Zebicon, en af Danmarks førende eksperter i 3D scanning og industriel måleteknik, besøger Control 2025, som afholdes i Stuttgart fra den 6. til 9. maj 2025. Virksomhedens CEO Jeppe Hebsgaard Laursen og CTO Kasper Fedde Krogh vil være til stede for at mødes med både eksisterende og potentielle samarbejdspartnere, dele indsigter om ny teknologi og diskutere fremtidige løsninger til kvalitetskontrol.
Zebicon tilbyder muligheden for at arrangere individuelle møder under messen, hvor man kan få dybdegående indblik i de nyeste tendenser og teknologier inden for 3D scanning og kvalitetskontrol. Møderne skræddersys til at adressere dine specifikke udfordringer og behov, hvad enten du er interesseret i at optimere din produktion, forbedre din kvalitetskontrol eller implementere automatiserede måleløsninger.
– Vores tilstedeværelse på Control-messen giver os en værdifuld mulighed for at mødes med vores kunder om de nyeste tendenser inden for måleteknik. Vi glæder os til at dele vores ekspertise inden for 3D scanning og kvalitetskontrol og til at drøfte, hvordan vores løsninger kan bidrage til at optimere virksomheders arbejdsprocesser. fortæller Zebicons CEO Jeppe Hebsgaard Laursen.
Oplev også Zeiss’ nyeste innovationer på Control 2025
På messen vil Zeiss Industrial Quality Solutions præsentere deres nyeste produkter og teknologier på stand 9309 i hal 9. Blandt højdepunkterne er den nye ScanBox 4105 RC, en fuldautomatisk løsning til 3D scanning, samt lancering af den nye Zeiss ScanPort, en alt-i-en semiautomatisk løsning, der forenkler 3D scanning af små og mellemstore emner.
Zebicon, der er certificeret partner til Zeiss, vil være værter på standen for at rådgive besøgende om, hvordan Zeiss’ løsninger kan integreres i deres eksisterende kvalitetskontrolprocesser.
Control 2025: Et globalt mødested for teknologisk udvikling
Control-messen er en af de vigtigste globale begivenheder inden for kvalitetssikring, der samler over 900 udstillere og tusindvis af fagfolk. Her præsenteres de nyeste løsninger inden for bl.a. måleteknik, sensorer, billedbehandling og testteknologi.
– Den hastige udvikling inden for 3D scanning og automatisering gør Control-messen til en central begivenhed for os. Teknologien udvikler sig hele tiden, og vi ser frem til at udforske nye muligheder og samarbejde med virksomheder, der deler vores fokus på præcision og innovation. siger Zebicons CTO, Kasper Fedde Krogh.
Om Zebicon
Zebicon er en dansk virksomhed specialiseret i 3D scanning og industriel måleteknik. Med over 20 års erfaring tilbyder Zebicon både serviceydelser inden for optisk måling og er distributører af avanceret måleudstyr fra Carl Zeiss GOM Metrology. Virksomheden er kendt for sin tekniske ekspertise og engagement i kvalitetsforbedring på tværs af industrier.