• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data02. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Telenor forhindrer digitale angreb mod erhvervskunder

Wireless & data02. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Telenor Erhverv er i luften med SafeZone, som er det første sikkerhedsfilter i et dansk mobilnetværk tilpasset erhvervskunder. Filteret opdateres i realtid og blokerer adgangen til svindelsider. SafeZone sørger altså for, at medarbejdere ikke lander på en svindelside, men i stedet blokeres, hvis de klikker på et ondsindet link.

For de danske virksomheder har øget digitalisering også medført en væsentlig større risiko for cyberangreb. Men hvordan garderer man sig bedst mod at blive hacket og miste værdifulde data eller få lammet sin digitale infrastruktur og dermed sin forretning? Automatisk blokering af svindelsider er ifølge Telenor Erhverv et godt sted at starte.

Derfor lancerer Telenor Erhverv, som de første på markedet, DNS-beskyttelse, når man surfer på mobilnetværket, med løsningen SafeZone, der blokerer for omkring 35 millioner svindelsider dagligt i realtid. Med SafeZone har kunder mulighed for at tilkøbe en avanceret teknologi på deres mobil og mobilbredbånd fra Telenor Erhverv, som virker, uanset hvor i verden de befinder sig. SafeZone bruger Cisco Umbrella, en cloudbaseret sikkerhedsstak, der indeholder trusselsintelligens fra Cisco Talos, et markedsledende team af IT-sikkerhedsanalytikere og forskere.

”Som medarbejder bruger man i stigende grad mobiler og tablet som arbejdsredskab, ligesom mange bærbare computere understøtter muligheden for at sætte et sim-kort i. Derfor er det vigtigere end nogensinde at tage de nødvendige forholdsregler. Langt de fleste angreb sker desværre på grund af menneskelige fejl hos medarbejderne. SafeZone er en hurtig og nem måde at beskytte sin virksomhed på uden at skulle tænke på installation, opdatering, vedligeholdelse og drift, som for mange kan være en barriere i forhold til at implementere de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger,” siger Mikkel Kruse, erhvervsdirektør i Telenor Danmark, og fortsætter:

”De IT-kriminelle bliver stadigt dygtigere, og medierne fortæller flittigt og hyppigt om både private og offentlige organisationer, der udsættes for angreb af forskellig art. Med SafeZone kan vi komme en betydelig del af de mange cyberangreb til livs, så vi har store forventninger til, at løsningen vil gøre en mærkbar forskel for vores kunder. I Telenor tager vi vores egen medicin, og derfor har alle vores medarbejdere SafeZone på deres arbejdstelefoner fra i dag.”

En stærk sikkerhedsposition

Tal fra Datatilsynet viser, at 52 % af alle sikkerhedsangreb opstår på grund af menneskelige fejl, og at phishing-angreb er den mest almindelige årsag til sikkerhedsbrud i virksomheder. Med SafeZone lander medarbejdere ikke på en svindelside, men blokeres i stedet, hvis de klikker på et ondsindet link. På denne måde hjælper sikkerhedssystemerne med at opnå den rette balance mellem systemer og adfærd.

Den stigende efterspørgsel på sikkerhedsløsninger har de også oplevet i Telenors erhvervsforretning i de seneste år.

”IT-sikkerhed er øverst på agendaen for langt de fleste af vores kunder, og derfor er SafeZone også en vigtig tilføjelse til den paraply af sikkerhedsløsninger, som vi i Telenor Erhverv har udviklet og positioneret os på. Beskyttelse af kundernes kritiske infrastruktur er altafgørende, og vores ambition er klart at forblive en stærk partner på det område,” siger Mikkel Kruse.

“Cisco Umbrella behandler mere end 620 milliarder internetanmodninger dagligt, kategoriserer domæner i 85 indholdskategorier og har branchens højeste niveau, når det kommer til at identificere risikable websteder. Vores globale fodaftryk giver en sikker og pålidelig oplevelse af høj kvalitet. Da vores DNS-sikkerhedskapacitet er integreret i vores løsningssystem, leverer vi indbygget sikkerhed, mens andre leverer sikkerhed på toppen, hvilket går ud over reaktionstiden og ydeevnen. Vi har set stor succes med introduktionen af SafeZone i Norge og ser frem til samme succes i Danmark,” siger Bill Mabon, Cisco Umbrella.

Om SafeZone

SafeZone er baseret på Cisco Umbrella, som blokerer omkring 35 millioner ondsindede sider og opdateres dagligt i realtid.

Med SafeZone tjekkes virksomhedens trafik op mod lister med kompromitterede hjemmesider og sider med kriminelle formål som kryptomining og botnet.

Klassificeringen er baseret på parametre som information om malware, netværk og IP-adresser, levetid, historik og trafikmønstre.

Der blokeres ikke for hjemmesider med indhold som er holdningsbetonet, herunder stødende, politisk eller på anden måde uønsket.

SafeZone beskytter kun, når man surfer på Telenors mobilnetværk og ikke, når man er på WiFi.

Man er beskyttet med SafeZone i udlandet, så længe man er på mobilnetværket.

