• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

ProduktionTop18. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Investeringer i produktionsudstyr til halvledere peaker igen i 2024

ProduktionTop18. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Et hårdt dyk i investeringerne i udstyr til halvlederfremstilling i 2023 bliver udjævnet af en tilsvarende stigning i 2024. Samlet forøger det dog produktionskapaciteten markant.

De globale investeringer i fab-udstyr til front-end produktionsfaciliteter inden for halvlederfremstilling i 2023 forventes at falde med 15 % år-til-år (YoY) til 84 milliarder US$ fra et rekordhøjt niveau på 99,5 milliarder US$ i 2022, før investeringerne igen stiger med 15 % YoY til 97 milliarder US$ i 2024 , ifølge SEMI’s World Fab Forecast- kvartalsrapport. Afmatning i efterspørgslen af halvledere og forøget lagerbeholdning af komponenter til forbruger- og mobilmarkedet bidrager til dykket i 2023.

Næste år forventes igen at give fantastisk investeringer i udstyr til halvlederfremstilling delvist drevet af afslutningen af justeringerne i 2023 samt en styrkelse af efterspørgslen efter halvledere i high-performance computing (HPC) og hukommelsessegmenterne.

– Faldet i udstyrsinvesteringer i 2023 viser sig at være større, og 2024-reboundet er stærkere end forventet tidligere i år. Tendensen tyder på, at halvlederindustrien er ved at runde hjørnet på dykket og igen er på vej tilbage til en robust vækst drevet af en solid efterspørgsel, siger Ajit Manocha, SEMI-præsident og administrerende direktør.

Foundry-segment fortsætter med at føre i udvidelsen af halvlederindustrien

Foundries forventes at drive væksten i halvlederudvidelsen i 2023 med 49 milliarder USD med 1% vækst  – og 51,5 milliarder USD i investeringer i 2024, en stigning på 5%, efterhånden som investeringerne fortsætter mod førende og modne procesteknologier. Hukommelsesforbruget forventes at få et stærkt comeback i 2024 med en stigning på 65% til 27 milliarder USD efter et fald på 46% i 2023. Specifikt forventes DRAM-investeringer at falde 19% YoY til 11 milliarder USD i 2023, men vende tilbage til 15 USD milliarder, et årligt spring opad på 40%, i 2024. NAND-udgifter forventes at afspejle denne tendens, idet de falder med 67% til 6 milliarder USD i 2023, men stiger med 113% til 12,1 milliarder USD i 2024. CPU-investeringerne forventes at forblive uændrede i 2023 og stige med 16% til 9 milliarder USD i 2024.

Taiwan fortsætter med at føre an i udgifterne til udstyr

Taiwan forventes at fastholde sin globale førerposition inden for fab-investeringer i 2024 med 23 milliarder USD i investeringer, en stigning på 4 % år for år. Korea forventes at ligge på andenpladsen med anslået 22 milliarder USD i investeringer i 2024, en stigning på 41 % fra i år, hvilket afspejler en genopretning af hukommelsessektoren. Med den eksportkontrol, der forventes at begrænse Kinas udgifter til avancerede teknologier og udenlandske investeringer, forventes regionen at placere tredjepladsen i udstyrsudgifter på verdensplan i 2024 til 20 milliarder USD, et markant fald fra 2023-niveauerne. På trods af begrænsningerne forventes kinesiske foundry-leverandører og IDM’er at fortsætte investeringer i nye og modnede procesteknologier.

Nord- og Sydamerika forventes at forblive den fjerdestørste region med hensyn til investeringer og vil nå et historisk højdepunkt på 14 milliarder USD i investeringer i 2024, en stigning på 23% år for år. Europa og Mellemøsten forventes også at opnå rekordstore investeringer næste år, hvilket øger udgifterne med 41,5% til 8 milliarder USD. Udgifterne til fab-udstyr i Japan og Sydøstasien forventes at stige til henholdsvis 7 milliarder USD og 3 milliarder USD i 2024.

SEMI’s World Fab Forecast-rapporten viser, at den globale halvlederindustri øger kapaciteten med 5% i år efter en stigning på 8% i 2022. Kapacitetsvæksten forventes at fortsætte igen i 2024 med en stigning på 6%.

Den seneste opdatering af SEMI World Fab Forecast-rapporten, offentliggjort i september, dækker 1.477 faciliteter og linjer globalt, inklusive 169 faciliteter og linjer, som med forskellig grad af sandsynlighed forventes at gå i drift i 2023 eller senere.

RSH

Skrevet i: Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

Branchenyt14. 08. 2026

Danisense har udpeget Hjalti Pall Thorvardarson som sin mye Chief Operating Officer (COO) for yderligere at styrke virksomhedens førerposition og ledelses-team i udvidelsen af virksomhedens globale drift og stadigt større produktportefølje. Hjalti Pall Thorvardarson bringer omfattende erfaring

Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

AktueltProduktion14. 08. 2026

Automatisering står højt på dagsordenen i mange danske produktionsvirksomheder. Robotter kan øge kapaciteten, forbedre kvaliteten og skabe bedre arbejdsmiljøer ved at overtage tunge og ensformige opgaver. Men selv om mange virksomheder ser potentialet, er der én vigtig brik, som mange stadig

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltEvents14. 08. 2026

Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) samt den nationale og internationale forsvarsindustri samles til den årlige forsvarsmesse DALO Industry Days, der i år for første gang finder sted i MCH Messecenter

GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop14. 08. 2026

GPV, hvis majoritetsejer er det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.245 mio. kr. for 2. kvartal 2026, en stigning på 5% sammenlignet med 1. kvartal 2026. For første halvår 2026 udgjorde omsætningen 4.385 mio. kr., et fald på 1% i forhold til samme

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Phoenix Contact A/S

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance

  • Mouser Electronics

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

  • Hjalti Pall Thorvardarson udpeget til COO hos Danisense

    14.08.2026

  • Det glemmer mange virksomheder når de automatiserer

    14.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    14.08.2026

  • GPV øger indtjeningen i 2. kvartal af 2026

    14.08.2026

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}