• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data29. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Kun ni procent af virksomhederne har den optimale cybersikkerhed

Wireless & data29. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Kun 9 procent af europæiske organisationer har det “modne” beredskabsniveau, der er nødvendigt for at være modstandsdygtige over for nutidens cyberrisici, ifølge Ciscos første Cybersecurity Readiness Index, der blev offentliggjort i dag.

Indekset er udviklet i kølvandet på den hybride verden efter COVID, hvor brugere og data skal sikres, uanset hvor arbejdet udføres. Rapporten fremhæver både, hvor virksomheder klarer sig godt, og hvor risikoen for cyberangreb vil blive større, hvis de globale erhvervs- og sikkerhedsledere ikke skrider til handling.

I dag har virksomheder bevæget sig fra en driftsmodel, som i vid udstrækning var statisk, og hvor folk opererede fra enkelte enheder ét sted, og tilsluttede sig et statisk netværk, til en hybrid verden, hvor de i stigende grad opererer fra flere enheder forskellige steder, tilslutter sig flere netværk og får adgang til applikationer i skyen. Det resulterer i enorme mængder data, som giver virksomhederne nye, unikke udfordringer i forhold til cybersikkerheden.

Cisco Cybersecurity Readiness Index: Modstandsdygtighed i en hybrid verden

Med titlen Cisco Cybersecurity Readiness Index: Resilience in a Hybrid World, måler rapporten virksomheders beredskab til at opretholde en robusthed over for moderne cybertrusler. Foranstaltningerne dækker fem centrale søjler, som udgør grundlinjen for et nødvendigt forsvar: identitet, enheder, netværk, applikationer til arbejdsbyrder og data. De omfatter 19 forskellige løsninger inden for disse søjler.

I undersøgelsen, der blev gennemført af en uafhængig tredjepart som en dobbeltblindtest, blev 6.700 ledere inden for cybersikkerhed i den private sektor på 27 markeder bedt om at angive, hvilke af disse løsninger de havde anvendt, og hvor langt de var nået med det. Virksomhederne blev derefter inddelt i fire stadier med stigende beredskab: Begynder, Formativ, Progressiv og Moden.

Resultater

Udover den barske konstatering, at kun 9 procent af virksomheder i Europa befinder sig på det modne stadie, befinder over halvdelen (64 procent) af virksomhederne sig på begynderstadiet (9 procent) eller det formative stadie (55 procent). Det betyder, at de klarer sig under gennemsnittet med hensyn til beredskab mod cyberangreb.

Kløften i beredskabet er sigende, ikke mindst fordi 77 procent af de adspurgte svarede, at de forventer, at et cyberangreb vil forstyrre deres virksomhed inden for de næste 12-24 måneder. Omkostningerne ved at være uforberedt kan være betydelige, da 52 procent af respondenterne sagde, at de havde haft en cyberhændelse inden for de sidste 12 måneder, og 32 procent af de berørte svarede, at det kostede dem mindst 3,5 mil. kroner.

– Overgangen til en hybrid verden har ændret virksomheders landskab fundamentalt og skabt endnu større kompleksitet i forhold til cybersikkerhed. Organisationer bør stoppe med at forsvare sig med en blanding af værktøjer og i stedet overveje integrerede platforme for at opnå modstandsdygtighed og reducere kompleksiteten. Først da vil virksomhederne være i stand til at lukke kløften i cybersikkerhedsberedskabet, siger Jeetu Patel, Executive Vice President og General Manager for sikkerhed og samarbejde hos Cisco.

Virksomhedsledere bør etablere et grundlæggende “beredskab” på tværs af de fem sikkerhedssøjler for at opbygge en modstandsdygtig organisation. Behovet er især kritisk i betragtning af, at 81 procent af de adspurgte planlægger at øge deres budget for cybersikkerhed med mindst 10 procent i løbet af de næste 12 måneder. Ved at etablere et grundlag kan organisationer bygge på deres styrker og prioritere de områder, hvor de har brug for at forbedre deres modstandsdygtighed.

– Opfattelsen af hvor vigtigt cybersikkerhed er for at opretholde en virksomheds drift, har taget en drejning gennem de sidste par år. Tidligere tillagde it-afdelingen det en højere prioritet end ledelsen gjorde, som resulterede i, at det var svært at få funding til sikkerhedsIøsningerne. Heldigvis ser ledelsen nu cyberangreb som en businessrisk, og derved følger pengene med. Det giver råderum til sikkerhedsarbejdet, så it-afdelingen som eksempel kan implementere en Zero Trust-strategi, der er ét af de tiltag, som har en stor effekt på sikkerhedsniveauet, fordi det involverer både mennesker, processer og teknologi, siger Kenneth Schwartz, Cyber Security Lead i Cisco Danmark.

Beredskab på tværs af de fem grundpiller

– Identitet: Denne grundsøjle har det tredjehøjeste antal af virksomheder i den modne fase (14 procent).
– Enheder: Denne grundsøjle har den højeste procentdel af virksomheder i den modne fase (27 procent).
– Netværkssikkerhed: Virksomhederne halter bagefter på denne front med 63 procent af organisationerne i begynder- eller formativ-stadiet.
– Applikationer til arbejdsbyrder: Søjlen, hvor virksomhederne er mindst forberedt, med 72 procent af organisationerne på begynder- eller formativ-stadiet.
– Data: Der er behov for fremskridt her, da kun 16 procent af organisationerne er klassificeret som modne.

Link til rapporten: https://www.cisco.com/c/dam/m/en_us/products/security/cybersecurity-reports/cybersecurity-readiness-index/2023/cybersecurity-readiness-index-report.pdf

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

BranchenytTopWireless & data17. 08. 2026

Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med

Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

AktueltBranchenytProduktion17. 08. 2026

Europas elektronikindustri står over for et fundamentalt skifte. Hvor valget af PCB-producent tidligere primært blev afgjort af pris, leveringstid og tekniske kapabiliteter, er fokus i dag flyttet mod dokumenteret kvalitet, sporbarhed, compliance, cybersikkerhed og robuste

Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ”Faglærte 4.02”. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

Komponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

TDK Corporation tilføjer ​​HAL 3025 til sin Micronas-familie af Fast Hall-sensorer. Efter lanceringen af HAL 3020 og HAL 3021 udvider HAL 3025 porteføljen med en single-die sensor, der opfylder de strenge ISO 26262 ASIL D-krav og er designet til næste generations x-by-wire

Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

IoT & embeddedKomponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

Laserafstandssensoren Dx80 med Ethernet-interface kombinerer højpræcise målinger over lange afstande med moderne, fremtidssikret kommunikation. Med en rækkevidde på op til 80 m og en målenøjagtighed på ± 2 mm leverer sensoren pålidelige data til krævende applikationer inden for industri,

DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

BranchenytWireless & data17. 08. 2026

Tallene viser, at optaget på de videregående uddannelser samlet er faldet med 2 procent siden sidste år. På it-området tegner der sig et nuanceret billede. På de it-uddannelser, som ikke har udfordringer med ledighed, er optaget uændret siden sidste år. Samlet set falder optaget på it-uddannelserne

Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

BranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

EIFO og The Creator Fund står i spidsen for en investeringsrunde på 7,5 mio. kr. i den danske defencetech-virksomhed Triton Depth, der kan skabe bedre overvågning og sikkerhed under havoverfladen. Investeringen kommer på et tidspunkt, hvor geopolitiske spændinger og hybride trusler i stigende

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm²

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

    17.08.2026

  • Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

    17.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

    17.08.2026

  • Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

    17.08.2026

  • Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

    17.08.2026

  • DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

    17.08.2026

  • Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

    17.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}