• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data02. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Telenor forhindrer digitale angreb mod erhvervskunder

Wireless & data02. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Telenor Erhverv er i luften med SafeZone, som er det første sikkerhedsfilter i et dansk mobilnetværk tilpasset erhvervskunder. Filteret opdateres i realtid og blokerer adgangen til svindelsider. SafeZone sørger altså for, at medarbejdere ikke lander på en svindelside, men i stedet blokeres, hvis de klikker på et ondsindet link.

For de danske virksomheder har øget digitalisering også medført en væsentlig større risiko for cyberangreb. Men hvordan garderer man sig bedst mod at blive hacket og miste værdifulde data eller få lammet sin digitale infrastruktur og dermed sin forretning? Automatisk blokering af svindelsider er ifølge Telenor Erhverv et godt sted at starte.

Derfor lancerer Telenor Erhverv, som de første på markedet, DNS-beskyttelse, når man surfer på mobilnetværket, med løsningen SafeZone, der blokerer for omkring 35 millioner svindelsider dagligt i realtid. Med SafeZone har kunder mulighed for at tilkøbe en avanceret teknologi på deres mobil og mobilbredbånd fra Telenor Erhverv, som virker, uanset hvor i verden de befinder sig. SafeZone bruger Cisco Umbrella, en cloudbaseret sikkerhedsstak, der indeholder trusselsintelligens fra Cisco Talos, et markedsledende team af IT-sikkerhedsanalytikere og forskere.

”Som medarbejder bruger man i stigende grad mobiler og tablet som arbejdsredskab, ligesom mange bærbare computere understøtter muligheden for at sætte et sim-kort i. Derfor er det vigtigere end nogensinde at tage de nødvendige forholdsregler. Langt de fleste angreb sker desværre på grund af menneskelige fejl hos medarbejderne. SafeZone er en hurtig og nem måde at beskytte sin virksomhed på uden at skulle tænke på installation, opdatering, vedligeholdelse og drift, som for mange kan være en barriere i forhold til at implementere de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger,” siger Mikkel Kruse, erhvervsdirektør i Telenor Danmark, og fortsætter:

”De IT-kriminelle bliver stadigt dygtigere, og medierne fortæller flittigt og hyppigt om både private og offentlige organisationer, der udsættes for angreb af forskellig art. Med SafeZone kan vi komme en betydelig del af de mange cyberangreb til livs, så vi har store forventninger til, at løsningen vil gøre en mærkbar forskel for vores kunder. I Telenor tager vi vores egen medicin, og derfor har alle vores medarbejdere SafeZone på deres arbejdstelefoner fra i dag.”

En stærk sikkerhedsposition

Tal fra Datatilsynet viser, at 52 % af alle sikkerhedsangreb opstår på grund af menneskelige fejl, og at phishing-angreb er den mest almindelige årsag til sikkerhedsbrud i virksomheder. Med SafeZone lander medarbejdere ikke på en svindelside, men blokeres i stedet, hvis de klikker på et ondsindet link. På denne måde hjælper sikkerhedssystemerne med at opnå den rette balance mellem systemer og adfærd.

Den stigende efterspørgsel på sikkerhedsløsninger har de også oplevet i Telenors erhvervsforretning i de seneste år.

”IT-sikkerhed er øverst på agendaen for langt de fleste af vores kunder, og derfor er SafeZone også en vigtig tilføjelse til den paraply af sikkerhedsløsninger, som vi i Telenor Erhverv har udviklet og positioneret os på. Beskyttelse af kundernes kritiske infrastruktur er altafgørende, og vores ambition er klart at forblive en stærk partner på det område,” siger Mikkel Kruse.

“Cisco Umbrella behandler mere end 620 milliarder internetanmodninger dagligt, kategoriserer domæner i 85 indholdskategorier og har branchens højeste niveau, når det kommer til at identificere risikable websteder. Vores globale fodaftryk giver en sikker og pålidelig oplevelse af høj kvalitet. Da vores DNS-sikkerhedskapacitet er integreret i vores løsningssystem, leverer vi indbygget sikkerhed, mens andre leverer sikkerhed på toppen, hvilket går ud over reaktionstiden og ydeevnen. Vi har set stor succes med introduktionen af SafeZone i Norge og ser frem til samme succes i Danmark,” siger Bill Mabon, Cisco Umbrella.

Om SafeZone

SafeZone er baseret på Cisco Umbrella, som blokerer omkring 35 millioner ondsindede sider og opdateres dagligt i realtid.

Med SafeZone tjekkes virksomhedens trafik op mod lister med kompromitterede hjemmesider og sider med kriminelle formål som kryptomining og botnet.

Klassificeringen er baseret på parametre som information om malware, netværk og IP-adresser, levetid, historik og trafikmønstre.

Der blokeres ikke for hjemmesider med indhold som er holdningsbetonet, herunder stødende, politisk eller på anden måde uønsket.

SafeZone beskytter kun, når man surfer på Telenors mobilnetværk og ikke, når man er på WiFi.

Man er beskyttet med SafeZone i udlandet, så længe man er på mobilnetværket.

SafeZone kan købes fra i dag hos Telenor Erhverv. Læs mere om SafeZone her: https://www.telenor.dk/erhverv/sikkerhed/safezone/

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

1 ud af 6 AI-prompts sætter virksomheders data på spil

Wireless & data30. 03. 2026

Check Point Research, som er en del af Check Point Software Technologies, har netop udgivet sin AI Threat Landscape-rapport. Den bygger på data fra januar og februar 2026 og indeholder tal fra virksomheder i 41 lande, herunder Danmark. Analysen viser, at hver sjette prompt indeholder potentielt

Højt integreret 24‑kanals mixed‑signal IC til luftfarts- og forsvars-styringssystemer

IoT & embedded30. 03. 2026

Microchip Technology lancerer LX4580, en 24‑kanals mixed‑signal IC designet til strømlining af højpålidelige styringssystemer til luftfarts- og forsvarsapplikationer. LX4580 er en højt integreret IC, der erstatter multiple diskrete komponenter med én enkelt komponent, der supporterer synkroniseret

Kompakte og robuste automotive MOSFETs med loddebare flanker

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer fem nye MOSFET-produkter primært tiltænkt de automotive sektor, hvor designet er en kombination af pladsbesparende fordele og nem montage. N-kanal typerne (XSM6K361NW, XSM6K519NW, XSM6K376NW og XSM6K336NW) og P-kanal typen (XSM6J372NW) af MOSFETs

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatisering af centrale processer inden 2030

BranchenytProduktion30. 03. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 % i dag til 50 % i 2030. Undersøgelsen bygger

Aprilsnar? Den står Folketinget for i år

AktueltBranchenyt30. 03. 2026

I den af året, hvor der er godt knald på påskekyllinger her, der og alle steder, så må vi nok erkende, at vi i Danmark nu befinder os i en situation, hvor vi politisk bedst kan sammenlignes med en hovedløs høne. Det gør sådan set også det satiriske indspark, som 1. april uundgåeligt kræver i den

DTU Chipday 14. april

Design & udviklingEventsTop30. 03. 2026

Integreret kredsløbsdesign har været den vigtigste teknologiske drivkraft i mere end 50 år – og vil fortsat være det i årtier fremover. Danmark har etableret sig som en verdensklasseaktør inden for områder som lydbehandling, høreapparatteknologi, trådløs kommunikation og kvanteberegning, og flere

Refurbed og GoPro indgår eksklusivt samarbejde i Danmark

Branchenyt30. 03. 2026

Refurbed, som er Europas hurtigst voksende online markedsplads for istandsatte produkter, indgår nu et nyt samarbejde med GoPro, som er kendt for sine populære actionkameraer. Som en del af aftalen bliver udvalgte istandsatte GoPro-produkter fremover kun tilgængelige hos Refurbed i Danmark, Sverige

Recom træder ind i verdenen af diskret effektelektronik

Komponenter & konnektorerPower30. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Serien omfatter en fuldt integreret fuld bro-ensretter med smart udgangsspændingsbegrænsning, der optager mindre plads på kortet end fire

Phoenix Contact er aktiv på Hannover messen

AktueltEventsKomponenter & konnektorer30. 03. 2026

På årets Hannover-messe 20. – 24. april fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand

DTU’s rektor til kommende regering: Undgå milliardtab – uddan flere ingeniører

BranchenytTop30. 03. 2026

Færre ingeniører er dyrt for samfundet. Sådan lyder én af hovedkonklusionerne i en ny rapport udarbejdet af HBS Economics for DTU. På DTU skal der frem mod 2035 uddannes 4.200 færre ingeniører. Sektordimensioneringen alene mindsker Danmarks BNP med op mod en halv milliard kroner årligt efter fuld

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    HIN viser rengøring, inspektion og procesudstyr på Elektronikmässan

  • InnoFour

    Discover the power of possibility at Future.Industry 2026 – Virtual Global Event 31 March

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in Secure Component Solutions from NXP Semiconductors

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: NXP Semiconductors’ IW610 Wi-Fi 6 Tri-Radio SoC Elevates Connectivity in IoT Applications

  • Eaton

    Eaton på El & Teknik 2026: Elektrificering stiller nye krav til elnet og industrielle løsninger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Sponsors 2026 Global Create the Future Design Contest to Inspire Technological Innovation

  • Elektronikmessen

    Mød Simple ERP på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    The hidden complexity of modern power Electronics Design

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Autonomous Vehicle Online Resource Centre Addresses Real-World Deployment Challenges

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 1 ud af 6 AI-prompts sætter virksomheders data på spil

    30.03.2026

  • Højt integreret 24‑kanals mixed‑signal IC til luftfarts- og forsvars-styringssystemer

    30.03.2026

  • Kompakte og robuste automotive MOSFETs med loddebare flanker

    30.03.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatisering af centrale processer inden 2030

    30.03.2026

  • Aprilsnar? Den står Folketinget for i år

    30.03.2026

  • DTU Chipday 14. april

    30.03.2026

  • Refurbed og GoPro indgår eksklusivt samarbejde i Danmark

    30.03.2026

  • Recom træder ind i verdenen af diskret effektelektronik

    30.03.2026

  • Phoenix Contact er aktiv på Hannover messen

    30.03.2026

  • DTU’s rektor til kommende regering: Undgå milliardtab – uddan flere ingeniører

    30.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik