• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower06. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

10 millioner til nyt elitecenter med solen i centrum

AktueltDesign & udviklingPower06. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Et nyt eliteforskningscenter under SDU Climate Cluster har en holistisk tilgang til solenergi. Centret vil ikke blot designe, bygge og udvikle papirstynde, bøjelige solcellepaneler, som kan sættes op på alverdens ting, men også kigge på, hvordan de implementeres i samfundet og hvordan forbrugerne bedre tager imod de nye løsninger.

– Store samfundsmæssige udfordringer som klimaforandringerne kræver tværfaglige løsninger. Selvom jeg nu igennem mere end ti år har forsket i solceller, så er det første gang, at der har været mulighed for at inkludere alle fagområder, og det ser jeg virkelig frem til. Det handler om at gøre klimaforskningen anvendelig i samfundet.

Sådan lyder det fra professor Morten Madsen. Han er koordinator for et nyt elitecenter under SDU Climate Cluster, som har modtaget 10 millioner kroner over de næste fire år. Centret har fået navnet SCC Elite Centre on Solar Energy Conversion and Storage (SOLEN), og som navnet indikerer, centrerer forskningen sig om at udvikle teknologier til at høste, lagre og bruge solenergi.

Solenergi udgør kun fire procent af verdens samlede strømproduktion

Solenenergi er helt essentiel, hvis vi skal forhindre en temperaturstigning på mere end de 2 grader, der har været verdens erklærede klimamål siden Paris-aftalen blev indgået i 2015. På kun tre timer bliver Jordens overflade bestrålet af Solen i et omfang, der svarer til verdens årlige energiforbrug. Men selvom solenergi er ét af de hurtigst voksende markeder inden for den grønne omstilling, så udgør den blot fire procent af verdens samlede strømproduktion.

– Og det skal vi have lavet om på. Vi har i flere år forsket i organiske solceller, som ikke blot er millimeter tynde, men også bæredygtige og kan designes i farve, fleksibilitet og også gennemsigtighed. På sigt kan vi udvinde strøm med solcellerne og derefter enten lagre den i superkondensatorer eller lave strømmen om til grøn brint, hvilket vi også er begyndt at forske i. På den måde passer teknologierne sammen og spiller direkte ind i Power-to-X, fortæller Morten Madsen.

En holistisk tilgang nødvendig

Organiske solceller, superkondensatorer, grøn brint og Power-to-X er alle termer, der ligger for enden af regeringens hockeystav-model, men selvom det måske er ingeniørerne og de naturfaglige og tekniske videnskaber, der skal udvikle løsningerne i forbindelse med klimaudfordringerne, så er ekspertise inden for humaniora og samfundsvidenskab nødvendig for at bringe løsninger i spil.

– Det handler om at gøre klimaforskningen anvendelig i samfundet, f.eks. at få virksomheder til at investere i teknologien, men også at informere forbrugerne om de nye teknologier, så vi kan få minimeret evt. barrierer og få dem implementeret i dagligdagen, siger Morten Madsen.

Professoren mener, at en holistisk tilgang er vigtig i forhold til at håndtere klimaændringer, fordi den anerkender, at klimaændringer er et komplekst og indbyrdes forbundet problem, som påvirker forskellige aspekter af vores liv, herunder miljøet, økonomien og sociale systemer.

– En tværfaglig tilgang med involvering af forskere fra flere fakulteter er med til at sikre, at vores bestræbelser på at afbøde og tilpasse os klimaændringer er omfattende, velkoordinerede og gensidigt forstærkende, hvilket i sidste ende fører til mere effektive og bæredygtige resultater.

Som eksempler nævner Morten Madsen, at det er vigtigt med modeller for miljøaspekterne i forbindelse med fremstilling og genanvendelse af solceller.

– Vi bryster os jo af, at solenergi er grøn energi, men i den sammenhæng er det også vigtigt at have sig for øje, hvorvidt der er miljøbelastning i forbindelse med fremstillingen af dem. Hvor kommer materialerne fra? Af hvem og hvordan bliver de fremstillet?”

Kontakt:
Professor Morten Madsen, The Faculty of Engineering, SDU Centre for advanced photovoltaics and energy – CAPE, mail: madsen@mci.sdu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    New Mouser and onsemi eBook Examines the Power and Sensing Technologies Enabling the Next Generation of AI Systems

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Neural Network Implementation with VectorBlox™ 3.0 Accelerator SDK

  • HIN A/S

    Når fejl ikke er en mulighed – mød Kyzen rensemidler på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Recognised for Excellence in Distribution by More than 25 Manufacturers of Electronic Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Top Global Distributor, Growth Awards from HARTING for Second Consecutive Year

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Developer Access with Free MPLAB® XC Compilers and MPLAB Machine Learning Development Suite

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • HIN A/S

    Nyhed: Oplev det nye Weller PRISMA mikroskop på DALO Industry Days 2026

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    The R&S IMAGER uses millimeter wave imaging to inspect the quality of packaged goods in real time

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}