SafeZone kan købes fra i dag hos Telenor Erhverv. Læs mere om SafeZone her: https://www.telenor.dk/erhverv/sikkerhed/safezone/

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

AktueltBranchenytDesign & udviklingTest & mål22. 06. 2026

Force Technology har trykket refresh på det digitale ansigt udadtil med et nyt website og en ny visuel identitet. Samtidig introducerer vi payoffet Derisking Tomorrow, som sætter ord på vores rolle: at hjælpe virksomheder med at navigere i teknologiske muligheder og reducere

Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

AktueltPower22. 06. 2026

Førende forskere og virksomheder inden for Power-to-X mødes i Aarhus i næste uge for at diskutere de teknologier, der skal mindske afhængigheden af fossile ressourcer og styrke den grønne omstilling. Det handler ikke kun om at bygge flere vindmøller og solceller, når vi snakker den grønne

Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

Design & udviklingTop22. 06. 2026

Terma løfter AI til nye højder med sin centrale rolle i BIFROST-satellitmissionen, et fælles initiativ mellem danske og svenske virksomheder med Forsvarets Indkøbs- og Logistikstyrelse (DALO) og Forsvarets Materielverk (FMV). Til missionen har Terma konstrueret den indbyggede AI-løsning fra

40V N-kanal effekt-MOSFETs i SOP Advance(EWF) huse

Komponenter & konnektorerPower22. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer tre nye 40V N-kanal effekt-MOSFETs: XPMR5904PB, som er tilgængelig allerede nu, samt XPMR7404PB og XPMR8504PB, der vil være til rådighed inden for en kort tidsramme. Disse komponenter bruger det nyligt udviklede SOP Advance(EWF)-hus og er designet

Kraftig sikkerhedsstyring med Flexi Net

Komponenter & konnektorerProduktion22. 06. 2026

Med Flexi Net introducerer Sick en sikkerhedsstyring til moderne stationære og mobile maskinarkitekturer. Den skalerbare styringsplatform gør det muligt at opbygge et sikkert maskinnetværk langs produktionslinjer og kan udvides med op til tolv Flexi‑I/O‑moduler. Sikkerhedsstyringen behandler op

Brunata udsender nyt regnskab med fortsat vækst

Branchenyt22. 06. 2026

Brunata, som udvikler digitale løsninger til energi- og vandforbrug i ejendomme og forsyningssektoren, har netop offentliggjort nyt regnskab. Omsætningen i den danske del af forretningen steg til 392,2 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på knapt syv procent sammenlignet med året før.

Jabra udnævner Steen Marquard til Regional President for Norden og UK 

Branchenyt22. 06. 2026

Danske Jabra, der er et af verdens førende brands indenfor professionel lyd og video, udnævner Steen Marquard til Regional President for Jabras salgsorganisation i Norden, Storbritannien og Irland. Steen Marquard har været en del af Jabra siden 2013 og har spillet en central rolle i forhold til

STMicroelectronics’ multiplikatorfri PFC-controller til pris- og energifølsomme applikationer

Komponenter & konnektorerPower19. 06. 2026

STMicroelectronics' L6462A transition-mode (TM) PFC-controller reducerer BOM’en og forbedrer effektiviteten, hvilket gør det muligt for forbrugerprodukter og strømforsyninger op til 250W at opfylde strenge miljøvenlige designnormer. L6462A bruger en kurveformsgenerator til at producere en

HIN lancerer ny generation af manuel PCB-depaneling fra Piergiacomi

Produktion19. 06. 2026

Piergiacomi DPF-300EVO er udviklet til skånsom og fleksibel separation af printkort i mindre og mellemstore produktionsserier, hvor behovet for kvalitet og hurtige omstillinger er højt – men hvor investering i en fuldautomatisk router ikke nødvendigvis giver mening. Den nye EVO-version byder

Konfigurer, kombiner og tilpas med Sick Nova og Visionary‑T Mini

IoT & embeddedWireless & data19. 06. 2026

Sicks kompakte 3D‑snapshot-kamera, Visionary‑T Mini med Sick Nova-integration tilbyder med sin enkle betjening og høje datakvalitet en løsning til stort set alle behov inden for 3D Machine Vision. Takket være den fremtidsorienterede 3D time‑of‑flight‑teknologi leverer hver enkelt pixel præcise

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Gratis webinarserie om IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification

  • ACTEC A/S

    Fra Panasonic Powerline til Energizer

  • Mouser Electronics

    Mouser Earns NEUTRIK America’s Top Awards for Distribution and Revenue Performance

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • InnoFour

    Xpedition Creepage Shift Left: Strengthen safety and reliability through early validation

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in AI and Edge Technologies from Altera

  • HIN A/S

    Industriudsugning handler ikke længere kun om at fjerne røg

  • Microchip Technology Inc.

    Registration Now Open for Microchip’s European MASTERs Conference

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

    22.06.2026

  • Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

    22.06.2026

  • Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

    22.06.2026

  • 40V N-kanal effekt-MOSFETs i SOP Advance(EWF) huse

    22.06.2026

  • Kraftig sikkerhedsstyring med Flexi Net

    22.06.2026

  • Brunata udsender nyt regnskab med fortsat vækst

    22.06.2026

  • Jabra udnævner Steen Marquard til Regional President for Norden og UK 

    22.06.2026

  • STMicroelectronics’ multiplikatorfri PFC-controller til pris- og energifølsomme applikationer

    19.06.2026

  • HIN lancerer ny generation af manuel PCB-depaneling fra Piergiacomi

    19.06.2026

  • Konfigurer, kombiner og tilpas med Sick Nova og Visionary‑T Mini

    19.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik