I et samarbejde mellem Elektronikmessen og Teknologisk Institut (DTI) – og måske også producenten af 3D AME-maskiner, Nanodimensions – vil man i dagene mellem den 19. og den 21. maj i Odense Congress Center kunne opleve udviklingen fra traditionelle bestykkede print til fuldt trykte konstruktioner udført med alternerende lag af substrater og ledende kobber
Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 – 2026 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)
Det er stille og roligt ved at gå op for elektronikindustrien, at den såkaldte trykte elektronik kan være en vigtig genvej til utallige fordele. Med AME (Additiv(e) Manufacturing of Electronics/Elektronik) er det i stigende grad muligt med maskiner og værktøjer til trykte/printede elektronikløsninger at udføre designs, der adskiller sig fra de traditionelle printmonterede konstruktioner på en lang række punkter.
Med AME vil det for eksempel være muligt at gøre selv komplekse elektronikdesigns små og mere ”3D-agtige” i opbygningen, hvilket også kan oversættes til såvel ”mere kompakte” som lettere. Det er ikke mindst en stor fordel inden for de forsvarstekniske- og aerospace-konstruktioner, hvor hvert et gram tæller, og hvor den fysiske formfaktor skal være så lille som overhovedet mulig.
Trods det komplekse produktionsudstyr i professionelle 3D-printere er den praktiske tilgang ikke så forskellig fra de forbrugerrettede 3D-printere, som man allerede kender og gør brug af. Og de integrerede fordele i AME er de samme som i kommercielle 3D-printede konstruktioner, nemlig lynhurtig prototyping og en fysisk realisering af en designidé samt muligheden for at udføre mindre serier af en overraskende høj kvalitet og lødighed i en kvalitet, der svarer til, hvad man ville kunne opnå med konventionelle produktionsmetoder.
På Elektronikmessen i Odense Congress Center i dagene mellem den 19. og den 21. maj i år vil ét af de væsentlige fokusområder være den additive produktion med 3D-printere, og en spændende gæst og konferencebidrager til messen er Danmarks Teknologiske Institut (DTI), der længe har arbejdet med AME-løsninger for både eksterne kunder og som en del i den produktionsnære del af grundforskningen. DTI har i et stykke tid samarbejdet med den amerikanske virksomhed, Nanodimensions, om trykte elektronikdesigns udført på virksomhedens imponerende Dragonfly IV+, der kan producere de mest utrolige trykte elektronikkonstruktioner.
Stort ønske om at få Dragonfly IV+ til Danmark
– Vi har længe haft et ønske om at kunne hjælpe danske elektronikvirksomheder – og industrien i det hele taget – gennem indkøb og opsætning af en Dragonfly IV+, men det koster i midten af syv cifre at anskaffe sådan en maskine, så vi skal kunne godtgøre, at danske virksomheder har et konkret behov for at få fremstillet trykt elektronik som additivt fremstillede produkter. Derfor vil vi gerne bruge Elektronikmessen til at få kontakt til dansk industri, så vi kan få et mere præcist billede af behovet og omvendt informere om de ganske utrolige egenskaber, Dragonfly IV+ og additiv produktion i det hele taget kan tilbyde, fortæller Teknologisk Instituts stærke kort på området, Zachary Davis, der trods sit pæredanske sprog har rødder i USA.
Han peger på, at tiden er helt rigtig for mere fokus på mulighederne i den såkaldte AME-teknologi. Hvor det tidligere har været en lille smule ”eksotisk” at fremstille trykt elektronik, så er det ved at blive hverdag for mange virksomheder. AME-teknologien åbner døren for en blanding af ledende lag og isolerende substrater, fleksible eller rigide substratlag, frit varierede lagtykkelser i designet og mulighed for blanding af lederbaner og trykte komponenter som antenner, spoler, transformatorer, skærme og meget mere i opbygningen. Hér ligger begrænsningerne nok mest i CAD-/CAE-værktøjerne og designernes evne til at tænke 3D ind i et miljø, der hidtil har været meget ”2D-agtigt”.
– Kompleksiteten i dagens elektronik og den øgede fokus på lav vægt og begrænset plads gør AME-teknologien oplagt til utallige designs. Ikke bare de nyeste edge- og kommende 6G-designs trækker læsset, men også de mange aerospace- og defence-konstruktioner, som dansk elektronikproduktion bidrager til, øger interessen for den trykte elektronik. Ved at have en maskine som Dragonfly IV+ på dansk jord vil også prototyper og småserier til kritiske formål – og innovative idéer – kunne realiseres på meget kort tid uden at involvere partnere i udlandet, og det vil produktionsteknisk være et, bogstaveligt talt, stort plus for dansk elektronik, vurderer Zachary Davis.
Sølvbaserede nanopartikler skaber lederbanerne
I princippet adskiller 3D-printfunktionen i Dragonfly IV+ sig ikke meget fra kendte kommercielle 3D-printerløsninger, men djævlen ligger selvfølgelig i detaljen samt muligheden for at blande substratopbygning med lederbaner mere eller mindre frit. Zachary Davis fortæller, at to printerhoveder dispenserer henholdsvis de isolerende substratlag og ledende lag baseret på sølvholdige nanopartikler. Disse lederbaner kan udlægges til en række funktioner, der bringer modstand, induktans og kapacitans med meget præcise værdier ind i selv de trykte lag.
Det åbner døren for en meget effektiv formindskelse af de fysiske designs, ligesom det vil være muligt at blande lagtykkelser på en måde, som eksempelvis traditionelle print ikke er i stand til. Man slipper desuden for en række produktionstekniske omkostninger, da Dragonfly IV+ ikke kræver masker eller lignende. Det er – igen i princippet – ”bare” en 3D-printer. Maskinens evne til at arbejde med ekstremt små formfaktorer åbner desuden døren for en kompleksitet i designet, som ikke hidtil har været muligt – eller økonomisk bæredygtigt – at realisere med traditionelle fremstillingsmetoder.
Der er med andre ord gode grunde til at besøge elektronikmessen og høre mere om, hvordan Teknologisk Institut kan hjælpe dansk (elektronik)industri til de meget innovative og fremsynede løsninger. Hidtil har DTI hjulpet danske virksomheder med fremstilling på Nanodimensions Dragonfly IV+-maskiner opstillet i USA, men det vil afkorte produktionstid og øge supporten betydeligt, hvis der er interesse nok i branchen til, at Teknologisk Institut selv vil kunne investere i en sådan maskine og hjælpe danske kunder lokalt, så afsæt endelig tid til en højteknologisk samtale med Zachary Davis under Elektronikmessen.
Det er gratis at besøge Elektronikmessen. Odense Congress Center er let at komme til med rigelige P-pladser, og man kan tilmelde sig for billetter på: http://www.elektronikmesse.dk.
RSH
Billedtekst:
1: Teknologisk Institut (DTI) har et stort ønske om at kunne tilbyde danske kunder hurtige og effektive 3D-printede løsninger på en Dragonfly IV+-maskine. På Elektronikmessen i år vil man kunne tale med eksperter fra DTI om mulighederne for højt avancerede og kompakte konstruktioner fremstillet på meget kort tid.
2: På Nanodimensions website kan man se de komplekse designs, man kan realisere på en Dragonfly IV+-maskine med alternerende substrat- og ledende lag. DTI’s ekspert på området, Zachary Davis, vil under messen i Odense kunne vise eksempler på nogle af de designs, som DTI har udført som AME-konstruktioner for danske kunder.

