vinder af Årets Innovationsprojekt 2026. Prisen blev

Infineon vinder GaN-patentsag mod Innoscience

AktueltDesign & udviklingProduktion15. 05. 2026

Den amerikanske International Trade Commission (ITC) har stadfæstet en tidligere afgørelse om, at den kinesiske GaN-producent, Innoscience, har krænket et Infineon-patent, og har beordret import- og salgsforbud for Innosciences galliumnitridprodukter (GaN) i USA. ITC's endelige afgørelse

Datacentre driver vækst i Nordamerika for OJ Electronics

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop15. 05. 2026

Den massive udbygning af datacentre i Nordamerika er blevet en central drivkraft for væksten hos OJ Electronics. Den sønderborgbaserede producent af elektroniske styringsløsninger oplever stigende efterspørgsel på teknologier, der kan sikre stabil og energieffektiv klimastyring i nogle af verdens

Mød HIN A/S på Elektronikmessen 19. – 21. maj i Odense

EventsProduktion13. 05. 2026

På HIN A/S’ stand kan man komme helt tæt på udstyr og løsninger fra nogle af branchens stærkeste producenter: Essemtec Fox Ultra: Kompakt og modulopbygget pick and place maskine til prototyper og high-mix produktion. Unicomp AX8300MAX: Højtydende røntgensystem til hurtig,

Ny nordisk erhvervsalliance skal styrke robusthed og konkurrenceevne

Branchenyt13. 05. 2026

EY er en af de stiftende partnere i Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry, en ny pan-nordisk alliance, der har til formål at omsætte analyser til konkrete fælles initiativer, som skal styrke Nordens konkurrenceevne og robusthed i en stadig mere usikker verden. EY er en del af

NKT A/S 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

Branchenyt13. 05. 2026

NKT A/S regnskab for 1. kvartal 2026 viser en rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio. - Med tildelingen af to store projekter med en samlet værdi på over EUR 4,2 mia. opnåede vi i 1. kvartal 2026 den højeste kvartalsvise ordreindgang i NKT’s historie. Ordrerne understreger NKT’s

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    CenSec på Elektronikmessen: Nye muligheder for elektronikbranchen

  • InnoFour

    Efficient Solar Battery Charging System

  • Elektronikmessen

    Mød Prevas A/S på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

    15.05.2026

  • Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

    15.05.2026

  • 40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

    15.05.2026

  • Brødre blev trætte af manuel kvalitetskontrol

    15.05.2026

  • SkyClean Scale-up vinder Årets Innovationsprojekt 2026

    15.05.2026

  • Infineon vinder GaN-patentsag mod Innoscience

    15.05.2026

  • Datacentre driver vækst i Nordamerika for OJ Electronics

    15.05.2026

  • Mød HIN A/S på Elektronikmessen 19. – 21. maj i Odense

    13.05.2026

  • Ny nordisk erhvervsalliance skal styrke robusthed og konkurrenceevne

    13.05.2026

  • NKT A/S 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

    13.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik