• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data02. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Telenor forhindrer digitale angreb mod erhvervskunder

Wireless & data02. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Telenor Erhverv er i luften med SafeZone, som er det første sikkerhedsfilter i et dansk mobilnetværk tilpasset erhvervskunder. Filteret opdateres i realtid og blokerer adgangen til svindelsider. SafeZone sørger altså for, at medarbejdere ikke lander på en svindelside, men i stedet blokeres, hvis de klikker på et ondsindet link.

For de danske virksomheder har øget digitalisering også medført en væsentlig større risiko for cyberangreb. Men hvordan garderer man sig bedst mod at blive hacket og miste værdifulde data eller få lammet sin digitale infrastruktur og dermed sin forretning? Automatisk blokering af svindelsider er ifølge Telenor Erhverv et godt sted at starte.

Derfor lancerer Telenor Erhverv, som de første på markedet, DNS-beskyttelse, når man surfer på mobilnetværket, med løsningen SafeZone, der blokerer for omkring 35 millioner svindelsider dagligt i realtid. Med SafeZone har kunder mulighed for at tilkøbe en avanceret teknologi på deres mobil og mobilbredbånd fra Telenor Erhverv, som virker, uanset hvor i verden de befinder sig. SafeZone bruger Cisco Umbrella, en cloudbaseret sikkerhedsstak, der indeholder trusselsintelligens fra Cisco Talos, et markedsledende team af IT-sikkerhedsanalytikere og forskere.

”Som medarbejder bruger man i stigende grad mobiler og tablet som arbejdsredskab, ligesom mange bærbare computere understøtter muligheden for at sætte et sim-kort i. Derfor er det vigtigere end nogensinde at tage de nødvendige forholdsregler. Langt de fleste angreb sker desværre på grund af menneskelige fejl hos medarbejderne. SafeZone er en hurtig og nem måde at beskytte sin virksomhed på uden at skulle tænke på installation, opdatering, vedligeholdelse og drift, som for mange kan være en barriere i forhold til at implementere de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger,” siger Mikkel Kruse, erhvervsdirektør i Telenor Danmark, og fortsætter:

”De IT-kriminelle bliver stadigt dygtigere, og medierne fortæller flittigt og hyppigt om både private og offentlige organisationer, der udsættes for angreb af forskellig art. Med SafeZone kan vi komme en betydelig del af de mange cyberangreb til livs, så vi har store forventninger til, at løsningen vil gøre en mærkbar forskel for vores kunder. I Telenor tager vi vores egen medicin, og derfor har alle vores medarbejdere SafeZone på deres arbejdstelefoner fra i dag.”

En stærk sikkerhedsposition

Tal fra Datatilsynet viser, at 52 % af alle sikkerhedsangreb opstår på grund af menneskelige fejl, og at phishing-angreb er den mest almindelige årsag til sikkerhedsbrud i virksomheder. Med SafeZone lander medarbejdere ikke på en svindelside, men blokeres i stedet, hvis de klikker på et ondsindet link. På denne måde hjælper sikkerhedssystemerne med at opnå den rette balance mellem systemer og adfærd.

Den stigende efterspørgsel på sikkerhedsløsninger har de også oplevet i Telenors erhvervsforretning i de seneste år.

”IT-sikkerhed er øverst på agendaen for langt de fleste af vores kunder, og derfor er SafeZone også en vigtig tilføjelse til den paraply af sikkerhedsløsninger, som vi i Telenor Erhverv har udviklet og positioneret os på. Beskyttelse af kundernes kritiske infrastruktur er altafgørende, og vores ambition er klart at forblive en stærk partner på det område,” siger Mikkel Kruse.

“Cisco Umbrella behandler mere end 620 milliarder internetanmodninger dagligt, kategoriserer domæner i 85 indholdskategorier og har branchens højeste niveau, når det kommer til at identificere risikable websteder. Vores globale fodaftryk giver en sikker og pålidelig oplevelse af høj kvalitet. Da vores DNS-sikkerhedskapacitet er integreret i vores løsningssystem, leverer vi indbygget sikkerhed, mens andre leverer sikkerhed på toppen, hvilket går ud over reaktionstiden og ydeevnen. Vi har set stor succes med introduktionen af SafeZone i Norge og ser frem til samme succes i Danmark,” siger Bill Mabon, Cisco Umbrella.

Om SafeZone

SafeZone er baseret på Cisco Umbrella, som blokerer omkring 35 millioner ondsindede sider og opdateres dagligt i realtid.

Med SafeZone tjekkes virksomhedens trafik op mod lister med kompromitterede hjemmesider og sider med kriminelle formål som kryptomining og botnet.

Klassificeringen er baseret på parametre som information om malware, netværk og IP-adresser, levetid, historik og trafikmønstre.

Der blokeres ikke for hjemmesider med indhold som er holdningsbetonet, herunder stødende, politisk eller på anden måde uønsket.

SafeZone beskytter kun, når man surfer på Telenors mobilnetværk og ikke, når man er på WiFi.

Man er beskyttet med SafeZone i udlandet, så længe man er på mobilnetværket.

SafeZone kan købes fra i dag hos Telenor Erhverv. Læs mere om SafeZone her: https://www.telenor.dk/erhverv/sikkerhed/safezone/

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Questa Base workshop – Unlocking the tools you already own

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN modtager EcoVadis Bronzemedalje

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • Microchip Technology Inc.

    Streamline Spacecraft Timing Architecture with Microchip’s Radiation-Tolerant, Low-Power, Low-Jitter Six-Output Clock Generator

  • Mouser Electronics

    Samtec Honours Mouser Electronics with Global High Service Distributor of the Year Accolades

  • ODU Denmark

    ODU konnektorer til Nett Warrior og STANAG 4695

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Har du styr på IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}