• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytTop21. 03. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Hemmeligheden bag et langt liv – Hans Følsgaards 100 år på det danske marked

BranchenytTop21. 03. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

I uge 35 i 2022 fylder Hans Følsgaard 100 år. Det er i sig selv ikke en præstation at være til stede i 100 år. Det er den forskel, virksomheden har formået at gøre gennem de 100 år, som er imponerende. Med en konstant positiv udvikling formår virksomheden at følge med tiden og endda være på forkant med udviklingen.

Bent Madsen er CEO hos Hans Følsgaard A/S, der i år fejrer sit 100 års jubilæum. Han skal nu føre virksomheden godt ind i fremtiden.

Udvikling i en så lang årrække har flere årsager.  De rette kompetencer er omdrejningspunktet, når man lever af, ikke alene at sælge produkter, men i høj grad af, at udvikle og rådgive om dem.
Evnen til at forudsige trends og tendenser har også været centralt for udviklingen af virksomheden. Hans Følsgaard har evnet at identificere konkrete problemstillinger hos kunder, og udvikle nye løsninger, hvor de ikke fandtes. Det har flyttet virksomheden fra at være grossist til at være TeknikPartner med skræddersyede totalløsninger. Rundt regnet 80 procent af varerne, der sendes ud til markedet, er i dag kundetilpassede løsninger eller virksomhedens helt egne brands. Det er resultatet af en strategi og et ønske om at være Teknikpartner.

Som en del af væksten, har Hans Følsgaard gennem årene foretaget opkøb, som understøtter strategien og væksten. Senest er det svenske selskab Gigacom AB blevet en del af Hans Følsgaard. Selskabet er stærke på fiberoptiske løsninger og skal være med til, at udvide tilstedeværelsen på det svenske marked, samt underbygge de kapaciteter, der allerede eksisterer i virksomheden.

I tillæg til opkøb har kraftig organisk vækst givet virksomheden mod på at udvide tilstedeværelsen på nye markeder. Konkret har Hans Følsgaard lokale afdelinger i Tyskland, Norge, Sverige og Kina, men forretning i det meste af verden. Alle er markeder med god vækst indenfor virksomhedens forretningsområder vedvarende energi, industri og infrastruktur indenfor områderne transport, kommunikation og energi.

Hans Følsgaard opererer med forretningsområder, hvor vækst har været en generel tendens igennem mange år. Men virksomheden formår alligevel at levere resultater, der ikke blot kan forklares med højkonjunktur. Der er tale om vækstrater langt over markedets niveau. Det giver særlig anledning til stolthed, og bekræfter, at det altså ikke bare er megatrends der spiller virksomheden god, men at tendenser i udvikling og teknologi er aflæst korrekt. En disciplin som altså nu er lykkedes for Hans Følsgaard igennem 100 år.

Med fare for at ryge i floskel-fælden, så er der, hos Hans Følsgaard, tale om en ganske særlig ånd. Det er ikke bare et arbejde at være ansat hos Følsgaard. Det er noget der kryber ind under huden og piller ved ens identitet – på den gode måde! Når man er ansat hos Hans Følsgaard, så er man en stor del af projektet. Med lige dele rygskub og ansvarsforpligtelse, formår virksomheden at løfte hver enkelt medarbejder og gøre dem til en del af en nu 100 år gammel ånd og måde at gøre tingene på. Gøre det ordentligt.

Sammenhængskraften i organisationen er med til at styrke den holdindsats, der kræves for at lykkes så godt på den helt lange bane.

Medarbejdernes sammenhold giver pote, særligt når tilpassede løsninger skal udvikles på tværs af funktioner og forretningsområder. Det er dér essensen af 100 års succes ligger gemt.

– Med en kraftig vækst de senere år har vi skruet op for rekrutteringen for at følge med og bevare kompetencer og service på det niveau, vi kræver af os selv og hinanden. Det er et stort fokus for os at bevare vores unikke virksomhedskultur i en tid, hvor vi hilser mange nye, dygtige medarbejdere velkommen på kort tid. Vores medarbejdere er det vigtigste vi har og de er helt afgørende for vores videre vækstrejse”, konstaterer Bent Madsen, CEO hos Hans Følsgaard.

Med fejringen af 100 år på markedet, kommer refleksion. Hos Hans Følsgaard reflekterer man uden at dvæle for meget. Man falder ikke i staver over vores historik, men er opmærksomme på, at dyder som ordentlighed, pålidelighed, innovation og rettidig omhu har været afgørende for virksomhedens succes. Og man skal som bekendt være bevidst om sin historie for at have ballast til at gå ind i fremtiden. Så den røde tråd i arbejdet skal bevares og bruges som løftestang til yderligere vækst i fremtiden.

