• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data20. 02. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikkerhedsfilter skal beskytte mobilbrugere mod internetsvindel

Wireless & data20. 02. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Som det første teleselskab herhjemme lancerer Telenor et sikkerhedsfilter til alle selskabets privatkunder, der automatisk blokerer hjemmesider med svindel og virus. Lanceringen sker i forlængelse af et samarbejde mellem myndighederne og telebranchen om at øge danskernes sikkerhed og tryghed på nettet.

Den nye service bliver lanceret i starten af marts under navnet SikkerSurf. SikkerSurf beskytter Telenors privatkunder, når de går på nettet ved automatisk at blokere adgangen til hjemmesider med svindel og virus på teleselskabets netværk.

– I dag er svindlere blevet eksperter i at kamuflere deres onde hensigter og links til skadelige hjemmesider i svindelmails og sms’er, som mange danskere modtager hver dag. De ligner til forveksling troværdige beskeder, der kan være enormt svære at gennemskue for den almindelige forbruger. Vi har ønsket denne løsning i lang tid, og derfor er vi enormt glade for, at vi efter en tæt og god dialog med myndighederne nu kan tilbyde alle vores privatkunder det ekstra lag af beskyttelse som det første og foreløbigt eneste teleselskab herhjemme, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet i Telenor.

Lanceringen sker på baggrund af et langvarigt samarbejde med bl.a. brancheforeningen Teleindustrien, Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur og Center for Cybersikkerhed om tiltag, der kan forbedre sikkerheden for danskerne på nettet. I forlængelse af dette har de danske myndigheder for nyligt givet grønt lys til teleselskabernes brug af sikkerhedsfiltre til at bekæmpe problemet med falske emails og sms’er – såkaldt phishing og smishing – som 60 pct.1 af danskerne har været udsat for.

Blokerer svindel-hjemmesider

Med SikkerSurf blokerer Telenor automatisk adgangen til hjemmesider, der indeholder virus, svindel eller ondsindet software. Det kan f.eks. være hjemmesider, der udgiver sig for at være myndigheder, pakkeleverandører, banker etc., og som lokker kunderne til at dele kreditkortinformationer og personlige oplysninger. Når kunden klikker på et ondsindet link, vil vedkommende modtage en meddelelse på skærmen om, at hjemmesiden er blokeret.

– Vi vil gerne give vores kunder en tryg og sikker digital hverdag. Derfor har vi konstant fokus på at sikre den rette balance i forhold til at give adgang til internettets mange muligheder og minimere faldgruberne. Med SikkerSurf tager vi et stort skridt i den retning ved at indbygge trygheden direkte i netværket, så vores kunder kan surfe sikkert på nettet med mere ro i maven, siger Christian Hoffmann.

Frivilligt tilbud

SikkerSurf bliver lanceret primo marts, hvor det automatisk bliver inkluderet i alle abonnementer på mobil og mobilt bredbånd (MBB) til privatkunder. Kunderne skal altså ikke gøre noget aktivt for at få beskyttelsen. De kan dog til enhver tid fravælge SikkerSurf og blokeringen i ”Mit Telenor”-appen eller ved at kontakte kundeservice, hvis de ønsker det. Senere i løbet af foråret bliver SikkerSurf også rullet ud til alle Telenors Maxspeed-kunder, der får internet gennem kabel eller trådløst over 4G og 5G.

Telenor har i forvejen gode erfaringer med SikkerSurf fra Norge og Sverige med positiv feedback fra de tre mio. kunder, som i dag har en tilsvarende service som en del af deres abonnement i de to lande. Siden tjenesten blev lanceret i landene, har Telenor blokeret flere millioner besøg til ondsindede hjemmesider. Kun få kunder har aktivt fravalgt løsningen.

Om SikkerSurf:

SikkerSurf bliver tilgængelig for alle Telenors privatkunder. Servicen bliver først lanceret til kunder med mobil- og MBB-abonnementer i begyndelsen af marts og senere til Maxspeed-internetkunder på fiber, coax, DSL og FWA 4G/5G i løbet af foråret. Inden for kort tid bliver der også lanceret en lignende service til Telenors erhvervskunder, hvilket bliver annonceret senere.

SikkerSurf bliver automatisk slået til for privatkunderne uden behov for at foretage sig yderligere. Alle kunder kan til enhver tid slå blokeringen fra i “Mit Telenor”-app’en eller ved at kontakte kundeservice.

SikkerSurf bliver helt konkret effektueret ved, at Telenors DNS-server sammenligner det efterspurgte domænenavn med en liste over domænenavne med ondsindet indhold.

Listen over blokerede hjemmesider bliver løbende opdateret på baggrund af en række kategorier, som bruges til kontinuerligt at scanne internettet for nye svindel- og virussites, hvilket sker med hjælp fra en samarbejdspartner. Telenor overvåger ikke selve indholdet af trafikken hos kunderne.

SikkerSurf er en del af NetSikker, som er inkluderet i alle Telenors mobilabonnementer til privatmarkedet og dækker brugeren af abonnementet i forskellige typer af sager, der omhandler digitale krænkelser og onlinesvindel.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Questa Base workshop – Unlocking the tools you already own

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN modtager EcoVadis Bronzemedalje

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Phoenix Contact A/S

    Innovative prøvestiksystemer til energiomstilling

  • Microchip Technology Inc.

    Streamline Spacecraft Timing Architecture with Microchip’s Radiation-Tolerant, Low-Power, Low-Jitter Six-Output Clock Generator

  • Mouser Electronics

    Samtec Honours Mouser Electronics with Global High Service Distributor of the Year Accolades

  • ODU Denmark

    ODU konnektorer til Nett Warrior og STANAG 4695

  • Mouser Electronics

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • HIN A/S

    Har du styr på IEC 61340-5-1 og ESD-compliance

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}