• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower06. 12. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Ny ordning skaber gennemsigtigt marked for batterianlæg

AktueltPower06. 12. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

Danskerne er allerede i fuld gang med at gøre sig uafhængige af fossile brændsler. Flere tusinde husstande har solceller med tilkoblet batterilager, så solcelleenergien kan bruges, når solen er gået ned. Men hvordan vælger de det rette batterianlæg? Teknologisk Institut etablerer ny prøvningsordning, som vil skabe et gennemsigtigt marked for husstandsbatterier.

I dag findes der ingen objektive data eller hjemmesider som gør det muligt at sammenligne batterianlæg. Teknologisk Institut etablerer derfor en frivillig prøvningsordning for batterianlæg på det danske marked.

– Batteriproducentens produktblade er det eneste sted, hvor data er tilgængelige. Disse data er ligeså svære at sammenligne som æbler og pærer. Forbrugerne har behov for et realistisk billede af f.eks. batterianlæggets effektivitet, siger projektleder Lars Overgaard.

Prøvningsordningen gik i luften den 28. november ved konferencen Avanceret Energilagring på Teknologisk Institut i Aarhus. Ordningen indbefatter automatiseret test af batterianlæg, vurdering af sikkerhed og forbrugerrettet information. Information og testede batterianlæg vil være at finde på http://www.husstandsbatterier.dk.

– En prøvningsordning vil skabe transparens på markedet for husstandsbatterier i Danmark. Ordningen giver forbrugerne et godt udgangspunkt for at vælge batterianlæg, siger senioranalytiker Henrik Sonne, Videncentret Bolius.

Han fortsætter med at forklare, at batterianlæg efter Bolius’ opfattelse stadig er forholdsvis nyt og har undersøgt folks brug af grønne energiformer.

– Vi har netop afsluttet en undersøgelse blandt danske husejere, som viser, at hver tredje gerne investerer mere i solceller eller andre grønne energiformer, hvis dette er tilkoblet et husstandsbatteri. Dermed må vi forvente at se mere til denne teknologi i hjemmene i fremtiden, siger Henrik Sonne.

Faldende priser på solpaneler og batterianlæg kan også betyde, at husstandsbatterier bliver mere attraktive. Det amerikanske markedsdatabureau,

For at blive optaget i den nye og frivillige prøvningsordning skal et batterianlæg gennemgå en test på Teknologisk Institut, som bl.a. måler effektivitet, årsvirkningsgrad og tilgængelig kapacitet.

– Vores test ser på de væsentligste parametre for at vælge batterianlæg bl.a. kapacitet. Hvis en forbruger investerer i et 6 kWh anlæg men ifølge vores tests kun vil få 5,5 kWh tilgængelig kapacitet – så er dette væsentlig viden for at vurdere, hvilket batterianlæg man vil investere i for at få mere ud af ens solcelleproduktion, siger Lars Overgaard.

Ifølge Teknologisk Institut er sikkerhed også et væsentligt element at belyse, når batterianlæggene for alvor bliver en del af de danske husholdninger.

– Et batterianlæg har et stort energiindhold i et forholdsvis lille volumen og skal derfor installeres og placeres korrekt. På hjemmesiden vil der derfor være vejledning omkring placering og installation, siger Lars Overgaard.

Hvert batterianlæg vil desuden blive vurderet mht. sikkerhed ud fra visuel inspektion og produktdata.

– En forudsætning for ordningens succes er, at mange producenter og forhandlere nu vælger at lade deres anlæg teste hos os for derved at bidrage til bedre gennemsigtighed for forbrugerne.

Læs mere på http://www.husstandsbatterier.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

TDC Erhverv og D-mærket i samarbejde om at styrke dansk IT-sikkerhed

Wireless & data17. 09. 2025

Kun lidt over halvdelen af danske virksomheder har integreret klare mål for GDPR, datasikkerhed og compliance, viser en ny undersøgelse fra TDC Erhverv. Tallene understreger, at mange virksomheder stadig har svært ved at prioritere it-sikkerheden og leve op til de skærpede krav fra f.eks. NIS2 –

Infineon udvider Xensiv MEMS-mikrofonserie med den bedste lyd i denne klasse

Komponenter & konnektorer17. 09. 2025

Infineon Technologies AG har udvidet sin Xensiv MEMS-mikrofonserie med introduktionen af ​​IM72D128V og IM69D129F, to innovative digitale PDM-mikrofoner designet til exceptionel lydydelse, energieffektivitet og robusthed. Ved at udnytte Infineons proprietære Sealed Dual Membrane (SDM)-teknologi

Internationalt rost dansk robot udvider mulighederne i landbruget

Design & udvikling17. 09. 2025

Danske Farmdroid, hvis soldrevne robotter allerede sår og luger marker i over 20 lande, mere end fordobler nu størrelsen af de frø, robotten kan håndtere. I samme hug hæves robottens kapacitet med 20 procent, fordi den nu kan køre hurtigere. Robotten øger udbyttet med op til 40 procent og sparer op

TDK udvider serie af medicinske og industrielle AC-DC strømforsyninger

Power17. 09. 2025

TDK Corporation annoncerer tilføjelsen af ​​1.200W modeller i TDK-Lambda CUS-M-serien af ​​30W til 1.500W AC/DC-strømforsyninger. De nyeste produkter har et 187mm x 93mm footprint og en lav profil på 42,5mm. CUS1200M har en ventilator med variabel hastighed med en hørbar støj på helt ned til 30dBA

AI uden politisk handling vil koste dansk musik 6,9 milliarder frem mod 2030

AktueltBranchenytWireless & data17. 09. 2025

Konsekvenserne for den danske musikbranche ved den hastige udvikling inden for kunstig intelligens er nu blevet kortlagt i en ny rapport. Nye AI-tjenester, der kan generere fulde musiknumre ud fra simple prompts, vil på få år spise store dele af den økonomi, som gør det muligt at leve af at lave

Terma etablerer ukrainsk datterselskab i Kyiv

AktueltBranchenytProduktion17. 09. 2025

Terma, en betroet forsvarspartner for Ukraine, har styrket sin langsigtede forpligtelse ved at etablere et helejet datterselskab i Kyiv. Med kampafprøvede løsninger, der allerede er implementeret i frontlinjen, beskytter Termas teknologi aktivt liv, støtter suveræniteten og forbedrer Ukraines

Nyt dansk-tysk partnerskab skal styrke robot- og automationsbranchen i Europa

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop17. 09. 2025

Til den 15. version af Deutscher Maschinenbau-Gipfel i Berlin blev en særlig aftale indgået mellem VDMA, Tysklands førende brancheorganisation for maskin- og anlægsindustrien, og Danmarks nationale klynge for drone, robotter og automation, Odense Robotics. Det er første gang VDMA indgår en aftale af

Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

BranchenytPower15. 09. 2025

Flere vil være med til at forme fremtidens grønne energisystem. Det mærkes tydeligt på Aarhus Universitets 3,5-årige diplomingeniøruddannelse i Elektrisk energiteknologi, som både kan tages online og på campus i AU Herning. Her har 70 førsteprioritetsansøgere søgt om optagelse. Det er en

Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

AktueltEvents15. 09. 2025

21-årige David Spicker Bruhn er blandt Europas allerbedste elektronikfagtekniker. Han opnåede en bronzemedalje ved EuroSkills på hjemmebane i Herning. Medaljen fik han hængt om halsen ved en storslået afslutningsceremoni i BOXEN i Herning lørdag aften, hvor tilskuere fra hele Europa fyldte salen

Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2025

Et dansk forsøg med lodrette, bifaciale solceller midt i korn- og kløvermarker viser, at landmænd kan høste både strøm og afgrøder på samme areal – og endda med større opbakning fra lokalbefolkningen end traditionelle solcelleparker. - Vores målinger viser, at hvede og kløvergræs vokser lige så

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Banebrydende PV-tester fra Elma Instruments – Oplev den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer to Showcase Next-Gen Storage Solutions at SIDO Lyon 2025

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Introduces Flexible New Family of Gigabit Ethernet Switches with TSN/AVB and Redundancy For Industrial Applications

  • Microchip Technology Inc.

    New DualPack 3 IGBT7 Modules Deliver High Power Density and Simplify System Integration

  • Metronic ApS

    Ny Optris CTI Infrarød Sensor

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the 3D Printing Revolution and Its Impact on Design, Engineering, and Manufacturing

  • InnoFour

    BOM Connector Feature Talk #3: Release 10.8 – live webinar 24 September

  • Elma Instruments A/S

    Afstandsmåling op til 150m med digitalt sigte – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • CN Rood

    CN Rood Invites You to Two Free Hands-On NI Workshops in Denmark

  • InnoFour

    Empowering PCB design through intelligent stackup strategy: bridging the gap with Z-planner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDC Erhverv og D-mærket i samarbejde om at styrke dansk IT-sikkerhed

    17.09.2025

  • Infineon udvider Xensiv MEMS-mikrofonserie med den bedste lyd i denne klasse

    17.09.2025

  • Internationalt rost dansk robot udvider mulighederne i landbruget

    17.09.2025

  • TDK udvider serie af medicinske og industrielle AC-DC strømforsyninger

    17.09.2025

  • AI uden politisk handling vil koste dansk musik 6,9 milliarder frem mod 2030

    17.09.2025

  • Terma etablerer ukrainsk datterselskab i Kyiv

    17.09.2025

  • Nyt dansk-tysk partnerskab skal styrke robot- og automationsbranchen i Europa

    17.09.2025

  • Flere vil læse energiteknologi på AU’s diplomingeniøruddannelse i Herning

    15.09.2025

  • Elektronikfagtekniker fra Aarhus bronze på hjemmebane i Herning

    15.09.2025

  • Genial dansk tanke: Solpaneler og afgrøder kan dele arealet på marken

    15.09.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik