• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data20. 02. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikkerhedsfilter skal beskytte mobilbrugere mod internetsvindel

Wireless & data20. 02. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Som det første teleselskab herhjemme lancerer Telenor et sikkerhedsfilter til alle selskabets privatkunder, der automatisk blokerer hjemmesider med svindel og virus. Lanceringen sker i forlængelse af et samarbejde mellem myndighederne og telebranchen om at øge danskernes sikkerhed og tryghed på nettet.

Den nye service bliver lanceret i starten af marts under navnet SikkerSurf. SikkerSurf beskytter Telenors privatkunder, når de går på nettet ved automatisk at blokere adgangen til hjemmesider med svindel og virus på teleselskabets netværk.

– I dag er svindlere blevet eksperter i at kamuflere deres onde hensigter og links til skadelige hjemmesider i svindelmails og sms’er, som mange danskere modtager hver dag. De ligner til forveksling troværdige beskeder, der kan være enormt svære at gennemskue for den almindelige forbruger. Vi har ønsket denne løsning i lang tid, og derfor er vi enormt glade for, at vi efter en tæt og god dialog med myndighederne nu kan tilbyde alle vores privatkunder det ekstra lag af beskyttelse som det første og foreløbigt eneste teleselskab herhjemme, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet i Telenor.

Lanceringen sker på baggrund af et langvarigt samarbejde med bl.a. brancheforeningen Teleindustrien, Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur og Center for Cybersikkerhed om tiltag, der kan forbedre sikkerheden for danskerne på nettet. I forlængelse af dette har de danske myndigheder for nyligt givet grønt lys til teleselskabernes brug af sikkerhedsfiltre til at bekæmpe problemet med falske emails og sms’er – såkaldt phishing og smishing – som 60 pct.1 af danskerne har været udsat for.

Blokerer svindel-hjemmesider

Med SikkerSurf blokerer Telenor automatisk adgangen til hjemmesider, der indeholder virus, svindel eller ondsindet software. Det kan f.eks. være hjemmesider, der udgiver sig for at være myndigheder, pakkeleverandører, banker etc., og som lokker kunderne til at dele kreditkortinformationer og personlige oplysninger. Når kunden klikker på et ondsindet link, vil vedkommende modtage en meddelelse på skærmen om, at hjemmesiden er blokeret.

– Vi vil gerne give vores kunder en tryg og sikker digital hverdag. Derfor har vi konstant fokus på at sikre den rette balance i forhold til at give adgang til internettets mange muligheder og minimere faldgruberne. Med SikkerSurf tager vi et stort skridt i den retning ved at indbygge trygheden direkte i netværket, så vores kunder kan surfe sikkert på nettet med mere ro i maven, siger Christian Hoffmann.

Frivilligt tilbud

SikkerSurf bliver lanceret primo marts, hvor det automatisk bliver inkluderet i alle abonnementer på mobil og mobilt bredbånd (MBB) til privatkunder. Kunderne skal altså ikke gøre noget aktivt for at få beskyttelsen. De kan dog til enhver tid fravælge SikkerSurf og blokeringen i ”Mit Telenor”-appen eller ved at kontakte kundeservice, hvis de ønsker det. Senere i løbet af foråret bliver SikkerSurf også rullet ud til alle Telenors Maxspeed-kunder, der får internet gennem kabel eller trådløst over 4G og 5G.

Telenor har i forvejen gode erfaringer med SikkerSurf fra Norge og Sverige med positiv feedback fra de tre mio. kunder, som i dag har en tilsvarende service som en del af deres abonnement i de to lande. Siden tjenesten blev lanceret i landene, har Telenor blokeret flere millioner besøg til ondsindede hjemmesider. Kun få kunder har aktivt fravalgt løsningen.

Om SikkerSurf:

SikkerSurf bliver tilgængelig for alle Telenors privatkunder. Servicen bliver først lanceret til kunder med mobil- og MBB-abonnementer i begyndelsen af marts og senere til Maxspeed-internetkunder på fiber, coax, DSL og FWA 4G/5G i løbet af foråret. Inden for kort tid bliver der også lanceret en lignende service til Telenors erhvervskunder, hvilket bliver annonceret senere.

SikkerSurf bliver automatisk slået til for privatkunderne uden behov for at foretage sig yderligere. Alle kunder kan til enhver tid slå blokeringen fra i “Mit Telenor”-app’en eller ved at kontakte kundeservice.

SikkerSurf bliver helt konkret effektueret ved, at Telenors DNS-server sammenligner det efterspurgte domænenavn med en liste over domænenavne med ondsindet indhold.

Listen over blokerede hjemmesider bliver løbende opdateret på baggrund af en række kategorier, som bruges til kontinuerligt at scanne internettet for nye svindel- og virussites, hvilket sker med hjælp fra en samarbejdspartner. Telenor overvåger ikke selve indholdet af trafikken hos kunderne.

SikkerSurf er en del af NetSikker, som er inkluderet i alle Telenors mobilabonnementer til privatmarkedet og dækker brugeren af abonnementet i forskellige typer af sager, der omhandler digitale krænkelser og onlinesvindel.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to drivere/controllere til sinusformet pulsbreddemodulation (PWM) – TC78B043FNG og TC78B043FTG – til styring af trefasede børsteløse DC-motorer (BLDC) med support af både ydre (SPM - surface permanent magnet) og indre (IPM – interior permanent magnet)

Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

AktueltDesign & udvikling13. 02. 2026

Den danske startupvirksomhed Gridturn, som forlænger levetiden på udtjente elbilbatterier ved at omdanne dem til certificerede batterienergilagringssystemer (BESS), er blevet tildelt 75.000 EUR. i støtte fra Women TechEU-programmet. Støtten gives til kvindeligt ledede europæiske

Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

AktueltWireless & data13. 02. 2026

En ny temperaturmåling fra slutningen af 2025 blandt danske virksomheder viser, at usikkerheden om amerikansk loyalitet allerede inden de seneste udmeldinger har fået danske virksomheder til at tage markante skridt for at sikre deres data og flytte væk fra USA. Undersøgelsen viser, at der blandt

Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

Design & udviklingTop13. 02. 2026

Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere energieffektive computere, telefoner og datacentre. Opfindelsen af nanolaseren er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Science Advances. Perspektiverne i teknologien er, at

Hjernen bag C++ har netop rundet de 75 år

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

Bjarne Stroustrup (født: 1950) er blandt de bedste hoveder inden for dansk teknologi, og hans compilering af sourcekode med C++, som reelt er opfindelsen af sproget, kan føres tilbage til 1979. Selv har opfinderen lige rundet de 75 år og er fortsat aktiv i branchenArtiklen har været bragt i Aktuel

Cirkularitet er i frit fald – og det kan koste Danmark dyrt

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

På globalt plan genbruges færre og færre materialer. Det er et tegn på, at vi stadig har svært ved at forene vækst med ressourceansvarArtiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 - 2026 og kan læses herunder uden illustrationer(læs originaludgaven her) Af Lasse Garby, administrerende

Robotsikkerhed og implementering af en sikker fremtid

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

I massevis af artikler har både Analog Devices og flere andre tidligere fokuseret på de sikkerhedsmæssige udfordringer, som robotstyringer giver – navnlig med fokus på de industrielle sikkerhedsstandarder og de ikke uvæsentlige sikkerhedsfunktioner, der er nødvendige til beskyttelse i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

  • Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

    13.02.2026

  • Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

    13.02.2026

  • Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

    13.02.2026

  • Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

    13.02.2026

  • IFS bliver officiel teknologipartner for Cadillac Formel 1 Team

    11.02.2026

  • Embedded Worlds dramatik fortsætter i 2026

    11.02.2026

  • Microchip lancerer familie af 600V gate-drivere til højvolt power-management applikationer

    11.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik