Den svenske cybersikkerhedskoncern Truesec har udpeget danske Alice Leth Sørensen som ny CEO for deres danske afdeling. Udnævnelsen sker i forbindelse med Truesecs nylige opkøb af den danske cybersikkerhedsvirksomhed Venzo Cyber Security i juni i år, som Alice Leth Sørensen var med til at stifte i 2020.
– Vi er glade for, at Alice Leth Sørensen indtræder som vores nye CEO i Danmark. Hun kommer med bred erfaring inden for cybersikkerhed, og vi ser frem til samarbejdet med hende og vores nye danske team. Nu hvor trusselsniveauet blandt andet er påvirket af geopolitisk turbulens i verden, er det vigtigere end nogensinde at styrke cybersikkerheden. Det gør vi med opkøbet og Alice i spidsen, så vi bliver en endnu stærkere cyberpartner i både Danmark og Norden, fortæller Anna Averud, CEO for Truesec Group.
Opkøbet sker som led i at gøre Truesec til en førende nordeuropæisk spiller på markedet for it-sikkerhed i en tid, hvor cybertruslen i Danmark vurderes til at være ekstraordinært høj for både virksomheder og borgere af Center for Cybersikkerhed.
Truesecs styrkede danske afdeling tæller nu knap 40 ansatte, som skal arbejde med it-sikkerhed på både operationelt, strategisk og taktisk niveau for en kundeportefølje, der består af store danske virksomheder inden for bl.a. medicinal-, finans- og fødevarebrancherne.
Alice Leth Sørensen har 13 års erfaring inden for cybersikkerhed og kommer fra en tidligere stilling som Managing Director for Venzo Cyber Security, som hun også var med til at stifte i 2020. Inden da stod hun i spidsen for NNIT’s Global Security & SAP-område.
Morten von Seelen, der tidligere var CEO for Truesec Danmark og var med til at drive virksomhedens vækst i Danmark det seneste halvandet år, indtræder i forbindelse med opkøbet en rolle med fokus på at udvikle Truesecs globale forretning.
Læs mere på http://www.truesec.com