Opgaven består nu i at styre virksomheden sikkert igennem i de næste 100 år. Fokus bliver på at etablere sig på nye markeder med forskellige karakteristika, og samtidig føre forretning på den velkendte Hans Følsgaard-måde.
Globaliseringen fortsætter og vækstpotentialet er enormt. Den grønne omstilling tager fart i hele verden med massive investeringer til følge. Det åbner muligheder for at nå nye højder for den erfarne Teknikpartner. De mange erfaringer, som er gjort på det danske marked, skal søsættes endnu mere på det globale plan. Det bliver historien om Hans Følsgaard A/S de næste 100 år.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

Komponenter & konnektorerPower29. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer to AEC-Q101 godkendte 80V N-kanal MOSFETs og udbygger dermed sit lineup til support af 48V automotive systemer. XPH2R608QB og XPH3R908QB er de første produkter i den nyeste generation fremstillet med U-MOSX-H processen, der er kapslet i SOP Advance (WF)

Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

AktueltBranchenytProduktion29. 05. 2026

Termas regnskabsår 2025/26 var præget af vedvarende global efterspørgsel på avancerede løsninger inden for forsvar og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Ordreindgangen nåede op på 5,6 mia. DKK, hvilket er en stigning på 43 % i forhold til året før, mens omsætningen steg til 3,4 mia. DKK, svarende

TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

Design & udviklingWireless & data29. 05. 2026

TP-Link har netop løftet sløret for Archer 8, som er virksomhedens første router baseret på den kommende Wi-Fi-standard IEEE 802.11bn. Den nye router forventes lanceret til oktober og er udviklet med henblik på at levere mere stabile forbindelser med lavere forsinkelse og en mere ensartet ydeevne i

Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

Komponenter & konnektorer29. 05. 2026

Chomerics Division lancerer Cho-Air Vita 48.5-chassistætningen – en avanceret AFT-tætningsløsning (air flow-through), der opfylder de mekaniske krav og kravene til grænseflader i ANSI/VITA 48.5-2026. Den nye tætning er designet til integrerede databehandlingsarkitekturer inden for forsvars- og

Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

Design & udviklingEventsProduktion29. 05. 2026

Det politiske samarbejde mellem Østdanmark og Sydsverige, Greater Copenhagen, blev etableret i 2016. I anledning af jubilæet lancerer organisationen nu en rapport, der dokumenterer den markante regionale udvikling gennem de seneste ti år. Rapporten peger på en række tydelige resultater: De

Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

Design & udviklingEventsProduktionTop29. 05. 2026

8.–10. september 2026 bliver Automatik-messen centrum for alle, der arbejder med automation, bevægelsesstyring og drev. Billetsalget til messen er allerede i gang, og set med elektronikkens øjne er messen spændende, da digitale styringer og twins samt AR til test af implementering af nye

Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

AktueltBranchenytDesign & udvikling29. 05. 2026

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i hele regionen samt på europæisk og globalt

Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

BranchenytProduktion27. 05. 2026

Linak har hen i vinterens løb har fået leveret og implementeret en ny SMT-linje til virksomhedens elektronikproduktion på Als. Linjen er leveret af Eltraco og består af en MY700 jetprinter og en A40DX pick-and-place-maskine fra Mycronic samt en THT AOI-løsning fra MEK. Investeringen er en

Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

Design & udviklingPower27. 05. 2026

Det europæiske elnet er under massivt pres. Elektrificering af transport og industri, nye datacentre og energikrævende PtX-anlæg får efterspørgslen efter elektrisk energi til at stige markant, og mange projekter må vente på nettilslutning, fordi infrastrukturen ikke kan følge med. – I

Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

BranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

En nyligt indgået aftale mellem Digikey og polske Grinn vil give designere global adgang til Grinns hardware-løsninger gennem én samlet sourcingkanal og med kvanta fra prototyping til volumenproduktion, forlyder det fra vores norske kollega, Elektronikknett.no. Gennem DigiKeys platform kan kunder

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  29-05-2026

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications ›

    Mouser Electronics
  •  29-05-2026

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-05-2026

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-05-2026

    Sunclix DC stik godkendt til 2.000 V DC ›

    Phoenix Contact A/S
  •  28-05-2026

    Mouser Electronics and Efficient Power Conversion (EPC) Enter Global Distribution Agreement to Deliver High-Performance Power Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre ›

    Microchip Technology Inc.
  •  27-05-2026

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    ACTEC udstiller på Eliaden i Norge 27. – 29. maj ›

    ACTEC A/S
  •  22-05-2026

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026 ›

    HIN A/S

Seneste Nyheder

  • Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

    29.05.2026

  • Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

    29.05.2026

  • TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

    29.05.2026

  • Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

    29.05.2026

  • Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

    29.05.2026

  • Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

    29.05.2026

  • Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

    29.05.2026

  • Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

    27.05.2026

  • Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

    27.05.2026

  • Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik