• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data20. 02. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Sikkerhedsfilter skal beskytte mobilbrugere mod internetsvindel

Wireless & data20. 02. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Som det første teleselskab herhjemme lancerer Telenor et sikkerhedsfilter til alle selskabets privatkunder, der automatisk blokerer hjemmesider med svindel og virus. Lanceringen sker i forlængelse af et samarbejde mellem myndighederne og telebranchen om at øge danskernes sikkerhed og tryghed på nettet.

Den nye service bliver lanceret i starten af marts under navnet SikkerSurf. SikkerSurf beskytter Telenors privatkunder, når de går på nettet ved automatisk at blokere adgangen til hjemmesider med svindel og virus på teleselskabets netværk.

– I dag er svindlere blevet eksperter i at kamuflere deres onde hensigter og links til skadelige hjemmesider i svindelmails og sms’er, som mange danskere modtager hver dag. De ligner til forveksling troværdige beskeder, der kan være enormt svære at gennemskue for den almindelige forbruger. Vi har ønsket denne løsning i lang tid, og derfor er vi enormt glade for, at vi efter en tæt og god dialog med myndighederne nu kan tilbyde alle vores privatkunder det ekstra lag af beskyttelse som det første og foreløbigt eneste teleselskab herhjemme, siger Christian Hoffmann, direktør for privatmarkedet i Telenor.

Lanceringen sker på baggrund af et langvarigt samarbejde med bl.a. brancheforeningen Teleindustrien, Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur og Center for Cybersikkerhed om tiltag, der kan forbedre sikkerheden for danskerne på nettet. I forlængelse af dette har de danske myndigheder for nyligt givet grønt lys til teleselskabernes brug af sikkerhedsfiltre til at bekæmpe problemet med falske emails og sms’er – såkaldt phishing og smishing – som 60 pct.1 af danskerne har været udsat for.

Blokerer svindel-hjemmesider

Med SikkerSurf blokerer Telenor automatisk adgangen til hjemmesider, der indeholder virus, svindel eller ondsindet software. Det kan f.eks. være hjemmesider, der udgiver sig for at være myndigheder, pakkeleverandører, banker etc., og som lokker kunderne til at dele kreditkortinformationer og personlige oplysninger. Når kunden klikker på et ondsindet link, vil vedkommende modtage en meddelelse på skærmen om, at hjemmesiden er blokeret.

– Vi vil gerne give vores kunder en tryg og sikker digital hverdag. Derfor har vi konstant fokus på at sikre den rette balance i forhold til at give adgang til internettets mange muligheder og minimere faldgruberne. Med SikkerSurf tager vi et stort skridt i den retning ved at indbygge trygheden direkte i netværket, så vores kunder kan surfe sikkert på nettet med mere ro i maven, siger Christian Hoffmann.

Frivilligt tilbud

SikkerSurf bliver lanceret primo marts, hvor det automatisk bliver inkluderet i alle abonnementer på mobil og mobilt bredbånd (MBB) til privatkunder. Kunderne skal altså ikke gøre noget aktivt for at få beskyttelsen. De kan dog til enhver tid fravælge SikkerSurf og blokeringen i ”Mit Telenor”-appen eller ved at kontakte kundeservice, hvis de ønsker det. Senere i løbet af foråret bliver SikkerSurf også rullet ud til alle Telenors Maxspeed-kunder, der får internet gennem kabel eller trådløst over 4G og 5G.

Telenor har i forvejen gode erfaringer med SikkerSurf fra Norge og Sverige med positiv feedback fra de tre mio. kunder, som i dag har en tilsvarende service som en del af deres abonnement i de to lande. Siden tjenesten blev lanceret i landene, har Telenor blokeret flere millioner besøg til ondsindede hjemmesider. Kun få kunder har aktivt fravalgt løsningen.

Om SikkerSurf:

SikkerSurf bliver tilgængelig for alle Telenors privatkunder. Servicen bliver først lanceret til kunder med mobil- og MBB-abonnementer i begyndelsen af marts og senere til Maxspeed-internetkunder på fiber, coax, DSL og FWA 4G/5G i løbet af foråret. Inden for kort tid bliver der også lanceret en lignende service til Telenors erhvervskunder, hvilket bliver annonceret senere.

SikkerSurf bliver automatisk slået til for privatkunderne uden behov for at foretage sig yderligere. Alle kunder kan til enhver tid slå blokeringen fra i “Mit Telenor”-app’en eller ved at kontakte kundeservice.

SikkerSurf bliver helt konkret effektueret ved, at Telenors DNS-server sammenligner det efterspurgte domænenavn med en liste over domænenavne med ondsindet indhold.

Listen over blokerede hjemmesider bliver løbende opdateret på baggrund af en række kategorier, som bruges til kontinuerligt at scanne internettet for nye svindel- og virussites, hvilket sker med hjælp fra en samarbejdspartner. Telenor overvåger ikke selve indholdet af trafikken hos kunderne.

SikkerSurf er en del af NetSikker, som er inkluderet i alle Telenors mobilabonnementer til privatmarkedet og dækker brugeren af abonnementet i forskellige typer af sager, der omhandler digitale krænkelser og onlinesvindel.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

AktueltBranchenytPower22. 04. 2026

Et stigende pres på elnettet og behovet for stabile, fleksible energiløsninger skaber efterspørgsel efter nye, kompetente aktører i markedet. Med lanceringen af Upgrid A/S går Jysk Elteknik A/S og Jesper Stilling nu sammen om at levere gennemtænkte og driftssikre energiløsninger til virksomheder og

Terma styrker space-divisionen

BranchenytDesign & udviklingTop22. 04. 2026

Terma styrker sin ledelse af space-divisionen med udnævnelsen af ​​Mats Warstedt som senior vicepræsident, hvilket understøtter virksomhedens ambition om at accelerere væksten og positionere forretningen til den næste fase. Space-markedet undergår en hurtig transformation, drevet af stigende

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

AktueltDesign & udviklingEventsProduktion22. 04. 2026

International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 på HCA Airport i Odense og har i år udvidet fra 100 til 158 standpladser - som alle nu er reserveret. Dermed tegner årets udgave til at blive den største til dato. Årets konference er udvidet i både omfang og indhold for at afspejle den

Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer TPHR6704RL, en 40V N-kanal effekt-MOSFET fremstillet i den nyeste generation af U-MOS11-H processen. Komponenten er optimeret til switch-mode strømforsyninger til brug i datacentre samt i industrielt udstyr som højeffektive DC/DC-konvertere, switchede

Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

Design & udviklingPower22. 04. 2026

Rohm har udviklet den nyeste enhed i sin EcoSiC-serie: 5. generations SiC MOSFET'er, der er optimeret til højeffektive strømforsyningsapplikationer. Denne teknologi er ideelt egnet til elektriske drivlinjer i biler – såsom traktionsinvertere til elbiler (xEV'er) – samt strømforsyninger til

Nye SMD-transformerløsninger nu tilgængelige

Komponenter & konnektorerPower22. 04. 2026

Med en ny serie af Power-IC’er og SMD-transformere gør Recom det muligt for kunder at udvikle deres egne diskrete, isolerede DC/DC-strømforsyninger. Sortimentet omfatter transformere, der er kompatible med flyback-, push-pull- og fuldbro-drivere i effektområdet fra 1W til 15W. Disse standard

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

Design & udviklingWireless & data22. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Mød Eurochannels på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Programmable Logic Redefined for Simpler, Smarter, Fully Integrated Designs

  • HIN A/S

    Fleksibel SMT-produktion i fokus: Oplev Essemtec FOX VDS T på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Upgrid A/S vil levere solceller og batteri-backups til erhverv og offentlige bygninger

    22.04.2026

  • Terma styrker space-divisionen

    22.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    22.04.2026

  • Toshiba lancerer 40V, 0,67mΩ N-kanal MOSFET

    22.04.2026

  • Rohm udvikler 5. generations SiC-teknologi

    22.04.2026

  • Nye SMD-transformerløsninger nu tilgængelige

    22.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    22.04.2026

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik