• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytTopWireless & data14. 08. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

IDA: Kameraer overalt og ansigtsgenkendelse skal ikke indføres i panik

BranchenytTopWireless & data14. 08. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Ansigtsgenkendelse kan være et alvorligt indgreb i privatlivets fred, som forudsætter fuld transparens og tilsyn med politiets brug af teknologien. Mange regeringer i mindre demokratiske lande bruger gerne kameraer og AI til overvågning af borgerne, og desværre er det en model, som blandt andet Danmarks justitsminister hylder – og som efter redaktionens mening bør bekæmpes. De mange skal ikke ligger under få nogle få kriminelles aktiviteter. Knivloven og hjelmloven er på det seneste eksempler på lovgivning, som ikke har ændret på noget som helst, men i stedet kriminaliseret en række helt almindelige og fredelige mennesker i dette samfund. Kameraovervågning af det offentlige rum med AI-ansigtgenkendelse vil være endnu en tragisk udvikling i det danske retssystem.

Ansigtsgenkendelse er en omdiskuteret, ufærdig og potentielt skadelig teknologi, som kan føre til masseovervågning og kontrol med borgernes færden. Foto: IDA

Det risikerer at skade borgernes grundlæggende rettigheder, hvis regeringen benytter den aktuelle bandekonflikt til at indføre teknologi til ansigtsgenkendelse uden en grundig offentlig høring og debat.

Sådan lyder advarslen fra Ingeniørforeningen IDA, som opfordrer politikerne til at gå grundigt til værks med lovarbejdet, hvis politiet skal have grønt lys til at benytte ansigtsgenkendelse i større eller mindre grad.

– Ansigtsgenkendelse er en omdiskuteret, ufærdig og potentielt skadelig teknologi, som kan føre til masseovervågning og kontrol med borgernes færden. Ethvert skridt i den retning skal som minimum basere sig på en grundig offentlig debat, og der skal opstilles en række krav til politiet om tilsyn og transparens med deres brug af teknologien, siger Grit Munk, der er digitaliseringspolitisk chef i IDA.

– Det er vigtigt at få defineret præcist, hvornår det i givet fald skal være muligt at bruge ansigtsgenkendelse og til hvilke formål. Der skal være proportionalitet mellem mål og midler, så vi ikke får opbygget en bred overvågning af den danske befolkning, fortsætter Grit Munk og peger på tidsmæssig og geografiske begrænsninger som to vigtige elementer sammen med grovheden af den kriminalitet, man søger at opklare.

Hun fremhæver, at EU netop har vedtaget verdens hidtil mest omfattende regulering af kunstig intelligens i form af AI Act, som opstiller et værn mod de mest indgribende og risikable typer af kunstig intelligens.

Det betyder blandt andet, at myndigheder og virksomheder skal foretage risikoanalyser af nye AI-systemer, før de tages i brug, og vurdere dem i forhold til de fundamentale rettigheder, som alle EU-borgere er omfattet af.

Selv om Danmark ikke er bundet af AI Act på grund af retsforbeholdet, så gør Danmark klogt i at følge EU’s regelsæt, mener Grit Munk.

– Teknologi til ansigtsgenkendelse er kategoriseret som højrisiko. Derfor skal lovgiverne ikke lade panikken være styrende for, hvilke værktøjer politiet får adgang til. Politiet skal i hvert tilfælde kunne redegøre for, hvilken gevinst man regner med at kunne opnå, og det må være en forudsætning, at en uafhængig juridisk myndighed til enhver tid kan få indsigt i politiets brug af ansigtsgenkendelse, siger Grit Munk.

RSH

Skrevet i: Branchenyt, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

Design & udvikling27. 06. 2025

Mouser Electronics, Inc. annoncerer en ny interaktiv eBook i samarbejde med TDK, én af verdens største producenter af elektroniske komponenter. Bogen udforsker de udfordringer, der i den effektivitet, sikkerhed og bæredygtighed, som avancerede automations applikationer kræver. Modern Industrial

2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

Komponenter & konnektorer27. 06. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) udvider sit program af isolationskomponenter med fire AEC-Q100 kvalificerede, 2-kanals, high-speed digitale isolatorer. De nye DCM32xx00-serier supporterer stabil drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 100kV/µs (typ.) ved

Powell Electronics leverer Amphenols Tri-Start MIL-DTL-38999 Serie III til hårde miljøer

Komponenter & konnektorer27. 06. 2025

Powell Electronics lagerfører nu Amphenols Tri-Start MIL-DTL-38999 Serie III / EN3645 gevindlåste konnektorer til både generel brug og til meget hårde omgivelser. Konnektorerne sikrer en meget høj ydelse med support af drift under kraftige vibrationer. De er velegnede til sammenkobling (mating) ved

Terma ansætter politisk sværvægter til sin fortsatte internationale ekspansion

Branchenyt27. 06. 2025

Steen Hommel, tidligere ministersekretær og driftsdirektør i Udenrigsministeriet, tiltræder hos Terma som vicedirektør for offentlige anliggender, kommunikation og partnerskaber den 1. august 2025. Han bidrager med årtiers diplomatisk og strategisk erfaring til at styrke virksomhedens eksterne

EU projekt gør Europa selvforsynende med fotoniske chips

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 06. 2025

Det europæiske ELENA projekt kan nu annoncere, at man for første gang på vores kontinent har udviklet og produceret LNOI (lithium niobate on insulator) substrater til PIC (photonic integrated circuits) kredsløb. Det er et gennembrud, som etablerer en fuld europæisk forsyningskæde for TFLN (thin-film

Internationalt partnerskab giver nyt liv til kritiske metaller i elektronikaffald

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 06. 2025

Et nyt partnerskab vil bane vej for en fremtid, hvor den sjældne jordart neodym i brugt forbrugerelektronik får nyt liv i stedet for at gå til spilde. Partnerskabet REECirkEL kan blive en af nøglerne til at komme tættere på EU's ambitiøse mål om 25 procent genanvendelse af sjældne jordarter inden

Würth Elektronik: Dansk elektronikindustri ser nu ud til at vokse mere end bare “forsigtigt”

BranchenytProduktionTop27. 06. 2025

Vi har fået følgende indlæg fra Bo Christensen, general manager for Würth Elektronik i Danmark. Væksten i elektronikbranchen i Danmark er ofte emne for diskussion. Det er forståeligt for det har jo betydning for arbejdspladser og investeringslysten til at drive elektronikvirksomhed i Danmark.

1-kanal systeminterface-enhed til de ultrastabile højpræcisions flux-gate strømtransducere

PowerTest & mål25. 06. 2025

Danisense, den førende virksomhed inden for højpræcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, introducerer nu DSSIU-1-V, der er en kombination af en low-noise strømforsyning og en interface-enhed designet til support af et bredt udsnit af Danisense flux gate strømtransducere (DCCT).

Hytek udgiver sin kursuskalender for 2. halvår af 2025 med blandt andet selektiv lodning

BranchenytEvents25. 06. 2025

Hytek har udgivet sin kursuskalender for efteråret 2025. Se hele oversigten her Nyt kursus: Selektiv lodning Overvejer ens virksomhed, ligesom mange andre, at indføre en selektiv loddeproces i stedet for den traditionelle bølgeloddeproces som en del af den grønne omstilling? Så er vores nye

Høj sikkerhed med ODU’s nye Lamtac Flex high-power moduler

Komponenter & konnektorer25. 06. 2025

Nu tilbyder ODU high-power moduler med Lamtac Flex teknologi, som giver en høj sikkerhed og brugervenlig håndtering. Modulerne er en udvidelse af konnektorserierne ODU-MAC Blue-Line og White-Line/Silver-Line. Tilsvarende power-kontakter er allerede i brug i ODU-MAC Power Connector. En ny feature

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Microchip Technology Inc.

    New Off-the-Shelf Radiation-Hardened 15W DC-DC Power Converter for Space Applications

  • GOmeasure ApS

    Støjmåling i rummet

  • Mouser Electronics

    Mouser Announces New eBook Showcasing Fundamental Motor Control Design Challenges and Solutions from Qorvo

  • Power Technic ApS

    NPB, 450-1200W Batterilader serie til både bly-syre og Li-Io

  • InnoFour

    Questa Prime becomes Questa One Sim

  • Phoenix Contact A/S

    Installationsparate tilslutningsbokse til solcelleanlæg på tage og fritstående solcelleanlæg

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Enhances TrustMANAGER Platform to Support CRA Compliance and Cybersecurity Regulations

  • Beckhoff Automation ApS

    Sikker energiforsyning med PC-baseret styring

  • EKTOS A/S

    Webinar Invitation: Architecturing Functional Safety

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Interaktiv eBook fra Mouser og TDK udforsker udfordringerne i industriel automation

    27.06.2025

  • 2-kanals automotive high-speed digitale isolatorer fra Toshiba

    27.06.2025

  • Powell Electronics leverer Amphenols Tri-Start MIL-DTL-38999 Serie III til hårde miljøer

    27.06.2025

  • Terma ansætter politisk sværvægter til sin fortsatte internationale ekspansion

    27.06.2025

  • EU projekt gør Europa selvforsynende med fotoniske chips

    27.06.2025

  • Internationalt partnerskab giver nyt liv til kritiske metaller i elektronikaffald

    27.06.2025

  • Würth Elektronik: Dansk elektronikindustri ser nu ud til at vokse mere end bare “forsigtigt”

    27.06.2025

  • 1-kanal systeminterface-enhed til de ultrastabile højpræcisions flux-gate strømtransducere

    25.06.2025

  • Hytek udgiver sin kursuskalender for 2. halvår af 2025 med blandt andet selektiv lodning

    25.06.2025

  • Høj sikkerhed med ODU’s nye Lamtac Flex high-power moduler

    25.06.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik